B İle Başlayan İlaçlar

BUSCOPAN 10 mg kaplı tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Hiyosin-N-butilbromür‘ dür. BUSCOPAN 10 mg kaplı tablet, sindirim sistemi ve üreme -boşaltım sistemindeki düz  kasları gevşeterek, spazmları düzelten ve spazmların oluşumunu önleyen bir ilaçtır. BUSCOPAN kaplı tablet, mide, bağırsaklar, idrar kesesi, idrar yolları, safra kanalı gibi sindirim sistemi ve üreme- boşaltım sistemindeki spazmların ve hareket bozukluklarının giderilmesi için ayrıca doğum anında oluşan yumuşak doku spazmları ile adet döneminde görülen spazmların (adet sancısı-ağrılı kasılmaların) giderilmesi için de kullanılabilir.

 

BUSCOPAN 10 mg kaplı tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 2. BUSCOPAN, sindirim sistemi ve üreme-boşaltım sistemindeki spazmlarda (ağrılı kasılmalarda) kullanılmaktadır.
 3. Kullanımı, sindirim ve boşaltım sisteminde yavaşlamaya sebep olduğu için bağırsak enfeksiyonunuz varsa dikkatli olunuz.
 4. BUSCOPAN, terlemeyi azaltıcı etkisinden dolayı, ateşli hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.
 5. Tedavi edilmemiş göz tansiyonu olan hastalarda, göz içi basıncının yükselmesine sebep olabilir. İlacın kullanımından sonra gözlerinizde ağrı, kızarıklık ve görme kaybı oluşursa acilen bir göz hekimine gidiniz.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek yetmezliği, alkole veya hepatite bağlı karaciğer fonksiyon bozukluğu,  koroner yetmezlik, tedavi edilmemiş dar açılı göz tansiyonu, hipertiroidizm, kronik alkol bağımlılığı, idrar yapma zorluğuna yol açan prostat büyümesi, idrar kesesinde boşaltım bozuklukları, mide çıkışında darlık, sindirim sisteminde mekanik darlık gibi rahatsızlıklarınız  var ise; bu ilacı kullanmadan önce  durumunuzu hekiminize  söyleyiniz. BUSCOPAN tedavisi sizin için uygun olmayabilir.
 7. •6 yaş altı çocuklara verilmemelidir.
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmemektedir. Hamilelik dönemindeyseniz ya da hamile olma planınız varsa  bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekime durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Emzirme döneminde hekime danışmadan kullanmayınız.

 

BUSCOPAN 10 mg kaplı tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz BUSCOPAN ilacını nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu suyla beraber içiniz.  Tercihen aç veya tok karnına alınabilir.
 3. •12 yaş ve üzeri çocuk, ergen ve yetişkinler için günlük önerilen doz: Günde 3 defa 1 veya 2’şer kaplı tablet;
 4. •6 ile 12 yaş aralığındaki çocuklar için günde 3 defa 1’er kaplı tablet verilmesi önerilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Görmede bulanıklık nadiren görülebilecek yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Hiyosin-N-butilbromür
İlaç Marka İsmi: BUSCOPAN 10 mg kaplı tablet

BUSCOPAN ATC Kodlaması: T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki  ilaç sınıflamasında sırasıyla; Sindirim Sistemi ve Metabolizma – GİS Fonksiyonel Hastalıklarında Kullanılan ilaçlar, Belladona ve türevleri, Belladona semisentetik (amonyum), hiyosin-n-butilbromür olarak sınıflandırılmış, A03BB01 ATC koduyla yer alır. Piyasada normal reçeteyle satışı yapılan BUSCOPAN’ın ruhsatı  ve imalatı Sanofi Sağlık Ürünleri Ltd. Şti.’ne aittir. BUSCOPAN ile ilgili detaylı açıklamalarla hastanın bilgilendirilmesi için;
—BUSCOPAN ne ilacı, endikasyonları (ne için kullanılır);
—BUSCOPAN uygulanmadan önce bilinmesi gereken hususlar ve alınacak tedbirler, hamilelikte ve emzirenlerde kullanılabilir mi; hangi  ilaç veya ürünlerle etkileşime girer ve kontrendikeleri nelerdir; nasıl saklanır, saklanması;
—BUSCOPAN kullanımı sonucu ortaya çıkan istenmeyen etkiler nelerdir;
—BUSCOPAN uygulanım şekli ve nasıl kullanılır; sorularına cevaben Sanofi İlaç Sanayi’nin aşağıdaki prospektüsünde daha geniş kapsamlı bilgi bulunmaktadır.
BUSCOPAN 10 mg kaplı tablet kısa ürün bilgisi pdf belgesi
BUSCOPAN 10 mg kaplı tablet kısa ürün bilgisi

BUSCOPAN 10 mg kaplı tablet prospektüsü, Kullanma Talimatı pdf belgesi
BUSCOPAN 10 mg kaplı tablet prospektüsü, Kullanma Talimatı

ALFUTU 10 mg uzatılmış salınımlı tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

ANKEP 50 mg Film Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.