I İle Başlayan İlaçlar

ISORAT tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi isosorbid-5-mononitrattır. ISORAT tablet kalp hastalıklarında damar çapının daralmasını önleyerek, kalbin yaptığı işi azaltıp, oksijen ihtiyacını en aza indirir. ISORAT , koroner arter (koroner atardamar) hastalığında damarlarda daralmaya neden olan sertleşme neticesinde meydana gelen göğüste başlayıp sol kola doğru yayılan şiddetli ağrı, soluk alamama, aşırı ter dökme ile belirgin Anjina pektoris ataklarının engellenmesinde ve kalp yetersizliğinde idame tedavi olarak kullanılmaktadır.

 

ISORAT tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

  1. Eğer kafa travması, bayılma, şok, aşırı düşük tansiyon, ani kalp enfarktüsü, beyninizle alakalı bir kanama söz konusuysa,  tedaviye başlamadan önce hekiminize rahatsızlıklarınızı eksiksiz olarak bildiriniz.
  2. Kısa süre içinde gelişen ani kalp krizi (miyokardial enfarktüs) (kalp krizi) veya konjestif kalp yetmezliğinde etkisi bulunmamaktadır. Bu yüzden bu durumlarda kullanılması tavsiye edilmez. Kullanılması halinde ise; hipotansiyon ve kalp atışlarında aşırı artma söz konusu olabileceğinden gerekli tedbirler alınmalıdır.
  3. ISORAT kullanımıyla gelişebilecek hipotansiyona karşı, yaşlı hastalarda ayakta durma sırasında düşmelerin yaşanmaması için dikkatli davranılmalıdır.
  4. Gebeliğiniz süresince ve süt verme dönemlerinizde hekime sormadan kullanmanız sakıncalıdır.
  5. ISORAT ile uzun süreli tedavinin ardından bırakılması öngörülmüşse, ilacın birdenbire değil, dozun giderek azaltılarak yavaş yavaş bırakılması tavsiye edilmektedir.

 

ISORAT tablet’in kullanım Şekli:

  1. ISORAT ile tedavi süresince reçetede yazıldığı gibi hekiminizin direktiflerine tam manasıyla uymalısınız.  Tavsiye edilenden daha fazla ya da ilacı bırakmanız söylenmesine karşı halen ısrarla ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde rahatsızlığınızda bir iyileşme sağlanmaz, aksine hayati tehlikeye varabilecek ölçüde sağlığınıza ciddi zararları olur.
  2. ISORAT  tableti 1 bardak dolusu suyla beraber içiniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Baş ağrısı, baş dönmesi, midede bulanma, tansiyonda düşme ilacın hafif yan etkileridir. Bu yan etkilerde hekiminizle konuşup, ilaca devam edebilirsiniz.
  2. Soluk alamama, kurdeşen, yüzde, ağız ve boğazda şişkinlik, şiddetli karın ağrısı gibi alerjiyi işaret eden belirtilerden herhangi birine sahipseniz derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.

 

İlaç Etken Maddesi: isosorbid-5-mononitrat
İlaç Marka İsmi: ISORAT tablet

MONOLONG Mikropellet kapsül, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

IMURAN 50 mg 100 Tablet

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.