Genel

2000 Yılının En İyi Filmleri

0
2000 yılının en iyi filmleri

2000 yılında vizyona girmiş olan en iyi filmleri sizler için derledim. Listeye her türden filmi koymaya çalıştım. Filmleri seçmek benim için oldukça zorlu oldu. Çünkü o yıl vizyona girmiş olan ve izlenilmesi gereken çok fazla film vardı. Bu filmlerin pek çoğunu izlemiş olduğunu düşünüyorum. Hala izlemediyseniz mutlaka bir göz atın derim.

Gladyatör (Gladiator)

Filmde öldürülen ailesinin intikamını alabilmek için tahtın varisi olan Commodus’u öldürmek isteyen Maximus’un hikayesi anlatılıyor. Film pek çok açıdan oldukça başarılı. İzlerken aksiyona ve drama doyuyorsunuz. Riddley Scott’ın yönetmenliğini yaptığı filmde baş rolde yer alan ünlü oyun Russell Crowe ile Joaquin Phoenix’in oyunculuk performansları üst düzeydeydi. Kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden bir tanesi.

 

Akıl Defteri (Memento)

Leonard isimli adamın oldukça az görülen bir hafıza kaybı hastalığı engeline rağmen karısını öldüren kişiden intikam almaya çalışması anlatılıyor. Kendisi kısa süreli dönemler içinde hafıza kaybı geçiriyor ve karısı için hazırladığı intikam planını unutmamak için pek çok farklı yol izliyor. Başarılı yönetmen Christopher Nolan’ın çıkış filmlerinden bir tanesi olan filmde aklın sınırları oldukça zorlanacak. Filmin baş rolünde Guy Pearce yer alırken filmde ona Carrie-Anne Moss, Jorja Fox gibi ünlü isimler eşlik ediyor. Bu tarz filmleri seviyorsanız kaçırmayın derim.

 

Yeni Hayat (Cast Away)

Chuck Noland isimli bir adamın uçak kazası sonucunda yıllarca ıssız bir adada hayatta kalma çabasına tanıklık ediyoruz. Usta oyuncu Tom Hanks’in tek başına harika bir oyunculuk performansı sergilediği bir baş yapıt. Bu film aynı zamanda Forrest Gump filminden sonra Tom Hanks ile ünlü yönetmen Robert Zemeckis’in yeniden bir araya geldiği yapım. Bu ikili ortaya gerçekten izlemesi zevk veren filmler çıkarıyorlar. Hala izlemediyseniz direk açıp izleyin derim.

 

Bir Rüya İçin Ağıt (Requiem for a Dream)

Bir roman uyarlaması olan filmde uyuşturucu batağına düşmüş bir gencin trajik öyküsü anlatılıyor. Harry uyuşturucuya bağımlı iken annesi de en az onun kadar televizyon bağımlısı olmuş bir kadındır. Bir gün bu yaşlı kadın televizyonda severek izlediği bir yarışmaya katılmaya hak kazanır. O günden sonra işler çok ilginç bir hal alacaktır. Dram türünün başarılı örneklerinden bir tanesi olduğunu düşünüyorum. Filmin yönetmeni olan Darren Aronofsky bizlere oldukça anlamlı mesajlar da gönderiyor bu filmde. İzlenmesi gereken anlamlı bir film olduğunu düşünüyorum.

 

Şöhrete İlk Adım (Almost Famous)

Filmde William isimli bir gencin müzik aşkıyla tutuşması ve bundan dolayı da çok sevdiği müzik grubunun turnesine seçilmesi ile birlikte öğrendiği gerçekler anlatılıyor. William müziği her şeyden çok sevmektedir ve hayatta müzik dışında neredeyse hiçbir şeyi umursamamaktadır. Kendisi Stillwater isimli bir müzik grubunun büyük bir fanıdır. Bir gün hayalleri gerçekleşir ve bu çok sevdiği müzik grubu yeni turnesine katılması için seçilir. O saatten sonra William şöhret denen şeyin aslında dışarıdan göründüğü gibi bir şey olmadığını anlayacaktır. Filmin yönetmen koltuğunda Cameron Crowe yer alırken, filmin oyuncu kadrosunda da Patrick Fugit, Kate Hudson ve Billy Crudup gibi ünlü isimler yer almakta. İzlerken oldukça ilginç tespitlere tanıklık edeceğiniz anlamlı filmlerden bir tanesi.

