G İle Başlayan İlaçlar

GALVUS 50 mg tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

Vildagliptin adlı etken maddeyi içinde bulunduran GALVUS 50 mg tablet, kandaki şeker seviyesini düşürücü etkiye sahip bir diyabet ilacıdır. Pankreasın ürettiği  insülinin salgılanmasını arttırır. GALVUS, kan şekeri seviyelerinin diyet, fiziksel egzersiz veya kilo kaybıyla yeterli derecede kontrol edilemediği insüline bağımlı olmayan diyabet (tip 2) olgularında tek başına veya hekimin gerekli görmesi halinde insülinle veya  diğer diyabet ilaçlarıyla beraber kullanılabilir. 

 

GALVUS 50 mg tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. GALVUS hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde hekime danışmadan kullanılmamalıdır.
 2. İlacın içindeki etken maddeye veya GALVUS‘un diğer bileşenlerine karşı daha önceleri alerji durumu yaşadıysanız; tekrar aynı sıkıntılarla karşılaşmamanız için bu ilaçla tedavi olmanız uygun bulunmamakadır.
 3. Şayet diyabetik ketoasidoz belirtileri var ise  ya da yetersiz besleniyorsanız veya böbreklerinizde herhangi bir sorun yada böbrek üstü bezi veya hipofiz bezi problemleri; karaciğer rahatsızlığı,  kalbinizle ilgili bir rahatsızlık vakalarından birine sahipseniz; GALVUS tablet ile tedavi başlamadan evvel bunları hekiminizle paylaşınız. Hekim tarafından GALVUS tablet dozajının ayarlanmasına ve bir takım tahliller yapılmasına gerek  görülebilir.
 4. GALVUS tabletle tedavi; kilo kontrolü, egzersiz ve diyeti içeren komple bir programın sadece bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontolünü sıkıca uygulayınız.  Bu faktörlerden herhangi birindeki farklılık kan şekeri seviyesindeki değişime sebep olabilir.
 5. Öğünlerinizi atlamak, stresli ortamda bulunmak, uzun süre aşırı egzersiz yapmak, alkollü içecekler tüketmek kan şekerinizi çok fazla düşürebileceğinden; bunları yapmamaya özen göstererek kan şekeri seviyenizin çok fazla düşmesine imkan vermeyiniz.
 6. Kan şekerinizin çok fazla düşebilme (hipoglisemi) ihtimaline karşı şeker, meyve suyu, süt, çikolata vb. şekerli gıdalardan birini her zaman yanınızda bulundurmalısınız. Terleme, konuşma zorluğu, titreme, aşırı halsizlik, açlık, beniz solukluğu gibi ağır hipogliseminin uyarıcı belirtilerini kendinizde hisseder hissetmez bu gıdalardan birini almanız şekerinizi yükseltebilir. Zira ağır hipoglisemi; koma ve istem dışı kasılmalara, bilinç kaybına  hatta ölümcül sonuçlara  sebebiyet verebilir. Gıda alamayacak duruma gelmenin de eşlik ettiği ağır hipoglisemi vakasında acilen bir sağlık kurumunda tedavi gerekmektedir.
 7. Kan şekeriniz çok fazla yükseldiğinde(hipergelisemi) ise: aşırı susama, acıkma hissedebilirsiniz,  konsantrasyonunuz bozulabilir, görmenizde bulanıklık, ayrıca  idrara çıkmanız da normalin üzerinde seyredebilir. hipergeliseminin sözü edilen bu belirtilerinden birini kendinizde gördüğünüzde hemen hekiminizle irtibat kurunuz.
 8. İlaçtan maksimum yararın sağlanabilmesi için, GALVUS‘un düzenli bir şekilde, aksatmadan kullanılması son derece önemlidir. Bu yüzden ilacınızın bitme tarihini takip edip, zaman geçirmeden hekiminizden bu ilacı tekrar reçeteye yazmasını talep etmelisiniz.
 9. GALVUS kullanırken kan şekerinizin normal seviyelerde olup olmadığından emin olmanız için kendiniz şeker ölçüm aletiyle şekeriniz ölçmelisiniz. Ayrıca hekiminiz sizden periyodik olarak kan tahlilleri ve diğer organlar içinde test yaptırmanızı isteyecektir. Hekiminizle belirlediğiniz randevu tarihlerini özenle takip etmeli, randevularınıza zamanında gitmeyi ihmal etmemelisiniz.
 10. Kullandığınız GALVUS dozunu hekiminiz ile görüşmeden değiştirmeyiniz.

 

GALVUS 50 mg tablet Nasıl kullanılır, kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz GALVUS‘u nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanınız ve hekimin direktiflerini tam olarak yerine getiriniz. Bu ilacı reçetenizde belirtilenden daha fazla dozda ya da daha uzun süre boyunca kullanmamaya özen gösteriniz, aksi halde bu durum hastalığınızı olumsuz etkileyecektir.
 2. GALVUS tabletin her bir dozunu yeterli miktarda suyla içiniz.  Yemekten önce ya da yemek yedikten sonra kullanılabilir.

 

GALVUS 50 mg tablet’in Olası Yan Etkileri :

 1. GALVUS aldıktan sonra karın ağrısı, nefes almada güçlük, üritker, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminize haber veriniz.
 2. Kan şekerinde düşüş, titreme, baş ağrısı, sersemlik, mide bulantısı GALVUS‘un yaygın olarak görülebilecek yan etkileridir.

 

İlaç Marka İsmi : GALVUS 50 mg tablet
İlaç Etken Maddesi : Vildagliptin

 

Ruhsat Sahibi:  Novartis Sağlık, Gıda ve Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.
Suryapı & Akel İş Merkezi Rüzgarlıbahçe Mah. Şehit Sinan Eroğlu Cad: No 6 Kavacık – Beykoz / İstanbul 34805
Tel no: 0 216  681 20 00
Faks no:  0 216  681 20 77

Üretici firma : Novartis Sağlık, Gıda ve Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.
Pendik/İstanbul

GALVUS 50 mg tablet kullanma talimatı


GALVUS 50 mg tablet kullanma talimatı

GALVUS 50 mg tablet’in kısa ürün bilgisi


GALVUS 50 mg tablet’in kısa ürün bilgisi

HEXARIN 25.000 IU/5mL IV/SC Enjeksiyonluk Çözelti, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

HAMEDERM PLUS %5.35 + %18 krem, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.