Y İle Başlayan İlaçlar

Yazz 24+4 Doğum Kontrol Hapı, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

YAZZ 24+4 Doğum Kontrol Hapı‘nın etken maddesi Drospirenon, Etinil estradiol’dür. YAZZ 24+4 Film Kaplı Tablet, gebelik önleyici doğum kontrol ilacıdır. YAZZ, yumurtalıklardan yumurta atılımını (yumurtlamayı)  önler, rahmin vajinaya açılan boyun kısmındaki salgılamaların değişimine sebep olur ve spermlerin rahime ulaşmasını engeller. YAZZ, gebeliği önleyici olarak kullanılmakla birlikte bayanlarda, hormonsal bozukluklara bağlı ödem, akne (sivilce) ve sebore (derinin aşırı yağlanması sonucu kepeklenme, kabuklanma ve pullanmasıyla belirgin deri bozukluğu) şikayetlerinin giderilmesinde de kullanılmaktadır.

 

YAZZ 24+4 Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar:

 1. İlacın etken maddesine-Drospirenon – Etinil estradiol- alerjiniz varsa; bu ilacı kullanmayınız.
 2. İlacın kullanımı ile inme, toplardamarlarda pıhtı veya tıkanıklık oluşumu ile alakalı rahatsızlık riski artışı arasında bir bağlantı olduğu öne sürülmüştür. Ancak bu durum nadiren gözlenmiştir. Eğer böyle bir riski taşıyorsanız lütfen ilacın yarar ve zarar ilişkisini karşılaştırınız ve bu konuyu doktorunuza danışınız. Toplardamarda veya atardamarda pıhtı oluşumu, bir damarda meydana gelen trombüsten ayrılan pıhtının başka bir damarda tıkanmaya yol açması ya da beyindeki damarlarla alakalı bir durum şu belirtilerle kendini gösterebilir:  bacaklarda ağrı veya şişme, sol kola doğru ilerleyen ya da ilerlemeyen ani şiddetli göğüs ağrıları, ani öksürükler, süresi uzun şiddetli baş ağrıları, ani olarak ortaya çıkan kısmi ya da tam görme kaybı oluşumu, cisimleri çift görme, konuşmada bozukluk, şiddetli baş dönmeleri ve vücudun belli bir bölgesinde ortaya çıkan belirli bir hissizlik veya güç kaybı.
 3. İlacın kullanımından doğan bu risk faktörleri, yüksek tansiyon, migren, obezite, sigara kullanımı, kalp kapak rahatsızlığı, kandaki lipoprotein düzeylerinin bozukluğu, bahsedilen risk faktörlerine genetik yatkınlık ve yaş ile artabilir.
 4. Doğum kontrol hapı kullanımıyla karaciğerde iyi huylu veya kötü huylu karaciğer tümörü oluşumu arasında bir bağlantı olabilir. Çünkü doğum kontrol hapı kullanan kadınlar da seyrek olarak iyi huylu karaciğer tümörleri ve çok seyrek olarak kötü huylu karaciğer tümörleri gözlenmiştir.
 5. İlacı kullanırken  hipertansiyon meydana gelirse doktorunuza danışmanız önerilir. Doktorunuzun tavsiyesiyle  ilacı kullanmayı bırakıp hipertansiyonu tedavi ettirme yoluna gidebilirsiniz.
 6. Eğer karaciğer fonksiyon bozukluğunuz varsa, düzelene kadar doğum kontrol haplarını kullanmayınız. Bu duruma sahip olanlar karaciğer fonksiyon testlerinin normale dönmesini beklemelidirler.
 7. Geçmişte kloazma hastalığına sahip olmuş kadınlarda, YAZZ Doğum Kontrol hapı kullanımı sonrası aynı hastalık belirtileri ortaya çıkabilir.
 8. Doğum kontrol haplarını uzun süreli kullandıysanız tıbbi muayeneden geçmeniz tavsiye edilir.
 9. YAZZ Doğum kontrol hapını gebelik şüphesi varsa kullanmayınız. İlacı kullandığınız dönemde gebelik meydana gelirse ilacın kullanımını durdurunuz.
 10. Doğum kontrolü hapları AIDS e ya da cinsel ilişkiye bağlı hastalıklara karşı sizi korumaz.
 11. İlaç araç ya da makine kullanımına engel teşkil etmez.
