B İle Başlayan İlaçlar

BRELAX 1.5 mg /66.5 mg 5 ml Şurup, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

İlacın içindeki etken madde Terbutalin sülfat, bronşlardaki kasların gevşemesinde etkili olur, diğer etken madde ise boğaz ve bronşlarda biriken koyu kıvamlı balgamın öksürük refleksiyle dışarıya çıkarılmasını sağlayan balgam sökücü etkiye sahip Guaifenesindir. BRELAX, kronik bronşit gibi tıkanma ile ilgili solunum yollarındaki benzer hastalıklarda bronşların daralmasıyla ortaya çıkan hışıltılı ve zor nefes alma gibi ani belirtileri iyileştirmek ve önlemek için kullanılmaktadır.

 

BRELAX 1.5 mg /66.5 mg 5 ml Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. BRELAX kullanırken sigara içilen veya tozlu ortamlarda, soğuk ya da kuru havada bulunmamalı, hayvan tüyü, akar gibi alerjenlerden kaçınmalısınız.
 2. BRELAX, bronşlarda meydana gelen kasılma ve balgamla birlikte görülen solunum yollarındaki hastalıklarda kullanılmaktadır.
 3. Eğer 65 yaşından büyükseniz ya da yakın zamanda herhangi bir ameliyat olma durumu, kanınızda potasyum seviyesinde düşüklük, kalbinizde ritim bozukluğunuz veya ağır kalp yetersizliği durumlarından herhangi birisi var ise hekime sormadan BRELAX kullanmanız önerilmez.
 4. Soluk alma zorluğunuzu gidermek için her zaman aldığınız BRELAX miktarı aynı rahatlamayı sağlamıyorsa, derhal doktorunuzla iletişime geçiniz. Astımınızı kontrol altına almak için ilave bir tedaviye gerek duyulabilir.
 5. BRELAX astım krizi anında kullanılmamalı,  hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçlar tercih edilmelidir.
 6. BRELAX‘ın kan şekerini yükseltici etkisi olduğundan, ilacı kullandığınız sürece sık sık şeker kontrolü yaptırmalısınız.
 7. Hamilelik döneminde  ve emzirme dönemlerinde BRELAX kullanılırsa doğmamış bebek ve emzirilen bebek için zararlı olabileceğinden hekiminize sormadan kullanılması öngörülmez.
 8. BRELAX, küçük çocuklara hekim önerisiyle verilmelidir.
 9. Hekime sorulmadan BRELAX‘ın kullanımını kesmeyiniz. İlacın kullanımını aniden durdurursanız astım belirtileriniz şiddetlenebilir.
 10. Kalp damar sistemi ile ilgili  rahatsızlığı olanlarda  rahim kaslarının gevşemesinde kullanılması sakıncalıdır.
 11. BRELAX ilacı aksatmadan düzenli olarak kullanmanıza rağmen, astıma bağlı geceleri çok sık uyanıyorsanız ya da  göğüs sıkışması ve soluk almada güçlük çekiyorsanız acilen hekiminizle konuşunuz. Bu tür yakınmalar astımınızın kontrol altına alınamadığının işaretidir.

 

BRELAX Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz BRELAX‘ı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerini harfiyen yerine getiriniz. Tavsiye edilenden daha fazla ya da ilacı bırakmanız söylenmesine karşı halen ısrarla ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde rahatsızlığınızda bir iyileşme sağlanmaz, aksine hayati tehlikeye varabilecek ölçüde sağlığınıza ciddi zararları olur.
 2. Bu ilacı kullanırken, kazara fazla ilaç almanıza sebep olabileceğinden yemek kaşığı kullanmayınız, ancak şurup kutusundaki ölçekli kaşık ile almanız halinde ilacı doğru dozda aldığınızdan emin olabilirsiniz.
 3. Yetişkinlerde; 3 defa  2 veya 3 er ölçek günlük önerilen dozdur.
 4. Küçük çocuklarda, günlük önerilen doz: Çocuğun kilosuna göre günlük doz miktarı hekim tarafından belirlenecektir.

 

BRELAX 1.5 mg /66.5 mg 5 ml Şurup Yan Etkileri :

 1. Bu ilacı içtikten sonra soluk alamama, kurdeşen, şiddetli karın ağrısı gibi alerjiyi işaret eden  bir durumu kendinizde görürseniz hiç vakit kaybetmeden hekiminizi arayınız.
 2. BRELAX‘ın sık görülen kalp atışlarında artış, ritim bozukluğu, çarpıntı, bulantı , baş ağrısı, titreme, kas zayıflığı  geçici yan etkileridir. Eğer bu şikayetlerden biri görülürse hekiminizle irtibata geçiniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Terbutalin sülfat, Guaifenesin
İlaç Marka İsmi: BRELAX 1.5 mg /66.5 mg 5 ml Şurup

BRELAX 1.5 mg /66.5 mg 5 ml Şurup kullanma talimatı


BRELAX 1.5 mg -66.5 mg 5 ml Şurup kullanma talimatı

ARVILA 250 mg Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

ACUITEL 5 mg, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.