C İle Başlayan İlaçlar

CALCIDAY G 1200 mg/800 IU/50 mg Efervesan Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

CALCIDAY G 1200 mg/800 IU/50 mg Efervesan Tablet, vücudun kalsiyum ve D vitamini ihtiyacında kullanılır. Menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda ve yaşlı erkeklerde görülen kemik miktarında azalma (osteoporoz) tedavisinde, değişen şiddette ağrı, kemiklerin kademeli olarak yumuşaması ve bükülmesi ile karakterize osteomalazi tedavisinde ve kemik dokusu bozulmalarının (fibröz osteodistrofi) önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır.
—CALCIDAY G Efervesan Tablet’in içindeki Vitamin D yiyeceklerdeki kalsiyumun emilmesini düzenlemede rol oynar. Diğer etken madde kalsiyum, kemiklerin büyüme ve güçlenmesini sağlayan mineraldir.  Genistein ise kemiğin gelişimini sağlar.

 

CALCIDAY G 1200 mg/800 IU/50 mg Efervesan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. CALCIDAY G efervesan tablet (suda çözünen tablet) etkin madde olarak 1200 mg
  kalsiyuma eşdeğer 3000 mg kalsiyum karbonat, 800 IU vitamin D3 ve 50 mg genistein içerir.
 2. CALCIDAY G Efervesan Tablet’in içindeki Vitamin D yiyeceklerdeki kalsiyumun emilmesini düzenlemede rol oynar. Diğer etken madde kalsiyum, kemiklerin büyüme ve güçlenmesini sağlayan mineraldir.  Genistein ise kemiğin gelişimini sağlar.
 3. Bu ilacın aktif maddesine veya yardımcı bileşenlere karşı alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız  CALCIDAY G kullanmanız tavsiye edilmemektedir.
 4. Eğer kanınızda ya da idrarınızda kalsiyum derişimi çok yüksekse; Böbrek ve idrar yolu taşı oluşturma riskiniz varsa; Su kaybı durumunuz varsa; Bağırsak ile ilgili probleminiz ve kabızlık sorununuz varsa; Yüksek doz D vitamini alıyorsanız;  Paratiroid hormonu (vücutta kalsiyum metabolizmasının düzenlenmesinde rol alan
  hormon) seviyeniz yüksekse, mide kanaması riskiniz varsa, Psödohiperparatiroidi olarak bilinen hastalığınız varsa, yukarıdakilerden herhangi biri durumunuza uyuyorsa CALCIDAY G almayınız.
 5. Eğer, böbrek işlevleriniz bozuksa, böbrek taşınız varsa veya ailenizde böbrek taşı olanlar varsa, kan pıhtılaşmasını önleyen bir ilaç kullanıyorsanız; meme ve üreme organları ile ilgili kanser öykünüz veya birinci dereceden akrabanızda meme ve üreme organları ile ilgili kanser öyküsü varsa ya da idrarda kalsiyum seviyesinin yüksek olması (hiperkalsüri), kanda fosfat seviyeniz düşükse (hipofosfatemi) veya karaciğer işlevleriniz bozuksa CALCIDAY G efervesan tableti dikkatli kullanınız.
 6. Yüksek kalsiyum içerikli gıdalar ve bunlarla birlikte CALCIDAY G’nin etkisini arttıracak süt ürünlerine dikkat ediniz. Bir litre süt 1200 mg kalsiyum içermektedir.
  Belirli gıda maddeleriyle (örneğin, oksalik asit, fosfat veya yağ asidi içeren gıda maddeleri) olan etkileşimlerin ortaya çıkması mümkündür. Aşırı miktarda alkol, kafein ve tütün yanında, kepekli ve tohumlu ekmekler ile tahılla hazırlanan kahvaltılıklarda bol bulunan lif ve fitatlar, kalsiyum emilimini azaltır.
 7. Hamileyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız hekiminize söylemelisiniz. Hamile kadınlarda CALCIDAY G kullanımı önerilmemektedir.
 8. Eğer emziriyorsanız hekiminizi bilgilendiriniz. Emziren kadınların CALCIDAY G kullanmamaları gerekmektedir.
 9. CALCIDAY G efervesan tablet laktoz içerir. Eğer daha önceden hekiminizcebazı şekerlere karşı intoleransınız (dayanıksızlık) olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce hekiminizle irtibat kurunuz.
 10. CALCIDAY G her bir efervesan tablette 102,9 mg (4,47 mmol) sodyum bulunur. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır.
 11. İltihaplı durumların tedavisinde kullanılan ilaçlar (glukokortikoidler) ile birlikte kullanılması durumunda D vitamini etkisinin azalmasına neden olabilir
 12. Epilepsi (sara) ve kalp ritmi bozuklarına karşı kullanılan ilaçlar (fenitoin) veya sinir sistemine etkileri olan ilaçlar (barbitüratlar) ile birlikte kullanılması vitamin D’nin etkisinin azalmasına neden olabilir.
 13. Safra yağ asidi ayırıcıları (olestra, mineral yağlar, orsilat, kolestiramin ve kolestipol gibi) D vitamininin emilini bozabilir.
 14. CALCIDAY G ile birlikte kullanıldıklarında, antibiyotiklerin (tetrasiklinler, kinolonlar, bazı sefalosporinler, ketokonazol gibi) emilimi azalabilir. CALCIDAY G ile bu ilaçların kullanımı arasında en az 4 saatlik bir ara bırakınız.
 15. Belirli idrar söktürücü ilaçlar (tiyazid türü diüretikler) kalsiyum dengesini azaltır. CALCIDAY G’nin benzer ilaçlarla aynı zamanda alınması durumunda, kan kalsiyum seviyesinin kontrol edilmesi gerekmektedir.
 16.  Kemik erimesi hastalığının (osteoporoz) tedavisinde kullanılan ilaçlarla (bifosfonatların ve sodyum florürün) aynı zamanda alınması durumunda, bu ilaçların emilimi azalabilir. CALCIDAY G ile bu ilaçların kullanımı arasında en az 2 saatlik bir ara bırakınız.
 17. Kalsiyum tuzları T4 emilimini azaltabilir, bu nedenle levotiroksin kullananlarda 4 saat ara ile kullanılmalıdır.
 18. Kalsiyum içeren preparatlar kalsiyum kanallarını doyurarak verapamil gibi kalsiyum kanal blokörlerinin etkinliğini azaltabilir.
 19. Atenolol gibi beta blokörlerle kalsiyum içeren preparatların birlikte kullanılması beta blokerlerin kandaki seviyesini değiştirebilir.
 20. Genisteinin diğer ilaçlarla birlikte kullanımı sırasında herhangi bir etkileşim beklenmemektedir, ancak CYP450- aracılı metabolizması üzerine genistein döngüsünün metabolitlerinin etkileri hala bilinmemektedir.

