Blog

D Vitamini Meme Kanseri Tedavisinde Etkili Olabiliyor

0

Geçmiş çalışmalar D vitamininin kalp rahatsızlıkları, kemik kırıkları ve  hatta depresyon risklerini azaltabileceğini iddia etmişti.
Şimdi ise çalışmalar D vitamininin  meme kanseri hastalarının hayatta kalma olasılığını arttıracağını söylüyor. Bu çalışmalara göre kanında yüksek düzeyde d vitamini bulunan meme kanseri hastalarının, kanında az düzeyde d vitamini bulunan göğüs kanseri hastalarına oranla hayatta kalma şansları daha yüksek.

California Üniversitesinden D vitamini Üzerine Araştırma:

California Universitesi’nden Prof. Cedric F. Garland’ın yaptığı bir çalışma geçtiğimiz günlerde Antikanser Araştırması Dergisinde yayınlandı. (Anticancer Research Journal )

D Vitamini kemiklerimizdeki kalsiyum ve fosforun emilimini ayarlamada çok önemli. Vücudumuzdaki D vitamininin ana kaynağı güneş ancak yağlı balık, yumurta gibi bazı yiyeceklerde d vitamini az da olsa mevcut.

Prof. Garland  geçmiş çalışmalarının düşük D vitamini düzeyiyle menopoz öncesi artmış meme kanseri olma riskinin arasında bir bağlantı ortaya koyduğunu vurguluyor. Bu sebeple, Prof. Garland Meme kanserinde hayatta kalma oranı ile 25-hydroxyvitamin D arasındaki bağlantıya bakmaya karar verdi. Bu konu üzerinde çalışacak takım 5 farklı çalışma düzenledi. Çalışma 4,443 göğüs kanseri hastasını içeriyordu. Bütün hastalar ortalama 9 yıl boyunca izlendi. Hastalar kanlarındaki 25-hydroxyvitamin D düzeyine dayanarak gruplara ayrıldı. “Yüksek Düzey” grubunda bulunan kadınlar, kanlarında ortalama mililitre başına 30 nanogram 25-hydroxyvitamin D, “Düşük Düzey” grubunda bulunan kadınlar, kanlarında ortalama mililitre başına 17 nanogram (ng/ml) 25-hydroxyvitamin D taşıyordu.

D vitaminin ana kaynağı güneş'tir.

D vitamininin ana kaynağı güneş’tir.

Araştırmalara göre ABD’de göğüs kanseri hastaları kanlarında ortalama 17 ng/ml 25-hydroxyvitamin D taşıyor.

  • Çalışma sonunda kanlarında yüksek düzeyde 25-hydroxyvitamin D bulunan göğüs kanseri hastalarının ölüm oranının, az düzeyde olanlara kıyasla yüzde 50 daha düşük olduğu görüldü.

Prof Garland buna ilişkin,”D vitamininin metabolitleri agresif hücre bölünmelerini durdurarak hücreler arası iletişimi artırıyor.” Ayrıca, “D vitamini reseptörleri varlığını koruduğu sürece, tümör büyümesi engelleniyor” diye ekliyor.

Kaynak: http://www.medicalnewstoday.com/articles/273728.php

Kaynak link

Yiyecek ve İçeceklerde Ne Kadar Şeker Var?

Previous article

Kafein Hafızayı Güçlendiriyor Mu ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Blog