 12. YAZZ Doğum Kontrol hapı farklı ilaçlarla etkileşime geçebilir. Lütfen kullandığınız ilaçları doktorunuza söyleyiniz.

 

YAZZ 24+4 Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli:

İlacı hekiminiz nasıl reçete ettiyse ona tam olarak uyunuz. Lütfen ilacı kullandığınız süre boyunca doktorunuzun talimatlarının dışına çıkmayınız.
Yazz 24+4 ilacının tablet formunu ilacın paketinde yazanlara göre, her gün aynı zamanda bir miktar su ile almaya özen gösteriniz. İlacı 28 gün boyunca her gün 1 tablet şeklinde kullanınız.
Kanama başlaması etken madde barındırmayan beyaz renkli 4 adet tabletin alınımının başlamasından 2 veya 3 gün sonra olur.
Eğer doz alımı konusunda 12 saatten daha az bir gecikme olursa ilacın gebelik önlemedeki etkisi azalmaz. Ancak 12 saatten daha uzun bir sürelik gecikmede bu etki azalabilir.
İlaç kullanımında doz aşımı yaptığınızı düşünüyorsanız lütfen acil yardım alınız.

 

YAZZ 24+4 Film Kaplı Tablet’in Yan Etkileri:

İlacın etken maddesine alerji olarak ortaya çıkan kurdeşen, nefes almada güçlük, dil, boğaz, dudak ve yüzde şişme durumlarında lütfen ilacın kullanımını kesiniz ve acil yardım alınız.
Eğer olağandışı bir şekilde vajinada kanama ya da memede kitle oluşumu meydana geldiyse doktorunuzu arayınız ve acil yardım alınız.
İlacın daha hafif yan etkileri ise şunlardır: kilo alımı, baş ağrısı, memelerde hassasiyetin artması – ağrı ve büyüme, depresif ruh hali, mide bulantısı.
İlacın yukarıda belirtilmemiş daha farklı yan etkileri olabilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Drospirenon, Etinil estradiol
İlaç Marka İsmi: YAZZ 24+4 Film Kaplı Tablet

YAZZ 24+4 Film Kaplı Tablet (ilaç prospektüsü, nedir ne için kullanılır, nasıl kullanılır, kullanmadan önce dikkat edilmesi hususlar, yan etkileri)

YAZZ 24+4 film kaplı tablet
Ağız yolu ile alınır.
• Etkin maddeler: Her bir film kaplı tablet 3 mg drospirenon ve 0.02 mg etinilestradiol içerir.
• Yardımcı maddeler: Laktoz monohidrat, mısır nişastası, magnezyum stearat, hipromelloz, talk, titanyum dioksit, kırmızı demir oksit. Etkin madde içermeyen beyaz renkli tabletlerde; laktoz monohidrat, mikrokristalin selüloz, magnezyum stearat, hipromelloz, talk, titanyum dioksit. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
• Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
• Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
• Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
• Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde bu ilacı kullandığınızı doktorunuza söyleyiniz.
• Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.
Kombine hormonal kontraseptifler (KHK’ler) ile ilgili bilinmesi gereken önemli hususlar:
• Uygun şekilde kullanılmaları halinde en güvenilir geri dönüşümlü doğum kontrol yöntemlerinden biridir
• Özellikle ilk kullanım yılında veya 4 hafta veya daha uzun süre ara verilmesini takiben KHK’ya tekrar başlandığında toplardamarlarda ve atardamarlarda kan pıhtısı riskini kısmen artırırlar.
• Kan pıhtısı belirtilerine sahip olabileceğinizi düşünüyorsanız lütfen tetikte olun ve doktorunuza başvurunuz (bkz. bölüm 2 “Kan pıhtıları”).