 

CALCIDAY G 1200 mg/800 IU/50 mg Efervesan Tablet’in kullanım Şekli:

 1. CALCIDAY G kullanımıyla ilgili hekiminizin tavsiyelerine uyunuz. Hekiminiz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça, bu talimatları takip ediniz.
 2. Hekiminiz CALCIDAY G ile tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir. Hekiminize danışmadan tedaviyi erken kesmeyiniz.  Hekiminizce başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde günde 1 efervesan tablet kullanılır.
 3. Günde size önerilen miktarda CALCIDAY G kullanınız. CALCIDAY G’yi bir bardak suda eritiniz. Sonra bardağı tamamıyla içiniz.
 4. Çocuklarda CALCIDAY G kullanımı: 9 yaş ve üstü çocuklarda hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği taktirde günde 1 efervesan tablet bir bardak (150 ml) suda eritilerek içilir. 9 yaş altı çocuklarda kullanımı önerilmemektedir.
 5. Yaşlılarda CALCIDAY G kullanımı: Hekiminiz başka şekilde tavsiye etmediği takdirde günde 1 efervesan tablet bir bardak (150 ml) suda eritilerek içilir.
 6. CALCIDAY G böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır, karaciğer yetmezliği olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.

 

CALCIDAY G 1200 mg/800 IU/50 mg Efervesan Tablet’in Olası Yan Etkileri

 1. Alerjik reaksiyonlar:  Boğaz, yüz, dudaklar ve ağzın şişmesi (Bu nefes almayı ve yutkunmayı zorlaştırabilir), ellerin, ayakların ve bileklerin ani şişmesi. Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcutsa, sizin CALCIDAY G’ye karşı alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
 2. Tansiyon düşüklüğü, kemik ağrısı, kas zafiyeti, hızlı ve/veya zayıf kalp atışı, zihin karışıklığı, uyku hali, ülser, kusma, kan ve idrarda kalsiyum değerlerinin yükselmesi, aşırı kullanıma bağlı olarak böbrek taşı. CALCIDAY G’nin nadiren görülebilen ancak çok ciddi yan etkileridir.
 3. Epigastrik ağrı (göbek çevresinde ağrı), Kabızlık, karın ağrısı, gaz, Hazımsızlık, sindirim bozukluğu, Şişkinlik üritker, kaşıntılı cilt döküntüsü, Gece idrara çıkmada artış, Baş ağrısı, İshal, İştahsızlık,  ağızda metalik tat, ağız kuruluğu, Mide salgısında artış ve geğirme CALCIDAY G’nin hafif yan etkileridir.

 

İlaç Marka İsmi: CALCIDAY G 1200 mg/800 IU/50 mg Efervesan Tablet
İlaç Etken Maddesi: kalsiyum, D3 vitamini ve genistein’dir.

