I İle Başlayan İlaçlar

IZOVEF Krem, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

IZOVEF Krem cildin üst tabakasındaki ciddi mantar rahatsızlıklarında iltihaplanmayı ve mantarların çoğalmasını durduran bir kremdir. Etken maddesi topikal bir antifugnal olan İzokonazol nitrat ile topikal kortikosteroidler grubuna ait Diflukortolon valerat‘tır. IZOVEF, çoğunlukla ter ve yağın fazla salgılandığı saçlı bölgelerde pullanma, kepeklenme, renk değişikliği ardından iltihaplanmayla ilerleyen cilt mantarı;  el, ayak tırnaklarda dahil cildin iltihapla birlikte gözlenen tüm mantar hastalıkları; pişik; dış üreme organlarının üzeri, özellikle bayanlarda göğüslerin arası ve altları gibi vücudun nemli kısımlarında pembemsi renkle başlayan daha sonra  açıklı koyulu kahve renklerle devam eden döküntülü lekelenmeler şeklinde yayılabilen cilt rahatsızlığında (eritrazmada); dış çevredeki alerjen maddelerle temas sonucu ortaya çıkan ya da saman nezlesi, astımı olanlarda çocuklarda görülebilen en çok yanaklarda bazende kol ve bacakları da saran kızarıklıklarla belirgin üzeri pütürlü, kaşıntılı cilt tahrişleri (atopik egzama) ve sulu egzamada kızarıklığı, kaşıntıyı ve iltihaplanmayı engeller.

 

IZOVEF Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. IZOVEF kremle tedaviniz süresinde mantarlı bölgelerde düzelmeler görülebilir ancak düzelmeye başlar başlamaz ilacın uygulamasını durdurmayınız. Çünkü mantarlar tamamen temizlenmemiş olabilir ve nüksedebilir. Bundan dolayı hekiminizin tavsiye ettiği kullanma süresine uymalısınız.
 2. İlacı sürdüğünüz mantarlı bölgedeki iltihaplanma kurumaya başladıktan sonra, tamamen geçmesi için en fazla 15 gün daha bu ilaçla tedaviyi sürdürünüz.
 3. IZOVEF kremi gerektiği gibi kullandığınız halde  belirtilerinizde bir düzelme görülmez ya da daha kötüleşirse acilen hekiminizle görüşmelisiniz.
 4. Uçuk veya çiçek hastalığı, gül hastalığı, ağız çevresinde kırmızı kabartılarla belirgin iltihaplı yaralarda, zonada,   aşıdan sonra gelişen şişme ve kızarıklıklarda, cinsel yollarla bulaşan özellikle cinsel organlarda ağızda ve dudaklarda bakteri kökenli yaralarda ve cilt ülserlerinde IZOVEF Krem kullanılmamalıdır.
 5. İltihaplanmış mantarlı yerlere  kolonya gibi alkol içeren ürünler, alkollü ıslak mendiller,  saç boyası, saç kremi, tüy dökücü kremler ve fondöten, allık gibi makyaj ürünlerini sürmeyiniz.
 6. Mantarın nüksünü önlemek için, iç kıyafetlerinizi sık sık çıkarıp, temizini giyiniz ve özellikle iç giyimlerinizi, yüzünüzü, ayaklarınızı sildiğiniz havluları, bezleri sıcak sabunlu suyla yıkayarak temizleyiniz.
 7. IZOVEF Krem hekim tavsiyesi olmadan bebeklerde uzun süreli kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü bebekler ilacın yan etkilerine karşı daha hassastırlar. Bebek bezi pişiği tedavisi için kullanıyorsanız bebekte hava almasını engelleyecek sıkı ve kalın bezler kullanmayınız. Sürülen yeri sıkıca kapatmak cildin emdiği ilaç miktarını arttırmaktadır.
 8. Tedaviniz süresince banyodan sonra, bedeninizi hiç nem kalmayacak şekilde iyice kurulamalısınız. IZOVEF kremi temizlenmiş kuru cilt bölgesine sürünüz ve sürdüğünüz yerde hava dolaşımı olabilmesi için bol, gevşek giysileri tercih etmelisiniz.
 9. Kremi yüzünüzdeki mantarlı lezyonlar için kullanıyorsanız gözlerinize ve ağzınıza değdirmekten kaçınınız. yanlışlıkla değmesi halinde su ile temizleyiniz.
 10. IZOVEF Kremi ayak mantarı için kullanıyorsanız, ayaklarınızı yıkadıktan sonra iyice kurulayınız, parmaklarınızın arasını saç kurutma makinası ile kurutmanız tavsiye edilir. Kremin parmak arasında kalmasını sağlamak için kremi gazlı beze sürüp parmaklarınızın arasına koyarak üzerine çoraplarınızı giyebilirsiniz.  Ayaklarınızın her daim kuru olmasına özen gösteriniz. çoraplarınızı her gün çıkarınız, yerine temiz pamuklu çoraplar giyiniz. Çorap alırken naylon içermemesine dikkat ediniz. Mümkün olduğunca ayakkabılar sık sık değiştirilmeli, hava geçiren ayakkabılar giyilmelidir.

 

IZOVEF Krem‘ in Kullanım Şekli :

 1. Tedavi edilecek bölgeye yeterli miktarda kremi yayıp hafif hareketlerle sürünüz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız. Sabah ve akşamları birer kere sürülmesi kafi gelmektedir.
 2. IZOVEF Kremi reçetede yazıldığı gibi kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerini gözardı etmeyiniz. Söylenilen miktardan daha çok ya da ilacın durdurulması gerektiği halde kremi kullanmayı sürdürürseniz, cildinizde başka rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

 

IZOVEF Krem Yan Etkileri :

 1. IZOVEF Kremi kullandığınızda nefes darlığı, üritker, yüzünüzde, dudak, dil veya boğazınızda şişlik gibi  ilaç alerjisi işareti olan bir durumla karşılaşıldığında acilen hekiminizle görüşünüz ve acil tedavi yardımına ihtiyacınız olabileceğinden bir sağlık kuruluşuna müracaatta bulununuz.
 2. IZOVEF Krem kullananlarda sıklıkla gözlemlenen yan etkilere ait bir veri yoktur.

 

İlaç Etken Maddesi:İzokonazol nitrat, Diflukortolon valerat
İlaç Marka İsmi: IZOVEF Krem

IZOVEF Krem kullanma talimatı

INDAPEN 2.5 mg Film Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

IVAKOR 5 mg Film Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.