Bu Kullanma Talimatında:
1. YAZZ 24+4 nedir ve ne için kullanılır?
2. YAZZ 24+4 kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
3. YAZZ 24+4 nasıl kullanılır?
4. Olası yan etkiler nelerdir?
5. YAZZ 24+4’ün saklanması Başlıkları yer almaktadır.
1. YAZZ 24+4 nedir ve ne için kullanılır?
• YAZZ 24+4 Film Kaplı Tablet ambalajında, etkin madde içeren 24 adet ve etkin madde içermeyen 4 adet film kaplı tablet bulunur. Açık pembe renkli her bir tablet, 3 mg drospirenon ve 0.02 mg etinilestradiol etkin maddelerini içerir. Bu tabletler; yuvarlak, iki yüzü dış bükey (bikonveks), bir yüzünde düzgün altıgen içine “DS” baskılı açık pembe renkli şeklindedir. Etkin madde içermeyen tabletler ise yuvarlak, bikonveks iki yüzü dış bükey (bikonveks), bir yüzünde düzgün altıgen içine “DP” baskılı beyaz renkli şeklindedir.
• Östrojen ve progesteron hormonlarını içeren ve ağız yoluyla alınan doğum kontrol haplarına
“Kombine Oral Kontraseptif (KOK)” denir. YAZZ 24+4’de bu grupta yer alan bir ilaçtır.
• YAZZ 24+4’ün içindeki etkin maddeler olan etinilestradiol ve drospirenon, hipofiz bezinden (beynin alt kısmında yer alan ve önemli hormonlar salgıyan bir bez) salgılanan ve folikülün (yumurta hücresini içeren ufak kesecik)yumurtlama aşamasına kadar olgunlaşması için gerekli olan folikül uyarıcı hormonun (FSH) ve luteinleştirici hormonun (LH, adet döngüsünde yer alan bir hormon) salgılanmasını baskılarlar ve böylece yumurtlama engellenir. Drospirenon servikal mukusu koyulaştırır, bu sayede spermin ovuma ulaşması engellenir. Fallop tüplerinin (rahim üst köşelerinden yumurtalıklara kadar uzanan tüp şeklindeki yapılar) hareketleri ve salgıları da etkilenebilir. Ayrıca, drospirenon rahim iç zarını da incelterek döllenmiş bir yumurtanın yerleşmesini engeller.
• YAZZ 24+4,
• Gebeliğin önlenmesi için,
• Vücutta su tutulmasına bağlı oluşan belirtilerde iyileşme sağlanması amacıyla,
• Doğum kontrol hapı kullanmak isteyen ve aknesi olan kadınların tedavisi,
• Adet öncesi yaşanan rahatsızlıkların tedavisi için kullanılır.
2. YAZZ24+4’ü kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
Genel notlar
YAZZ 24+4 kullanmaya başlamadan önce, bu bölümdeki kan pıhtıları ile ilgili bilgileri okumanız gerekir. Kan pıhtısı belirtilerini okumanız özellikle önemlidir – bkz. Bölüm 2 “Kan pıhtıları”). YAZZ 24+4’ü almaya başlamadan önce doktorunuz sizin ve yakın akrabalarınızın sağlık geçmişi hakkında bazı sorular soracaktır. Doktorunuz aynı zamanda kan basıncınızı ölçecektir ve kişisel durumunuza bağlı olarak dahil bazı başka testler de yapabilir. Bu kullanma talimatında YAZZ 24+4’ü almayı bırakmanız gereken veya YAZZ 24+4’ün korumasının azaldığı durumlar açıklanmaktadır. Bu gibi durumlarda ya cinsel ilişkide bulunmamalısınız ya da ilave doğum kontrol önlemleri almalısınız, örn. kondom veya başka bir bariyer yöntemi kullanmak gibi. Takvim yöntemi veya vücut ısısı ölçme yöntemlerini kullanmayınız. Bu yöntemler güvenilir olmayabilir. Çünkü YAZZ 24+4 vücut ısısı ve servikal mukusun aylık değişimlerini etkiler. Diğer doğum kontrol hapları gibi YAZZ 24+4 de, HIV enfeksiyonu (AIDS) ve diğer cinsel yolla geçen hastalıklara karşı koruma sağlamaz.
YAZZ24+4’ü aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ:
Aşağıdaki durumlardan herhangi bir geçerli ise YAZZ 24+4’ü kullanmayınız. Bunlardan herhangi biri size uyuyorsa, YAZZ 24+4’ü kullanmadan önce doktorunuza danışın. Doktorunuz farklı bir hap tipi veya tümüyle farklı bir doğum kontrol yöntemi (hormonal olmayan) kullanmanızı tavsiye edebilir.
