C İle Başlayan İlaçlar

CHINKO FORT 30 mg/5 ml Şurup, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

CHINKO FORT 30 mg/5 ml Şurup, içinde çinko sülfat adlı aktif maddeyi ihtiva eden bir çinko ilacıdır. Çinko düzeyi düşük olduğu tespit edilmiş kişilerdeki çinko yetersizliğine bağlı semptomları gidermek; aynı zamanda 6 aylıktan büyük bebekler, büyüme çağındaki çocuklar, ergen ve erişkinlerde vücut için gerekli olan çinko seviyesini korumak amacıyla uygulanmaktadır.

 

CHINKO FORT 30 mg/5 ml Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Hamilelikte ve emziren annelerde tıbbi lüzum halinde hekim tavsiyesiyle kullanılabilir.
 3. Göz sağlığı, bağışıklık sistemi, kaslar ve iskelet sisteminin güçlenmesine, cilt ve mukoza zarlarının korunmasına, hormonların, kan şekerinin dengelenmesine, karaciğeri, kalbi ve kan damarlarını etkileyen hastalıkların önlenmesine ve sindirime katkıda bulunan Çinko, vücut sağlığının en iyi biçimde korunması ve sağlanması için günlük olarak hekim tavsiyesiyle belirlenen oranda alınmalıdır. Her gün düzenli olarak yüksek oranda alınan çinko, bakır emiliminin bozulmasına, demir eksikliğine ve bağışıklığın bozulmasına yol açmaktadır. Az veya fazla alınması, sağlığınızın tehlikeye girmesine neden olmaktadır.
 4. Alkol ilacın etkinliğinin azalmasına sebep olabileceğinden, alkollü içecekler tüketmekten kaçınınız.
 5. Altı aylıktan küçüklere verilmesi öngörülmemektedir. Kullanımı 6 aylıktan büyük bebekler, çocuklar, ergen ve erişkinler içindir.
 6. Yüksek dozda demir preparatları çinkonun emilimini azaltacağından birlikte kullanılmamalıdır.
 7. Çinko, florokinolon grubu, bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların (siprofloksasin, levofloksasin, moksifloksasin, norfloksasin ve ofloksasin) emilimini azaltabilir.
 8. Penisilamin ve trientin (vücutta aşırı bakır birikimi, Wilson hastalığı tedavisinde kullanılanilaçlar): çinko emilimini azaltabilir, aynı şekilde penisilamin ve trientin emilimini azaltabilir.
 9. Gebelik önleyici ilaçlar, mide asidi ilaçları, tetrasiklinler ve kalsiyum ilaçlarıyla eş zamanlı kullanılması ilacın etkinliğini azaltacağından, CHINKO FORT kullanırken bu ilaçlardan herhangi birini almanız gerekiyorsa iki ilaç kullanımı arasında en az 2 saatlik bir zaman dilimi olmalıdır.
 10. Günde 30 mg’ın üzerinde çinko kullanıldığında sparfloksasinin emilimini azaltabilir. Bundan dolayı CHINKO FORT sparfloksasinin kullanımından en az 3 saat sonra alınmalıdır.
 11. CHINKO FORT uzun süreli kullanılırsa bakır eksikliğine sebebiyet verebilir. Bu husus göz ardı edilmemelidir.
 12. Eğer karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa, bu ilaçla tedaviye başlarken bu konuyu hekiminizle görüşünüz.
 13. Buğday kepeği, keten tohumu, tahıllar, baklagiller gibi kepekli ve lifli besinler, süt ve sütlü mamüller veya kahve çinkonun emilimini azaltacağından, bu tür besinlerle beraber kullanmanız önerilmemektedir.

 

CHINKO FORT 30 mg/5 ml Şurup’un kullanım Şekli:

 1. CHINKO FORT kullanırken lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Reçetede nasıl yazıldıysa o şekilde kullanmanız önemlidir. İlacın tavsiye edilenden daha fazla ya da yanlış uygulanması hastalığınızda bir iyileşme sağlamaz, aksine vücudunuza ciddi zararları olur.
 2. CHINKO FORT günlük doz olarak : 6 ila 12 ay arası bebeklere 0,5 ml; 1 ila 3 yaşlarındaki çocuklara 1 ml; 4 ila 8 yaş aralığındaki çocuklara 1,5 ml; 9 ila 13 yaş aralığı: 2,5 ml (yarım kaşık); 14 ila 18 yaş aralığındakilere 3 ml ; erişkinlere 5 ml (bir kaşık) şeklinde günde 1 defa verilmesi önerilmektedir.
 3. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için dozajlı pipetle veya ölçüm kaşığıyla alınız. Yemek kaşığı kullanmamalısınız. Yemekten hemen önce, sonra ya da yemek esnasında alınabilir.

 

CHINKO FORT 30 mg/5 ml Şurup Yan Etkileri :

 1. CHINKO FORT ilacı aldıktan sonra yutkunma güçlüğü, soluk alamama, ağız içinde şişlik, şiddetli karın ağrısı, bilinç kaybı, zihin karışıklığı veya üritker gibi alerjiyi işaret eden şikayetlerden biri ortaya çıkarsa, acilen hekiminizle görüşmelisiniz.
 2. Kan basıncının düşmesi, kalp ritminde düzensizlik çok nadir görülen yan etkilerdir. Böyle bir durumda hemen hekiminizi arayınız.
 3. Midenizde şişkinlik, bulanma, yanma, kusma, diyare, asabi ruh hali, sersemleme, halsizlik ilacın  geçici yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Çinko Sülfat
İlaç Marka İsmi: CHINKO FORT 30 mg/5 ml Şurup

COGITO 20 mg Film Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

ENZEVİN 175 mg/5 ml oral süspansiyon, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.