Blog

İlaç Tedavinizi Etkileyebilecek Şeyler

0
pareo

Bazı ilaçların birlikte işe yaramadığını biliyor olabilirsiniz. Ama ne yediğiniz ve içtiğinizin de bazı ilaçlar üzerinde etkisi olabilir. İlk kez bir ilaç almadan önce, uzak durmanız gereken bir şey olup olmadığını görmek için doktorunuz veya eczacınızla konuşun.

Süt

Bu süt ürünü, vücudunuzun belirli antibiyotikleri işlemesini zorlaştırabilir. Kalsiyum ve magnezyum gibi sütteki mineraller, protein kazein ile birlikte bunun bir parçasıdır. Antibiyotik kullanıyorsanız, uzak durmanız gereken yiyecek veya içecekler hakkında bilgi aldığınızdan emin olun.

Meyan kökü

Bazı insanlar bunu sindirime yardımcı olmak için bitkisel bir çare olarak kullanır ve diğerleri onu yiyecekleri tatlandırmak için kullanır. Ancak meyan kökündeki bir kimyasal olan glisirizin, nakledilen kişilerin yeni organlarını reddetmelerini engellemek için kullanılan siklosporin de dahil olmak üzere bazı ilaçların etkisini zayıflatabilir.

Çikolata

Özellikle bitter çikolata, zolpidem tartrat (Ambien) gibi sizi sakinleştirmeye veya uyutmaya yönelik ilaçların etkilerini zayıflatabilir. Ayrıca metilfenidat (Ritalin) gibi bazı uyarıcı ilaçların gücünü artırabilir. Depresyon tedavisinde kullanılan bir MAO inhibitörü alırsanız, tansiyonunuzu tehlikeli derecede yükseltebilir.

Demir takviyesi

Bu, vücudunuz yeterince üretmediğinde (hipotiroidizm adı verilen bir durum) size tiroid hormonu veren bir ilaç olan levotiroksinin (Synthroid) etkilerini azaltabilir. Bu ilacı ve bir multivitamin alırsanız, vitaminin içinde demir olup olmadığını kontrol edin. Bir demir takviyesine ihtiyacınız varsa, doktorunuza onu ve ilacınızı farklı zamanlarda nasıl alacağınızı sorun.

Alkol

Bu, bazı tansiyon ve kalp ilaçları dahil olmak üzere bazı ilaçları daha az etkili ve hatta yararsız hale getirir. Ayrıca başkalarını olması gerekenden daha güçlü hale getirebilir veya tehlikeli yan etkilere neden olabilir.

Kahve

Lityum ve klozapin gibi antipsikotik ilaçları zayıflatabilir, ancak diğerlerinin etkilerini ve yan etkilerini artırabilir. Bunlara aspirin, epinefrin (ciddi alerjik reaksiyonları tedavi etmek için kullanılır) ve albuterol (solunum problemleri için inhaler ile alınır) dahildir. Ayrıca vücudunuzun demir almasını ve kullanmasını zorlaştırabilir.

Antihistaminikler

Bunlar alerjilerin neden olduğu hapşırma ve burun akıntısına yardımcı olur, ancak bazıları yüksek tansiyon için ilaçları daha az etkili hale getirebilir ve kalp atış hızınızı artırabilir. Tansiyon ilacı kullanıyorsanız, alerjilerinizi yönetmenin diğer yolları hakkında doktorunuzla konuşun.

Anti-Epileptik İlaçlar (AED’ler)

Bunlar epilepsi hastalarında nöbetleri kontrol eder. Ancak AED’ler, doğum kontrol haplarını hamileliği daha az engelleyebilir ve erken araştırmalar, diğer ilaçları daha güçlü hale getirebileceğini ve potansiyel olarak ciddi yan etkilere neden olabileceğini göstermektedir.

K vitamini

Kan pıhtılarını tedavi etmek ve önlemek için kullanılan warfarin ilacını alırsanız, ne kadar K vitamini aldığınızın farkında olun. Bu, kanı daha az etkili hale getirebilir ve sizi tehlikeli bir kan pıhtısı riskiyle karşı karşıya bırakabilir. Brokoli, Brüksel lahanası, karalahana, maydanoz ve ıspanak, K vitamini açısından en yüksek gıdalardan bazılarıdır. Bu yiyeceklerden her gün aynı miktarda yemeye çalışın, böylece kanınızdaki warfarin seviyesi aynı kalır.

Ginseng

Bu, warfarinin etkilerini de azaltabilir. Kan inceltici heparin veya aspirin ile ibuprofen veya naproksen gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçları alırsanız iç kanama olasılığınızı artırabilir. MAO inhibitörleri alırsanız, ginseng baş ağrısına, uyku problemlerine, hiperaktiviteye ve sinirliliğe neden olabilir.

Sarı Kantaron

Bazen depresyonlu insanlara yardım etmek için kullanılan bu bitkisel ilaç, bu veya başka herhangi bir sağlık durumu için kanıtlanmış bir tedavi değildir. Karaciğerinizin bazı ilaçları zayıflatabilecek enzimleri (vücudunuzdaki belirli kimyasal reaksiyonları artıran şeyler) serbest bırakmasını sağlayabilir. Bunlar, belirli kalp rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılan lovastatin (Altoprev ve Mevacor), erektil disfonksiyon ilacı sildenafil (Viagra) ve digoksin (Lanoxin) gibi kolesterol ilaçlarını içerir.

Ginkgo Biloba

Bazı insanlar bu bitkiyi yüksek tansiyon, bunama, kulak çınlaması (tinnitus) ve diğer durumlara yardımcı olmak veya önlemek için kullanır, ancak bunların herhangi birini yaptığını gösteren hiçbir araştırma yoktur. Karbamazepin (Carbatrol, Equetro ve Tegretol) ve valproik asit (Depakene, Depakote ve Stavzor) dahil olmak üzere nöbetleri kontrol etmek için kullanılan ilaçların etkisini zayıflatabilir.

Yönlendirildiği Gibi Al

İlaçların sadece yaklaşık% 50’si reçete edildiği şekilde alınır. İnsanlar genellikle ihtiyaç duyduklarından daha azını alırlar, rastgele zamanlarda alırlar veya dozlar arasında büyük boşluklar bırakırlar – bunların hepsi etkileri zayıflatabilir. Tedavi planınızı anladığınızdan ve doktorunuzun talimatlarını uyguladığınızdan emin olun.

Kaynak: https://www.webmd.com/drug-medication/ss/slideshow-affect-medication

2000 Yılının En İyi Filmleri

Previous article

Yüksek tansiyon? Bu 3 Şey Hayatınızı Kurtarabilir

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Blog