Eğer;
• Bacaklarınızda (derin ven trombozu (DVT)), akciğerlerinizde (pulmoner embolizm (PE)), ya da vücudunuzun başka yerinde pıhtı ya da pıhtı hikayesi (önceden geçirilmiş/oluşmuş) varsa,
• Kan pıhtılaşmasını etkileyen bir bozukluğunuz varsa (Örneğin protein C yetersizliği, protein S yetersizliği, antitrombin-III-yetersizliği Faktör V Leiden ya da APC direnci gibi kalıtsal ya da kazanılmış venöz ya da arteriyel tromboz yatkınlığı),
• Uzun süreli hareketsizliğe neden olan ameliyat geçirmeniz gerekiyorsa (bkz. bölüm ‘Kan pıhtıları’),
• Kalp krizi veya inme geçirdiyseniz,
• Kalbi besleyen damarlarda oksijen eksikliğine bağlı kalp kası kasılması sonucu oluşan ve sol kola da yayılabilecek şiddetli göğüs ağrısına sebep olan ve kalp krizinin ilk belirtisi olabilecek anjina pektoris varsa geçici iskemik atak denilen kalıcı etkisi olmayan hafif bir inme varsa (veya geçmişte olduysa)
• Atardamarlarınızda pıhtı riskini artırabilecek aşağıdaki hastalıklardan birine sahipseniz:
• Damarları etkilemiş şeker hastalığınız varsa,
• Çok yüksek kan basıncı,
• Çok yüksek kan yağ düzeyi (kolesterol ya da trigliseritler),
• Hiperhomosisteinemi (hem arteriyel hem de VTE’ye neden olabildiği gösterilmiş tek kalıtsal risk faktörü) olarak bilinen durum
• Görme bozuklukları, konuşma bozukluğu, vücudun herhangi bir yerinde güçsüzlük veya his kaybı gibi belirtilerin eşlik ettiği migreniniz varsa (veya geçmişte olduysa)
• Mevcut veya geçirilmiş karaciğer hastalığınız (belirtileri cildde sarılık ya da vücutta kaşıntı olabilir) varsa ve karaciğeriniz halen normal olarak çalışmıyorsa
• Seks hormonlarının etkisi ile ilerleyebilecek olan kanser varsa (örneğin meme veya genital organ) (veya geçmişte olduysa)
• Ağır böbrek yetersizliği veya akut böbrek yetmezliğiniz varsa (veya geçmişte olduysa)
• İyi ya da kötü huylu karaciğer tümörünüz varsa (veya geçmişte olduysa)
• Tanı konulmamış vajinal kanamanız varsa
• Gebe iseniz veya gebe olduğunuzdan şüpheleniyorsanız,
• Pankreatit (kanınızdaki yüksek orandaki yağ ile ilişkilendirilen pankreas iltihabı) ya da ağır hipertrigliseridemi (kanda trigliseritlerin yağların artması) ile ilişkili hikayeniz varsa,
• YAZZ 24+4’ün içerdiği maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz (aşırı duyarlılık) varsa, Alerjik reaksiyonun bazı belirtileri şunlar olabilir:
• nefes darlığı
• hırıltılı soluma veya soluma zorluğu
• yüz, dudak, dil ve/veya boğazda veya vücudun diğer bölümlerinde şişlik
• deride döküntü, kızarıklık, kaşıntı veya kurdeşen
Bu koşullardan herhangi biri ilacı ilk kullandığınızda başınıza gelirse derhal kullanmayı bırakınız ve doktorunuza danışınız. İlacı kullanmayı bıraktığınız zaman hormonal olmayan doğum kontrol önlemlerini kullanınız.
