Blog

Glukozamin Nedir? Glukozamini Kimler Kullanabilir

0

Besin kimyalarının değişmesi, beslenme alışkanlıklarının hız ve pratiklikten kaynaklı olarak paketli gıdalara yönelmesi insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bununla birlikte günlük hareket oranının da azalması bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarından dolayı vücutta yetersiz hale gelen vitamin ve minerallerin takviye edilebilmesi için gıda takviyesi ürünlerine yönelim hız kazanmıştır. Gıda takviyesi ürünlerinden biri olan glukozamin de, azalan vücut dengesinin yeniden kazanılmasını sağlar.

 

Glukozamin Nedir?

 

Glukozamin, insan vücudunda kıkırdak dokunun içerisinde yer alır. Temel görevi ise, eklemlerin birbirlerine çarpmasını engelleyerek kasların rahat bir şekilde hareket ettirilmesini sağlar. Glukozamin, sağlıklı olan her kişinin vücudunda doğal olarak yeterli şekilde bulunur. Ancak ilerleyen yaşlarda kıkırdaklarda bulunan glukozamin azalabilir veya tamamen tükenebilir. Bunun yanı sıra, vücudun herhangi bir yerindeki kıkırdak zarar gördüyse eğer o noktadaki kasların hareket ettirilebilmesi için glukozamin gereksinimi oluşur. Bu durumda kişi doktor tavsiyesinin ardından belirlenen dozajlarla glukozamini gıda takviyesi olarak alır. Çünkü glukozamin dışarıdan besin yoluyla doğal bir şekilde alınamaz. Bunun yerine gıda takviyesi yoluyla glikozamin ihtiyacı yeterli şekilde karşılanabilir.

 

Glukozamini Kimler Kullanabilir?

 

Glukozamin, kıkırdak dokusu zarar görmüş kişiler için veya ilerleyen yaşlarda kıkırdak dokusunda glukozamin eksikliği yaşayan kişiler tarafından kullanılması tavsiye edilir. Bu nedenle glukozamin özellikle orta yaş üstü kişilerde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kemik ve eklem hastalıklarının tedavisinde de destekleyici bir ürün olarak glukozamin kullanımı gerçekleşmektedir. Ayrıca sanılanın aksine glukozamin bir ilaç değildir. Özellikle kemik ve eklem rahatsızlıklarının tedavisine destek olan bir gıda takviyesi ürünü olarak tercih edilir. Bu nedenle orta yaş üstü kişilerde veya kıkırdak dokusu zarar görmüş kişilerde doktor tavsiyesi ile glukozamin ürünü verilebilir. Bu takviye edici gıdayı uygun dozajlarda tüketmeye dikkat edilmelidir.

İş Takip Programı

Previous article

Dünyada En Çok Tercih Edilen Estetik Operasyonlar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Blog