I İle Başlayan İlaçlar

İESETUM 0.5 g i.m./i.v. enj. çöz. tozu, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Seftazidim Pentahidratdır. Bu madde, vücuttaki bakterilerle savaşan, duyarlı bakterilerin ölümüne sebep olan bir antibiyotiktir. İESETUM 0.5 g i.m./i.v, bakteri kaynaklı beyin zarı iltihabı (bakteriyel menenjit), septisemi, bakteriyemi (kanda bakteri bulunması), idrar yolu ve genital bölge enfeksiyonları, böbrek  enfeksiyonu (iltihabı), karın zarı veya karın içi organlarda gelişen enfeksiyonlar, kistik fibrozis kaynaklı akciğer iltihaplanması ve diğer alt solunum yolu enfeksiyonları ile bademciklerin iltihaplanması, sinüzit, orta kulak enfeksiyonu gibi üst solunum yolu enfeksiyonları, eklem, kemik, doku ve yumuşak doku enfeksiyonlarını da içeren ağır seyreden bakteri kökenli enfeksiyonlarda; tek başına veya Aminoglikozid antibiyotikler ve beta laktam antibiyotiklerle beraber kombinasyon tedavide; İESETUM 0.5 g i.m./i.v. ayrıca ameliyattan sonraki dönemde hastayı enfeksiyondan korumak için de kullanılabilir.

 

İESETUM 0.5 g i.m./i.v. enjeksiyonluk çözelti tozu Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İESETUM, 500 mg seftazidim ihtiva eden 1 flakonluk kutular halinde, içinde 5 ml’lik enjeksiyonluk su bulunan 1 adet eritici ampul ile satışa sunulmuştur.
 2. İlacın etken maddesine hassasiyetiniz (alerjiniz) var ise;  bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 3. İESETUM’u hekimin tavsiye ettiği süre boyunca kullanınız. Bu ilacın uzun süreli uygulanımı zamanla İESETUM’dan etkilenmeyen mantar gibi organizmaların aşırı çoğalmasına sebep olabilir.
 4. Böbreklerinizde işlev bozukluğu var ise ya da böbrekleriniz için zararlı olabilecek başka ilaçlarla tedavi görüyorsanız; bu ilacı almadan önce hekiminizle bu konuyu konuşunuz.
 5. İESETUM’u hamilelik dönemi ve emzirme dönemlerinde hekiminize danışmadan kullanmayınız.
 6. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı hekiminiz tarafından önerildiği sürece kullanınız. Çünkü, enfeksiyon vücudunuzdan tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir. İlaçtan iyi sonuç alabilmeniz için, hekimin sizin için öngördüğü kullanma süresini dikkate alınız.
 7. Daha önceleri antibiyotikle tedavi gördüğünüz süre zarfında sizde karın ağrısıyla beraber kanlı veya çok sulu dışkılama meydana geldiyse veya bu durum tedavi sırasında ya da tedaviden hemen sonra geliştiyse, hekiminizle irtibat kurunuz. Çünkü bu durum antibiyotik tedavisini takiben ortaya çıkabilen ve tedavinin kesilmesini, özel bir tedaviye başlanılmasını gerektirebilecek, ciddi bir bağırsak iltihaplanmasının belirtisi olabilir. İESETUM 0.5 g i.m./i.v. kulanılırken bu hususa dikkat edilmelidir.

 

İESETUM 0.5 g i.m./i.v. enjeksiyonluk çözelti tozu’nun Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz  İESETUM 0.5 g i.m./i.v. ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekimin direktiflerine uyunuz. Yanlış ve talimat dışı kullanımlar hastalığın seyrini olumsuz bir şekilde etkiler, sağlığınıza ciddi zararlar verir.
 2. İESETUM 0.5 g i.m./i.v., kas içine veya damar içine enjeksiyon yoluyla kullanılır.

 

İESETUM 0.5 g i.m./i.v. enjeksiyonluk çözelti tozu’nun yan etkileri:

 1. Karın ağrısı, soluk alıp vermede zorluk, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi alerjiyi işaret eden bir durumda; acilen hekimi bilgilendiriniz.
 2. Enjeksiyon bölgesinde ağrı ve sulu dışkı İESETUM’un yaygın yan etkileridir (İESETUM kullanan 10 hastanın 1’inden az, fakat 100 hastanın 1’inden fazla görülebilen).

 

İlaç Etken Maddesi: Seftazidim Pentahidrat
İlaç Marka İsmi: İESETUM 0.5 g i.m./i.v. enjeksiyonluk çözelti tozu
İESETUM 0.5 g i.m./i.v., sistemik antienfektifler, sistemik diğer beta laktam antibakteriyeller, 3. kuşak sefalosporinler, seftazidim olarak sınıflandırılmış farmakoterapötik grupta ve J01DD02 ATC koduyla TİTCK  ilaç listesinde yer alır.
İESETUM, normal reçeteyle satılmaktadır. İlacın ruhsatı ve üretimi, İbrahim Etem Ulagay İlaç Sanayii Türk A.Ş. firmasına aittir.
İESETUM 0.5 g i.m./i.v.’e ait detaylı açıklamalarla hastayı bilgilendirmek amacıyla aşağıda;
—İESETUM 0.5 g i.m./i.v. nedir ve ne için kullanılır;
—İESETUM 0.5 g i.m./i.v. kullanmadan önce dikkatli olunması gereken hususlar ve alınması gerekli olan tedbirler nelerdir;
—İESETUM 0.5 g i.m./i.v. nasıl kullanılır;
—İESETUM 0.5 g i.m./i.v. olası yan etkileri nelerdir;
—İESETUM 0.5 g i.m./i.v. nasıl saklanır; gibi sorulara cevaben Ulagay İlaç tarafından sunulan daha geniş kapsamlı bilgiler bulunmaktadır.
İESETUM 0.5 g i.m-i.v. prospektüsü, kullanma talimatı

İESETUM 0.5 g i.m./i.v. kısa ürün bilgisi
İESETUM 0.5 g i.m.-i.v. kısa ürün bilgisi

İESETUM 2 g İV enjeksiyonluk çözelti tozu, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

ISENTRESS 400 mg film kaplı tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.