YAZZ 24+4’ü aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ:
Aşağıdaki durumlardan herhangi birinin ilk kez oluşması ya da kötüleşmesi durumunda
doktorunuza bildiriniz: Eğer;
• Sigara kullanıyorsanız
• Şeker hastalığınız varsa
• Fazla kiloluysanız
• Yüksek tansiyonunuz (kan basıncınız yüksekse) varsa
• Kalp kapak hastalığınız veya belirli bir kalp ritm bozukluğunuz varsa
• Yakın akrabalarınızda genç yaşta pıhtı oluşumu (bacakta derin ven trombozu, akciğerde pulmoner embolizm veya başka bir yerde), kalp krizi veya inme meydana geldiyse
• Migreniniz varsa
• Epilepsiniz (sara) varsa
• Kandaki potasyumu üst sınırda bulunan (örn. böbreklerinizle ilgili bir problem nedeniyle) ve ilave olarak kandaki potasyumu artırabilecek ilaçlar (örneğin diüretikler) kullanıyorsanız
• Yakın akrabalarınızda meme kanseri varsa veya geçmişte görüldüyse
• Karaciğer veya safra kesesi hastalığınız varsa
• Böbrek hastalığınız varsa
• Bağırsakta ülsere neden olan veya bağırsak duvarında kalınlaşma, mukozada ülser ve bölgesel lenf düğümlerinde büyüme ile belirgin Crohn hastalığınız ya da ülseratif kolit (kronik iltihabi bağırsak hastalığı) varsa,
• Eklem ağrıları ve deri döküntülerine neden olan sistemik lupus eritematozusunuz varsa,
Aşağıdaki durumlarda acil tıbbi yardım alınız ve doktorunuza danışınız:
Bacağınızda kan pıhtısı (ör. derin ven trombozu) veya akciğerinizde kan pıhtısı (ör. pulmoner embolizm) olduğu, kalp krizi veya inme geçirdiğiniz anlamına gelebilecek olası kan pıhtısı belirtilerini fark ederseniz doktorunuza danışınız (bkz. ‘Kan pıhtıları’). Bu ciddi yan etkilerin belirtilerine ilişkin açıklama için lütfen “Kan pıhtısı nasıl fark edilir?” bölümüne bakınız.
• Böbrek yetmezliğine neden olan bir pıhtılaşma bozukluğu olan hemolitik üremik sendromunuz varsa,
• Bir tür kansızlık olan orak hücreli aneminiz varsa
• Kanınızdaki yağ düzeyi yüksekse (hipertrigliseridemi) veya bu rahatsızlıkla ilgili pozitif aile öykünüz varsa. Hipertrigliseridemi, pankreatit (pankreas iltihabı) geliştirme riskinde artışla ilişkilendirilmiştir.
• Bir ameliyat geçirmeniz gerekiyorsa veya bir rahatsızlıktan dolayı uzun süredir yatıyorsanız (bkz. ‘Kan Pıhtıları’),
• Yeni doğum yapan kadınlarda kan pıhtısı riski artar. Doğumdan ne kadar süre sonra
YAZZ 24+4 kullanmaya başlayabileceğinizi doktorunuza sormalısınız.
• Cildinizin altındaki damarlarda iltihap varsa (yüzeysel tromboflebit),
• Varisli damarlarınız varsa,
• Hamilelik sırasında ilk defa ortaya çıkan veya kötüleşen bir durum varsa veya seks hormonları daha önceden kullanılmışsa (örn. işitme kaybı, porfiri denilen metabolik bir hastalık, herpes gestasyonis denilen bir deri hastalığı veya Sydenham koresi denilen nörolojik hastalık)
• Hamileliğe bağlı da ortaya çıkabilen yüzde sarı-kahverengi lekelenmeler (kloazma) varsa (Bu durumda doğrudan güneşe veya ultraviyole ışığa maruz kalmayınız)
• Herediter anjiyoödeminiz varsa (Yüz, dil ya da boğazda şişme ve/veya yutma zorluğu veya soluma zorluğu ile birlikte kurdeşen gibi anjiyoödem semptomları yaşıyorsanız derhal doktorunuza başvurun. İçeriğinde östrojen bulunan ilaçlar anjiyoödem semptomlarına sebep olabilir veya kötüleştirebilir.) Yukarıdaki maddelerden herhangi biri ilacı kullanırken ilk defa başınıza gelir, tekrarlar veya kötüleşirse doktorunuza danışın.
Kan pıhtıları
Dolaşım bozuklukları ile ilgili yan etkilerin ortaya çıkma riski özellikle 35 yaş üzeri ve sigara içen kadınlarda yüksektir. YAZZ 24+4 gibi KHK kullanan kadınlarda kan pıhtısı geliştirme riski kullanmayanlara göre artar. Nadir durumlarda, kan pıhtısı damarları tıkayarak ciddi sorunlara neden olabilir.
