G İle Başlayan İlaçlar

Gabapentin

0

Kullanımlar

Gabapentin , nöbetleri önlemek ve kontrol etmek için diğer ilaçlarla birlikte kullanılır . Yetişkinlerde zona ( herpes zoster enfeksiyonuna bağlı ağrılı bir döküntü) sonrası sinir ağrısını hafifletmek için de kullanılır . Gabapentin, antikonvülsan veya antiepileptik bir ilaç olarak bilinir.

Gabapentin nasıl kullanılır

Gabapentin almaya başlamadan önce ve her tekrar doldurduğunuzda , İlaç Kılavuzunu ve varsa, eczacınız tarafından sağlanan Hasta Bilgi Broşürünü okuyun . Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı doktorunuzun belirttiği şekilde yemekle birlikte veya yemeksiz ağızdan alın . Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocuklar için dozaj ayrıca ağırlığa da bağlıdır .

Tabletleri alıyorsanız ve doktorunuz sizi tableti ikiye bölmeye yönlendirirse, diğer yarım tableti bir sonraki planlanan dozunuzda alın. Bölündükten sonraki birkaç gün içinde kullanılmazsa yarım tabletleri atın. Kapsülleri alıyorsanız bol su ile yutunuz.

Doktorunuzun dozlama talimatlarını tam olarak takip etmeniz çok önemlidir. Tedavinin ilk birkaç gününde, doktorunuz dozunuzu kademeli olarak artırabilir, böylece vücudunuz ilaca uyum sağlayabilir. Yan etkileri en aza indirmek için ilk dozu yatmadan önce alın .

Ondan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Bu ilaç, vücudunuzdaki ilaç miktarı sabit bir seviyede tutulduğunda en iyi sonucu verir. Bu nedenle, gabapentini eşit aralıklarla her gün aynı saatte (saatlerde) alın. Bu ilacı nöbetleri kontrol altına almak için günde 3 kez alıyorsanız , nöbetleriniz artabileceğinden dozlar arasında 12 saatten fazla geçmesine izin vermeyin.

Doktorunuza danışmadan bu ilacı daha sık almayınız veya dozunuzu artırmayınız. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecektir ve ciddi yan etki riski artabilir.

Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayınız. İlaç aniden kesildiğinde bazı koşullar daha da kötüleşebilir. Dozunuzun kademeli olarak azaltılması gerekebilir.

Alüminyum veya magnezyum içeren antasitler bu ilacın emilimini engelleyebilir. Bu nedenle, bir antasit de alıyorsanız, gabapentini antasiti aldıktan en az 2 saat sonra almak en iyisidir.

Gabapentin farklı formları (hızlı salım, sürekli salım, enacarbil sürekli salım gibi) vücutta farklı şekilde emilir. Doktorunuza danışmadan bir formdan diğerine geçmeyin.

Doktorunuza durumunuzun düzelmediğini veya kötüleştiğini söyleyin.

Yan etkiler

Uyuşukluk, baş dönmesi , koordinasyon kaybı, yorgunluk, bulanık / çift ​​görme , olağandışı göz hareketleri veya titreme (titreme) meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin .

Doktorunuzun size yararının yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiği için bu ilacı reçete ettiğini unutmayın . Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse, derhal doktorunuza söyleyin: ellerin / ayak bileklerinin / ayakların şişmesi .

Herhangi bir durum ( nöbetler , bipolar bozukluk , ağrı gibi) için antikonvülzan alan az sayıda insan , depresyon , intihar düşünceleri / girişimleri veya diğer zihinsel / ruh hali sorunları yaşayabilir. Siz veya aileniz / bakıcınız , depresyon belirtileri , intihar düşünceleri / girişimleri, kendinize zarar verme düşünceleri dahil olmak üzere ruh halinizde, düşüncelerinizde veya davranışınızda olağandışı / ani değişiklikler fark ederseniz hemen doktorunuza söyleyin .

Aşağıdakiler dahil çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın: yavaş / sığ solunum.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, ateş, şişmiş lenf düğümleri , kızarıklık , kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı dahil ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın .

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

ABD’de –

Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye almak için doktorunuzu arayın. Yan etkileri 1-800-FDA-1088 veya www.fda.gov/medwatch adresinde FDA’ya bildirebilirsiniz.

Kanada’da – Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye almak için doktorunuzu arayın. Yan etkileri 1-866-234-2345 numaralı telefondan Health Canada’ya bildirebilirsiniz.

Önlemler

Gabapentin almadan önce , alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin ; veya gabapentin enacarbil için ; veya başka alerjiniz varsa . Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de böbrek hastalığı , zihinsel / ruh hali sorunları ( depresyon , intihar düşünceleri gibi ), uyuşturucu / alkol kullanımı / kötüye kullanımı, solunum sorunları ( KOAH gibi ) hakkında bilgi verin.

Bu ilaç başınızı döndürebilir veya uykulu hale getirebilir veya görüşünüzü bulanıklaştırabilir . Alkol veya marihuana ( esrar ) sizi daha çok baş dönmesi veya uykulu hale getirebilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba sürmeyin, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın . Marihuana (esrar) kullanıyorsanız doktorunuzla konuşun.

Ameliyat olmadan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünlerden ( reçeteli ilaçlar , reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bahsedin .

Yaşlı yetişkinler, bu ilacın yan etkilerine, özellikle ellerde / ayak bileklerinde / ayaklarda şişme , yavaş / sığ nefes alma, baş dönmesi veya koordinasyon kaybı gibi yan etkilere karşı daha duyarlı olabilir . Baş dönmesi ve koordinasyon kaybı düşme riskini artırabilir.

Çocuklar bu ilacın yan etkilerine, özellikle zihinsel / ruh hali / davranış değişikliklerine (düşmanlık, konsantrasyon sorunları, huzursuzluk gibi) karşı daha duyarlı olabilirler.

Hamilelik sırasında bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Gabapentin anne sütüne geçer . Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

Ayrıca Nasıl Kullanılır bölümüne bakın.

İlaç etkileşimleri , ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etkiler riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir . Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınız ile paylaşın . Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bir ürün: orlistat .

Bu ilacın uyuşukluğa veya solunum problemlerine neden olabilecek başka ürünlerle birlikte alınması halinde ciddi yan etki riski (yavaş / sığ solunum, şiddetli uyuşukluk / baş dönmesi gibi ) artabilir . Opioid ağrı veya öksürük kesiciler (kodein, hidrokodon gibi ), alkol, marihuana ( esrar ), uyku veya anksiyete ilaçları ( alprazolam , lorazepam , zolpidem gibi), kas gevşeticiler gibi başka ürünler kullanıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. ( carisoprodol gibi ,siklobenzaprin ) veya antihistaminikler ( setirizin , difenhidramin gibi ).

Uyuşukluğa neden olan maddeler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızın ( alerji veya öksürük ve soğuk ürünler gibi) üzerindeki etiketleri kontrol edin . Bu ürünlerin güvenli kullanılması için eczacınıza başvurunuz.

Bu ilacı gabapentin içeren diğer ilaçlarla ( gabapentin enacarbil dahil ) kullanmayın.

Bu ilaç, idrar proteini için belirli laboratuvar testlerine müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.

PODORA 200 mg Film Kaplı Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.