CALCIDAY G 1200 mg-800 IU-50 mg Efervesan Tablet kullanma talimatı


CALCİDAY G 1200 mg-800 IU-50 mg Efervesan Tablet kullanma talimatı

CALCIDAY G 1200 mg-800 IU-50 mg Efervesan Tablet kısa ürün bilgisi


CALCİDAY G 1200 mg-800 IU-50 mg Efervesan Tablet kısa ürün bilgisi

Farmakoterapötik grubu: Kalsiyum Diğer İlaçlar ile Kombine
ATC Kodu: A12AX
FARMASÖTİK FORMU :Hafif sarı benekli, düz yüzeyli, yuvarlak efervesan tabletler.
KALİTATİF VE KANTİTATİF BİLEŞİMİ : Her bir efervesan tablet 1200 mg kalsiyuma eşdeğer 3000 mg kalsiyum karbonat, 800 IU vitamin D3’e eşdeğer 8,00 mg kolekalsiferol ve 50 mg genistein içermektedir.
Yardımcı maddeler: Sodyum hidrojen karbonat (344,7 mg), Sodyum siklamat (55 mg), Sodyum sakkarin(20 mg), Laktoz monohidrat (353,2 mg), Malik asit (powder), Betakaroten %1 CWS, Sitrik asit anhidr, Povidon K-25, Polietilen glikol, Portakal aromasıdır.
KLİNİK ÖZELLİKLER :CALCİDAY G 1200 mg/800 IU/50 mg Efervesan Tablet, Kalsiyum ve D vitamini gereksiniminde; osteoporoz, osteomalazi ve fibröz osteodistrofinin önlenmesi ve tedavisinde endikedir.
Kontrendikasyonlar
CALCİDAY G 1200 mg/800 IU/50 mg Efervesan Tablet,
-Tablet bileşimindeki herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlılık gösterenlerde, Hipervitaminoz D, nefrolitiyaz, ürolitiyaz, böbrek yetmezliği, hiperkalsüri, hiperkalsemi, psödoparatiroidizm, dehidratasyon, gastrointestinal kanama, gastrointestinal tıkanma, ileus, konstipasyon, peptik ülser hastalığı durumlarında kontrendikedir. Doktor tavsiyesi dışında yüksek doz vitamin D ile beraber kullanılmaz.
CALCİDAY G Efervesan tablet’in Etki mekanizması :
Kalsiyum
Kalsiyum, insan vücudunda en fazla bulunan mineral olup; özellikle kemik büyüme ve gelişiminin görüldüğü çocukluk çağı ve ergenlik döneminde, diş, sinir, kas, kalp kası fonksiyonlarında ve kan pıhtılaşmasının gelişiminde önemli rol oynamaktadır.
Vitamin D3
Kaynakları bakımından farklı, fakat yapı ve oluşumları yönünden birbirine benzeyen iki türlü D vitamini vardır. Bunlardan biri kalsiferoldür. (D2 vitamini) Bu madde bir ön-vitamin olan bitkisel kaynaklı ergosterol şeklinde besinler içinde alınır ve ciltte toplanır. Cildin ultraviyole ışınlara maruz kalması sonucu ergosterol, kalsiferole (ergokalsiferol) dönüşür. Bu madde karaciğerde ve böbreklerde hidroksillenmek suretiyle etkin (hormon) şekli olan
1,25 (OH)2D2 vitaminine çevrilir. D vitamininin ikinci türü olan kolekalsiferoldür (D3 vitamini). Bu madde dışarıdan alınmaz, vücutta sentezlenir. Bu nedenle gerçekte bir vitamin değil, bir hormon analogunun prekürsörüdür.
Genistein