Kan pıhtısı aşağıdaki bölgelerde oluşabilir:
• Damarlarda (‘venöz tromboz’, ‘venöz tromboembolizm’ veya ‘VTE’ olarak adlandırılır);
• Atardamarlarda (‘arteriyel tromboz’, ‘arteriyel tromboembolizm’ veya ‘ATE’ olarak adlandırılır). Kan pıhtıları her zaman tam olarak düzelmez. Nadiren, ciddi ve uzun süreli etkilere neden olabilir, veya çok nadiren ölüme neden olabilir. YAZZ 24+4’e bağlı olarak tehlikeli kan pıhtısı oluşumuna yönelik genel riskin düşük olduğu unutulmamalıdır.
Doktorunuz, risk faktörleri kombinasyonu veya tek birçok güçlü risk faktörü nedeniyle yüksek pıhtı oluşma riskiniz olup olmadığını kontrol edecektir. Faktörlerin kombinasyonu halinde risk, iki riskin ayrı ayrı toplamından daha yüksek olabilir. Risk çok yüksekse doktorunuz ilacı reçete
etmeyecektir. (ayrıca bkz. Bölüm 2. YAZZ 24+4’ü aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ)
Kan pıhtısı nasıl fark edilir?
Aşağıdaki bulgu veya belirtilerden herhangi birini fark ederseniz acilen tıbbi yardım alınız.
Bu belirtilerden herhangi biri sizde var mı? Olası sorun nedir?
• Özellikle aşağıdaki durumlarla birlikte seyrettiğinde, bir bacakta ya da bacak veya ayaktaki bir damarda şişme:
• bacakta, yalnızca ayağa kalkınca veya yürüyünce hissedilebilecek ağrı veya hassasiyet
• söz konusu bacakta artan sıcaklık hissi
• bacak derisinde renk değişikliği, örneğin sararma, kızarma veya mavileşme
Derin ven trombozu
• açıklanamayan bir şekilde aniden nefessiz kalma veya hızlı nefes alma
• kanla birlikte gelebilecek belirgin bir nedeni olmayan ani öksürük
• derin nefes alındığında artabilecek keskin göğüs ağrısı
• şiddetli bayılma hissi veya baş dönmesi
• hızlı veya düzensiz kalp atışı
• midenizde şiddetli ağrı
Öksürük veya nefessiz kalma gibi bazı belirtiler, solunum yolları enfeksiyonu gibi (ör. ‘soğuk algınlığı’) daha hafif bir
durumla karıştırılabileceğinden, emin değilseniz mutlaka doktorunuza danışınız.
Pulmoner embolizm
Semptomlar genellikle bir gözde meydana gelir:
• ani görme kaybı veya
• görme kaybına kadar ilerleyebilecek ağrısız bulanık görme Retinal ven trombozu (gözde kan pıhtısı)
• göğüste ağrı, rahatsızlık, basınç, ağırlık hissi
• göğüs, kol veya göğüs kemiğinin altında sıkışma veya dolgunluk hissi
• tokluk, hazımsızlık veya tıkanma hissi
• sırt, çene, boğaz, kol ve mideye yayılan üst gövde rahatsızlığı
• terleme, mide bulantısı, kusma veya baş dönmesi
• aşırı güçsüzlük, endişe veya nefes darlığı
• hızlı veya düzensiz kalp atışı
Kalp krizi
Bu belirtilerden herhangi biri sizde var mı? Olası sorun nedir?
• özellikle vücudun bir tarafında, yüz, kol veya bacakta ani güçsüzlük veya uyuşma
• ani zihin bulanıklığı, konuşma veya anlama güçlüğü
• bir veya her iki gözde ani görme güçlüğü
• ani yürüme güçlüğü, baş dönmesi, denge veya koordinasyon kaybı
• bilinen nedeni olmayan ani, şiddetli veya uzun süreli baş ağrısı
• nöbetle birlikte veya nöbet olmadan bilinç kaybı veya bayılma
Bazen inme belirtileri kısa sürebilir ve neredeyse hemen tamamen iyileşebilir, ancak bir başka inme riski altında olabileceğinizden, yine de acil tıbbi yardım almalısınız.
İnme
• bir uzuvda şişme ve hafif mavi renk değişikliği
• midenizde şiddetli ağrı (akut abdomen)
Diğer kan damarlarını tıkayan kan pıhtıları Damardaki Kan Pıhtıları
Damarda kan pıhtısı oluştuğunda ne olabilir?
