Genel

İNSAN SAĞLIĞI İÇİN EN KIYMETLİ MİNERAL: KALSİYUM

0

İnsan vücudunda bulunan mineraller arasında ilk sırayı alan kalsiyum, sağlıklı, kaliteli ve uzun bir ömür için hayati bir öneme sahiptir. Kemik ve dişlerin temel yapıtaşı olan kalsiyum, aynı zamanda kalp kasları da dâhil olmak üzere vücudumuzdaki tüm kas gruplarının hareketlerini düzenelerken, sinir sisteminin iletimi ve kanın pıhtılaşması gibi roller de üstlenmektedir. Öte taraftan yapılan bilimsel araştırmalar, yeteri miktarda kalsiyum alımının kalp rahatsızlıkları ile felç riskini de en aza indirdiğini ortaya koymaktadır.

 

Fakat yaklaşık olarak %99 oranında kemik ve diş yapısında depolanan kalsiyumun asıl görevi ve faydası kemik sağlığı ile ilgilidir. 25 yaşına kadar kemik gelişimini sağlayan kalsiyum, daha sonra kemik yapısının korunmasına ve kemik kaybını önlemeye yönelik görevler üstlenmektedir.

 

Günlük beslenme rutinimizde vücudumuzun ihtiyacı olan kalsiyumun alınamaması halinde, ortaya çıkan bu ihtiyaç kemik dokusunda bulunan kalsiyum stoklarından karşılanmaktadır. Bu durum, beraberinde kemik yoğunluğunda belirgin bir azalmaya sebep olmakla birlikte ortopedik birçok rahatsızlığı da zemin hazırlamaktadır. Öte taraftan vücuttaki etkileri orta ve uzun vadede ortaya çıkan kalsiyum eksikliği, başta diş sağlığı olmak üzere cilt ve tırnaklarda da belirgin rahatsızlıklara neden olmaktadır.

 

Dolayısıyla ilerleyen yaşlarda çeşitli faktörlere bağlı olarak kemik dokusunda meydana gelebilecek azalma ve kayıpların önüne geçebilmek için en etkili mineral takviyesi, şüphesiz kalsiyumdur. Öte taraftan vücudun kalsiyum metabolizması normal düzeyde olduğunda bağışıklık sistemi de bu durumdan olumlu olarak etkilenmektedir. Yine vücuttaki kalsiyum metabolizması uygun seviyede olduğunda hücre yapısının işlevselliği ve geçirgenliği de artmaktadır. Aynı şekilde kalsiyum seviyesi istenilen seviyeye ulaştığında, vücudumuzdaki su ve elektro likit dengesini düzenlenir ve böylece iltihap oluşumu da engellenmiş olur. Aynı zamanda bir antioksidan özelliğe sahip olan kalsiyum zararlı bakterilerin vücuttaki yayılımını da engellemektedir. Tüm bu olumlu etkileri nedeniyle başta bağışıklığımızı güçlendirmek ve kemik sağlığımızı iyileştirmek için akla ilke gelen ilk seçenek oldukça kolay bir kullanıma sahip olan kalsiyum tozu takviyesidir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu gerekli kalsiyum seviyesinin tespit edilmesinin ardından, kullanılacak olan kalsiyum tozunun doz ve süresinin belirlenmesi için uzaman bir hekimden profesyonel destek alınması tavsiye edilmektedir.

Deniz Suyu Sıcaklıkları

Previous article

Satılık Daire Ankara

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Genel