Genel

Deniz Suyu Sıcaklıkları

0

Mevsimlerin değişmesi ile deniz suyu sıcaklıkları da değişim görmektedir. 1970 yılından 2017 yılına kadar yılda ortalama 17,6 santigrat derecede olan deniz suyu sıcaklıkları günümüzde 18’e kadar yükseldiği tespit edilmiştir. Geçmiş dönemlerde balıkçılar denizlerdeki hava durumu için komşu ülkelerden fayda sağlamaktaydı. Ancak geliştirilen teknoloji ile birlikte artık komşu ülkeler bizlerdeki hava durumundan fayda sağlamaya başlamıştır. Deniz suyu sıcaklıkları tespiti için ise gözlem sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemlerin sayısı 92’ye çıkarılması planlanarak daha gelişmiş bilgi ağı ortaya konması ilgili bakanlıklarca hedeflenmektedir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hava sıcaklığı yapıldığı gibi deniz suyu sıcaklıkları tespiti gerçekleştirilir. Genel durum vatandaşlar ile paylaşılarak fikir sahibi olması sağlanmıştır.

 

Ülkemizdeki deniz suyu sıcaklıkları konumlarından ötürü farklılıklar göstermektedir. Denizler kendi arasında sıcaklık bakımından sıralamaya alınacak ise Akdeniz, Ege Denizi, Marmara Denizi ve Karadeniz olarak birbirini takip etmektedir. İnsanların vücut ısısı açısından en ideal deniz suyu sıcaklığının ise 23 ile 29 derece aralığında olması gerekmektedir. Bugüne kadar denizlerimizin tamamında insan sağlığını tehdit edecek çok düşük oranlarda ve yüksek miktarda sıcaklıklar ile karşılaşılmamıştır. Deniz suyu sıcaklığını sizlerde kendi yöntemleriniz ile ölçebilmeniz mümkündür. Çünkü bir termometre sayesinde ölüm yaparak fikir sahibi olabilirsiniz. Gerçekleştirilecek bir tatil var ise öncesinde deniz suyu sıcaklıkları ölçümlerine bakabilmek adına hizmet veren birçok web sitesi mevcuttur. Böylelikle kısa süre içerisinde fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Deniz suyu sıcaklıkları konusunda hizmet veren siteler üzerindeki bilgiler sürekli olarak güncel tutulmaktadır. Bazı bölgelerde güneş ışığı fazla alınan dönemlerde sıcaklık yükselecek olmasından dolayı anlık şekilde takip edilmesi önemlidir. Bundan dolayı birkaç saat aralıklar ile kontrol sağlayabilirsiniz. Gelişen teknoloji ile birlikte deniz suyu sıcaklıkları ileten web sitelerin tamamı mobil uyumlu şekilde çalışmaktadır. Böylelikle cep telefonu cihazınızdan dilediğiniz yerden erişebilirsiniz. Tatil mekanında denize girmeden önce sıcaklığını cep telefonunuz aracılığıyla öğrenmeniz size çok avantaj sağlayacaktır. Denize kıyısı olan her bölge açısından büyük öneme sahiptir. Sadece ülkemiz insanları değil dışarıdan tatil amaçlı gelecek turistlerde deniz suyu sıcaklıkları konusunda fikir edinmek istemektedir.

 

 

İphone 6S ve İphone 5S Ekran Fiyatları İçin TelefonParçası!

Previous article

İNSAN SAĞLIĞI İÇİN EN KIYMETLİ MİNERAL: KALSİYUM

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Genel