 

Trafik (Trafik)

Bir yargıcın aldığı yeni bir davanın ardından yaşadığı olaylar ve bu olaylardan dolayı pek çok şeyi sorgulamaya başlaması anlatılıyor. Yine oldukça sosyolojik mesajlar içeren bir film ile karşı karşıyayız. Üstelik filmin oyuncu kadrosu da tam bir yıldızlar geçidi diyebilirim. Michael Douglas, Benicio Del Toro, Don Cheadle ve Luis Guzman gibi dünyaca ünlü isimler filmin oyuncu kadrosunda. Steven Soderbergh’in yönettiği film oldukça başarılı bir polisiye-dram filmi.

 

X-Men

Dünya üzerinde yer alan mutantlardan kurulu bir kahramanlar birliğinin yaşadıklarına tanıklık ediyoruz. Bryan Singer’ın yönetmenliğini üstlendiği Marvel’in başarılı filmlerinden olan X-Men serisinin ilk filmi. Dönemine göre de oldukça üst düzey görsel efektleri ile dikkat çeken filmde aksiyona ve heyecana doyacaksınız.

 

Nerdesin Be Birader? (O Brother, Where Art Thou?)

Filmde 1930’lu yıllarda hapse düşen bir adamın oldukça yüklü miktarda bir parayı dışarıda sakladığını söyleyerek kandırdığı iki adam ile birlikte hapisten kaçış hikayesi anlatılıyor. Ünlü yönetmen Coen Kardeşler’in başarılı filmlerinden bir tanesi olan filmde bu üç adamın hapisten kaçmaları ile birlikte yaşadıkları ilginç olaylara tanıklık ediyoruz. Filmin baş rollerinde George Clooney, John Turturro ve Tim Blake Nelson gibi ünlü isimler yer alıyor.

 

Ölümsüz (Unbreakable)

Meydana gelen bir tren kazasında David isimli bir adamın dışında herkes hayatını kaybeder. Bu durum pek çok kişinin ilgisini çekecektir. David’in her ne kadar kazadan sağ çıkması çok tuhaf bir olay olmasa da kazadan hiçbir yerinin kanamadan kurtulmuş olması bir anda tüm dikkatlerin ona çekilmesine neden olur. Fantastik türündeki filmleri sevenlerin kesinlikle göz atması gereken bir film olduğunu düşünüyorum. Filmin oyuncu kadrosu oldukça sağlam. Samuel L. Jackson, Bruce Wills ve Robin Wright gibi usta isimler filmin oyuncu kadrosunda. Yönetmen koltuğunda da film sektöründe oldukça büyük başarılara imza atmış olan M. Night Shyamalan oturuyor.

 

Amerikan Sapığı (American Psycho)

Christian Bale, Willem Dafoe ve Jared Leto gibi ünlü isimleri bir araya getiren filmde oldukça zengin ve yakışıklık olan bir adamın karanlık taraflarını göreceğiz. Patrick oldukça zengindir ve dışarıdan bakıldığında normal bir insan gibidir. Ancak aslında kendisi oldukça acımasız bir seri katildir ve öldürmüş olduğu kişilerden bir takım hatıralar alarak bunları evinde herkesin göreceği yerlere koymaktadır. Sadece Christian Bale’in muhteşem oyunculuk performansı için bile izlenebilecek bir Marry Harron filmi.

 

Sensiz Olmaz (High Fidelity)

Rob isimli bir gencin çok sevdiği sevgilisi Laura’dan ayrılmasının ardından ayrıldığı eski sevgililerine dönme çabaları ve bu olaylardan çıkaracağı ders anlatılıyor. Rob bu olayları yaşadıktan sonra kadın-erkek ilişkisine dair pek çok şeyi de öğrenmiş olacaktır. John Cusack her zamanki gibi filmde yine muazzam bir oyunculuk performansı sergilemeyi başarıyor. Filmin yönetmen koltuğunda da Stephen Frears yer almakta.

 

 

 

Saç Kurutma Makinesi Şekillendirici Olarak Kullanılır Mı?

Previous article

İlaç Tedavinizi Etkileyebilecek Şeyler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More in Genel