• KHK kullanımı, damarda kan pıhtısı (VTE) oluşumu riskinde artışla ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, bu yan etki nadir görülür. Pıhtı oluşumunun en sık görüldüğü dönem, KHK’nin ilk kullanıldığı yıldır.
• Bacak veya ayak damarlarınızdan birinde kan pıhtısı oluşumu DVT’ye neden olabilir.
• Kan pıhtısının bacağınızdan akciğerinize taşınması pulmoner embolizme yol açabilir.
• Çok nadir durumlarda, göz gibi başka bir organdaki bir damarda pıhtı oluşabilir (retinal ven trombozu)
Damarda kan pıhtısı oluşma riskinin en yüksek olduğu dönem hangisidir?
Damarda pıhtı oluşumu riskinin en yüksek olduğu dönem, ilk kez KHK kullanılan ilk yıldır. Ayrıca, 4 hafta veya daha uzun süre ara verdikten sonra KHK kullanımına tekrar başlandığında da (aynı veya farklı ürün) risk artabilir. İlk yıldan sonra risk azalsa da, KHK kullanmayan kadınlara göre her zaman biraz yüksek kalacaktır. YAZZ 24+4 kullanmayı bıraktığınızda, kan pıhtısı riski birkaç hafta içinde normale döner.
Kan pıhtısı oluşma riski nedir?
Risk, doğal VTE riskinize ve kullanmakta olduğunuz KHK’nin türüne bağlıdır. YAZZ 24+4 kullanımı sonucunda bacak veya akciğerde kan pıhtısı (DVT veya PE) oluşumuna dair genel risk düşüktür.
• Herhangi bir KHK kullanmayan ve gebe olmayan 10.000 kadından yaklaşık 2’sinde bir yıl içinde kan pıhtısı oluşabilir.
• YAZZ 24+4 gibi levonorgestrel, içeren bir KHK kullanan 10.000 kadından yaklaşık 5-7’sinde bir yıl içinde kan pıhtısı oluşumu görülebilir.
• YAZZ 24+4 gibi drospirenon içeren bir KHK kullanan 10.000 kadından yaklaşık 9-12’si bir yıl içinde kan pıhtısı geliştirebilir.
• Kan pıhtısı oluşumu riski kişisel tıbbi öykünüze göre değişir (bkz. Bölüm “Damarda kan pıhtısı oluşumu riskini artıran faktörler”). Bir yıl içinde kan pıhtısı
oluşma riski
KHK kullanmayan ve gebe olmayan kadınlar 10.000 kadından yaklaşık 2’si Levonorgestrel, noretisteron veya norgestimat
içeren KHK kullanan kadınlar 10.000 kadından yaklaşık 5-7’si
YAZZ 24+4 kullanan kadınlar 10.000 kadından yaklaşık 9-12’si
Damarda kan pıhtısı oluşumu riskini artıran faktörler
YAZZ 24+4 kullanımına bağlı kan pıhtısı riski düşük olmakla birlikte bazı durumlar riski artırır.
Aşağıdaki durumlarda risk yüksektir:
• Obez iseniz (Vücut kitle indeksi 30 kg/m2 ‘nin üzerinde ise).
• Birinci dereceden bir akrabanızda genç yaşta (örn. yaklaşık 50 yaşın altında) bacak, akciğer veya bir başka organda kan pıhtısı görüldüyse. Bu durumda, kalıtsal kan pıhtılaşma bozukluğunuz olabilir.
• Bir ameliyat geçirmeniz gerekiyorsa veya yaralanma ya da bir hastalıktan dolayı uzun süredir yatıyorsanız veya bacağınızda alçı varsa. Bir ameliyattan birkaç hafta önce veya hareketli olmadığınız zamanlarda YAZZ 24+4 kullanımının kesilmesi gerekebilir. YAZZ 24+4’ü bırakmanız gerekiyorsa, ne zaman tekrar başlayabileceğinizi doktorunuza sorunuz.
• İlerleyen yaş (özellikle yaklaşık 35 yaş üzeri).
• Birkaç haftadan kısa süre önce doğum yaptıysanız.
Yukarıdaki durumlardan ne kadar fazlası sizin için geçerliyse, kan pıhtısı oluşumuna dair riskiniz de o kadar artar.
