Genel

En Sevilen Yeni Nesil Gençlik Romanları

0

Hayatın her döneminde büyük bir ilgi ile okunan ve dikkatleri üzerine çeken kitapların başında gençlik romanları yer alır. Farklı hayal dünyalarına ve hayatlara konuk olmanızı sağlayan romanlar sayesinde keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Bu noktada gençlik romanları enerjisi ve heyecanlı olayları ile sizi kolayca içine çekebilir.

 

Her dönemde popülerliğini koruyan bazı gençlik romanları vardır. Bunun yanı sıra dönemsel olarak beğenilen ve büyük bir ilgi ile karşılanan eserler de olabilir. Özellikle gençlik romanları yeni nesil ve farklı olay örgüleri sayesinde yüksek okunurlukla karşı karşıya kalabilir.

 

En sevilen yeni nesil gençlik romanlarını merak ediyorsanız işte birkaç öneri;

 

Kitap Hırsızı- Markus Zusak

 

Onlarca dile çevrilen Kitap Hırsızı, çok sevilen ve klasik halini alan gençlik romanlarının başında yer alır. Bu romanda büyük travmalar yaşamış olan bir genç kızın hayat hikayesi okuyucu ile buluşur. Romanda yer alan baş karakter ise  ölüm acısıyla erken yaşta tanışmış ve  evlatlık verilme gibi sorunlarla karşılaşmıştır. Buna rağmen hayatta kalma çabasını sürdüren karakterin yaşamı çarpıcı bir dille ifade edilmiştir.

 

Kırık Kalpler Kavanozu- Jean François Chabas

Fransız gençlik edebiyatının güçlü kalemlerinden olan Jean-François Chabas, bu romanında oldukça çarpıcı bir hikayeye yer verir. Bu romanda aile içindeki sistematik şiddet, alkol bağımlılığı, ırkçılık gibi olumsuz durumlara ışık tutulur.

Roman boyunca bu olaylar gölgesinde büyümeye çalışan iki genç kıza tanıklık ediyor olacaksınız. Bu iki genç kız olan Jewel ve kardeşi Esther ile büyüdükçe ebeveynlerinin içinde bulunduğu koşulları sorguladığına şahit olabilirsiniz.

Mevzumuz Derin- Ahmet Büke

Romanın yazarı olan Ahmet Büke, Çocuk ve Gençlik Yayıncıları Derneği (ÇGYD) 2013 Yılın Gençlik Romanı Ödülü sahibidir. Romanda ön plana çıkan Bedo karakteri aslında gençliğin getirdikleri farklılıklarla sınanmaktadır. Eski nesil ile yenisi arasında kalıp bocalayan gençler Bedo karakteri üzerinden ifade edilmiştir.

Pal Sokağı Çocukları- Ferenc Molnar

Mutlaka okunması gereken eserler listelerinde yer alan Pal Sokağı Çocukları, zamanda ufak bir yolculuğa çıkmak isteyenler için harika bir alternatif olabilir. Pal Sokağı Çocukları’nda baş kahraman olan Nemecsek’in ürkek ama kararlı kahramanlığı genç nesillere ilham verir niteliktedir. Bu romanda Nemecsek karakteri üzerinden bir gencin hayata karşı direnişini görebilirsiniz.

Aradığınız tüm gençlik romanlarına Nevçarşı Üsküdar aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için https://nevcarsiuskudar.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

PROJE YÖNETİM YAZILIMI

Previous article

Bebek Odaları İçin En Uygun Bitkiler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Genel