I İle Başlayan İlaçlar

INFLADOX 8 mg/2 ml Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Kortikosteroidler sınıfına dahil Deksametazon’ dur.  INFLADOX 8 mg/2 ml Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul, vücutta iltihaba yol açan maddelerin salınımını engeller. İltihap giderici etkisi ile ağrıyı hafifletir. Kortikosteroidlerle tedavinin gerekli olduğu iltihaplı, alerjik, neoplastik hastalıklar ve şok tedavisinde parenteral (damar içine veya kas içine uygulanır) yolla kullanılan uzun etkili  bir ilaçtır. Kemik iliğindeki bir çeşit beyaz kan hücresi olan plazma hücrelerinden kaynaklanan kemik iliği kanseri çeşidi multipl miyelom bir başka deyişle miyelom hastalığı tedavisinde tek başına veya diğer ilaçlarla birlikte reçete edilir. INFLADOX , vücutta böbrek üstü bezi tarafından doğal olarak üretilen kortikosteroidlerin çeşitli sebeplerle böbrek üstü bezi tarafından  yeterli düzeyde üretilmediği durumlarda meydana gelen (adrenal yetmezlik ve aşırı adrenal oluşumu) endokrin bozukluklar, tiroid bezi iltihabı,  kanser hastalarında normalin üstünde anormal yüksek  kalsiyum düzeyi (hiperkalsemi) olgularında fayda sağlamakla birlikte vücutta iltihabi bir çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Vücutta iltihabı azaltıcı etki mekanizması ile kullanımı aşağıdaki iltihaplı hastalıklarda etkisini gösterir. Sıralayacak olursakomurga ve kalça eklemlerinin iltihabı, eklem tutulması, romatoid artrit ( iltihaplı romatizma), çocuklarda görülen juvenil romatoid artrit, akut eklem romatizması,  ankilozan spondilit gibi romatizmal hastalıklar;  kas hastalıkları, aynı zamanda birden fazla istemli kasın iltihaplanması, iltihabi bağ dokusu hastalıkları; astım, sürekli veya mevsimsel alerjiler, ilaç alerjisi, egzama ve serum hastalığı gibi alerjik durumlar; lenf bezleri ve diğer organların iltihabı, astım (nefes darlığı), amfizem, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), bazı zatürre çeşitleri ve akciğerlerde sarkoidozu içeren solunum yolu hastalıkları; akut, şiddetli ve yaygın akciğer tüberkülozu (antitüberküloz ilaçlarıyla birlikte); purpura ( hemen deri altında kanama) ve kanda düşük trombosit düzeyi de dahil olmak üzere hematolojik bozukluklar, kan kanseri, lenf bezi kanseri ve kemik iliği kanserini içeren neoplastik hastalıklar; iltihabi mide ve bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, crohn hastalığı, ince ve kalın bağırsak iltihabı); göz hastalıkları ( göz sinirlerinin iltihabi durumu); kalp ve damar hastalıkları  (miyokard infarktüs sonrası sendromu) tedavisinde kullanılır.

 

INFLADOX 8 mg/2 ml Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. INFLADOX Ampul, kortikosteroidlerle tedavinin gerekli olduğu iltihaplı, alerjik, neoplastik hastalıklar ve şok tedavisinde parenteral (damar içine veya kas içine uygulanır) yolla kullanılan uzun etkili  bir ilaçtır.
 3. Vücudunuzda mantar enfeksiyonu, gözünüzde uçuk yarası, kısa süre içerisinde gelişen bir enfeksiyonunuz ya da zona hastalığınız varsa INFLADOX ‘ u kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 4. İlacın kullanımı bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve enfeksiyon kapma riskiniz kolaylaşabilir. Enfeksiyonlu ve hasta kişilerden uzak durunuz. Ayrıca son dönemlerde geçirdiğiniz enfeksiyonu aktif hale getirebilir. Bunun için son bir kaç hafta içinde geçirdiğiniz herhangi bir hastalık veya enfeksiyon özellikle eklemlerinizde enfeksiyon var ise bu ilacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 5. Tedavi sırasında canlı aşı kullanımı uygun değildir. Çünkü aşılar bu ilaçla birlikte kullanıldığında yeterli etkiyi göstermeyebilir.
 6. INFLADOX ‘ un kullanımını aniden bırakmayınız. Aksi takdirde istenmeyen geri dönüş (yoksunluk) semptomlarına maruz kalabilirsiniz. Geri dönüş semptomlarının oluşmaması için ilacı nasıl bırakacağınızı doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.
 7. Kızamık ve su çiçeği geçiren kişilerle temastan kaçınınız. Eğer bu hastalıklara maruz kalırsanız hastalığı önlemek için acilen doktorunuza başvurunuz.
 8. Eğer karaciğer (siroz gibi) veya böbrek hastalığınız varsa yada kalp yetmezliğiniz, yüksek tansiyon veya felç geçirdiyseniz, diyabet (şeker hastalığı), kemik erimesi, kas zayıflığı hastalığı, göz tansiyonu (glokom), epilepsi (sara) hastalığı veya psikolojik rahatsızlık, tüberküloz hastalığı, mide ülseri, parazit enfeksiyonu, migren, büyüme bozukluğu, Cushing sendromu ya da kafa travması geçiriyorsanız; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız.
 9. Çocuklarda büyüme geriliğine sebep olabilir. Eğer tedavi sırasında çocuğunuz  normalin altında gelişiyorsa doktorunuzu haberdar ediniz.
 10. Tedaviden iyi sonuç almak için, ilacınızı düzenli bir şekilde doz atlamadan kullanınız. Doktorunuza danışmadan kullanımını kesmeyiniz.
 11. Hamilelik  ve emzirme döneminde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

INFLADOX 8 mg/2 ml Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul’ ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. INFLADOX Ampul, damar veya kas içine uygulanır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, iştah artışı, kilo kaybı, ödem, kilo artışı, yüzde şişme, baş ağrısı, yorgunluk, kas ağrısı, göz tansiyonu, katarakt, göz enfeksiyonu, adet düzensizliği, çocuklarda büyüme yavaşlaması, kemiklerin zayıflaması, kas zayıflığı, kan pıhtılaşması, yüksek kan basıncı, kan şekerinin yükselmesi, pankreas iltihabı, sivilce oluşumu ve hıçkırık yan etki olarak görülebilir. Bu istenmeyen etkilerden herhangi biri görüldüğünde doktorunuzla görüşünüz.

 

İlaç Etken Maddesi: Deksametazon
İlaç Marka İsmi: INFLADOX 8 mg/2 ml Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul

INFLADOX 8 mg/2 ml Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul  kullanma talimatı


 

IBU-BABY 125 mg Supozituvar (fitil), nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

Koronavirüs ile Mücadele – 31 İlde 2 Gün Sokağa Çıkma Yasağı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.