Genistein soyadan saflaştırılarak ve izole edilerek oluşturulmuştur. Genistein kimyasal olarak 4 prime,5,7-trihidroksiizoflovan olarak tanımlanır. Genistein osteoklast aktivitesini azaltır ve progenitör kök hücrelerinden osteoblast oluşumunu kolaylaştırır. Kemikteki osteoblastların sayısını ve aktivitesini arttırır. Genisteinin net etkisi normal seviyede kemik remodelingi ve zamanla kemik mineral yoğunluğunda artış ile sonuçlanan kemik gelişimini sağlamaktır.
CALCİDAY G Efervesan Tablet’in istenmeyen etkileri
Kalsiyum/Vitamin D3/Genistein:
Gastrointestinal hastalıkları:
Yaygın: Karın ağrısı, epigastrik ağrı, dispepsi, kusma, konstipasyon
Seyrek: Flatülans, bulantı, , ishal
Metabolizma ve beslenme hastalıkları:
Yaygın olmayan: Hiperkalsemi, hiperkalsüri ve hipofosfatemi
Deri ve deri altı doku hastalıkları:
Seyrek: Kaşıntı, cilt döküntüsü, ürtiker
Ayrıca kalsiyum-vitamin D3 kullanan hastalarda nadiren de olsa baş ağrısı, süt alkali sendromu ya da aşırı kullanıma bağlı olarak böbrek taşı, iştahsızlık, rebound asit salımı, şişkinlik, laksatif etki, kusma, ağız kuruluğu, peptik ülser, geğirme, gastrik aşırı salgı, kemik ağrısı, kas zafiyeti, uyku hali ve konfüzyon görülebilir. Yüksek doz alan hastalarda veya böbrek diyalizi gören hastalarda alkaloz oluşabilir. Fosfat bağlayıcı olarak uzun süre kullanıldığında bazen doku kalsifikasyonu görülebilir. Gece idrara çıkmada artış, metalik tat gibi yan etkiler görülebilir. Doz önerileri dikkatle uygulanırsa uzun süreli kullanımda hiçbir yan etki görülmez.
—CALCİDAY G gerekli olmadıkça gebelikte ve laktasyon döneminde kullanılmamalıdır.
—CALCİDAY G kullanımı sırasında alkolden kaçınılmalıdır.
—CALCİDAY G 1200 mg/800 IU/50 mg Efervesan Tablet ile birlikte kullanıldıklarında, tetrasiklinler, kinolonlar, bazı sefalosporinler, ketokonazol, demir, sodyum florür, estramustin, bifosfonatların emilimi ve etkinlikleri azalabilir, aluminyum ve bizmut tuzlarının emilimi ve toksisiteleri artabilir.
—CALCİDAY G 1200 mg/800 IU/50 mg Efervesan Tablet çinkonun emilimini azaltabilir.
—CALCİDAY G 1200 mg/800 IU/50 mg Efervesan Tablet polistiren sülfonatın potasyum bağlama yeteneğini azaltabilir.
—CALCİDAY® G 1200 mg/800 IU/50 mg Efervesan Tablet ile diğer ilaçların kullanımı arasında prensip olarak en az 2 saatlik bir ara bırakılmalıdır.
Ruhsat Sahibi : Neutec İlaç San. Tic. A.Ş.
Esenler / İSTANBUL
Telefon : 0 850 201 23 23
Faks : 0 212 481 61 11
e-mail : bilgi@neutec.com.tr
Üretim Yeri : Neutec İlaç San. Tic. A.Ş.
Adapazarı / SAKARYA
DESİFEROL PLUS oral damla, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

DRASOTER göz damlası, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.