Özellikle yukarıda belirtilen diğer faktörlerden birkaç tanesi sizde varsa, uçak seyahati (4 saatten uzun) kan pıhtısı riskini geçici olarak artırabilir.
Emin olmasanız bile, bu durumlardan herhangi biri sizin için geçerliyse doktorunuza söylemeniz önemlidir. Doktorunuz YAZZ 24+4’ün bırakılması gerektiğine karar verebilir. YAZZ 24+4 kullanırken yukarıdaki durumlardan herhangi bir değişirse, örneğin bir aile ferdi nedeni bilinmeyen bir tromboz yaşarsa veya çok fazla kilo alırsanız doktorunuza söyleyiniz.
Atardamardaki kan pıhtıları
Atardamarda kan pıhtısı oluştuğunda ne olabilir?
Damardaki kan pıhtısı gibi, atardamardaki kan pıhtısı da ciddi sorunlara yol açabilir. Örneğin kalp krizi veya inmeye neden olabilir.
Atardamarda kan pıhtısı oluşumu riskini artıran faktörler
YAZZ 24+4 kullanımına bağlı kalp krizi veya inme riskinin çok düşük olduğunu ancak aşağıdaki faktörlere bağlı olarak artabileceğini unutmayınız:
• Artan yaş (yaklaşık 35 yaş üzeri)
• Sigara kullanımı. YAZZ 24+4 gibi bir KHK kullanırken sigarayı bırakmanız önerilir. Sigarayı bırakamıyorsanız ve yaşınız 35’in üzerindeyse, doktorunuz farklı bir kontraseptif tipi kullanmanızı tavsiye edebilir.
• Aşırı kilo
• Yüksek kan basıncı
• Birinci dereceden bir akrabanızın genç yaşta (ör. yaklaşık 50 yaşın altında) kalp krizi veya inme geçirmesi. Bu durumda, kalp krizi veya inme geçirme riskiniz daha yüksek olabilir
• Siz veya birinci dereceden bir akrabanızda kanda yüksek yağ düzeyi (kolesterol veya trigliseritler) varsa
• Özellikle auralı migren (baş ağrınız başlamadan önce; baş dönmesi, kulaklarda çınlama, zig zag şekiller görme ve ışığa duyarlılık gibi belirtilerin görüldüğü migren tipi) olmak üzere migreniniz varsa
• Herhangi bir kalp sorunu (kalp kapak hastalığı, atriyal fibrilasyon adı verilen ritim bozukluğu)
• Diyabetiniz varsa.
Yukarıdaki durumlardan birden fazlası sizin için geçerliyse veya içlerinden herhangi biri özellikle şiddetliyse kan pıhtısı oluşumuna ilişkin risk daha da artabilir. YAZZ 24+4 kullanırken yukarıdaki durumlardan herhangi bir değişirse, örneğin sigara içmeye başlarsanız, bir aile ferdi nedeni bilinmeyen bir tromboz yaşarsa veya çok fazla kilo alırsanız doktorunuza söyleyiniz.
Kanser
Meme kanseri, kombine doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda biraz daha fazla gözlenmektedir ancak bunun tedavi sonucu gelişip gelişmediği bilinmemektedir. Örneğin, kombine doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda daha fazla meme tümörü saptanmasının nedeni onların doktorları tarafından daha sık kontrol ediliyor olmaları olabilir. Meme tümörü riski kombine doğum kontrol hapı kesildikten sonra zamanla azalır. Memenizi düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir ve herhangi bir yumru hissettiğinizde doktorunuzla bağlantıya geçmelisiniz. Doğum kontrol hapı kullanıcıları arasında nadir vakalarda iyi huylu karaciğer tümörleri ve hatta daha da nadir vakalarda kötü huylu karaciğer tümörleri bildirilmiştir. İzole vakalarda bu tümörler hayati tehlike oluşturan iç kanamaya yol açmıştır. Olağandışı olarak şiddetli karın ağrınız olması
durumunda doktorunuzla irtibata geçiniz. Serviks kanseri için en önemli risk faktörü inatçı İnsan Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonudur.
Bazı çalışmalar ilacın uzun süreli kullanımının kadınlarda serviks kanseri geliştirme riskini artırdığını göstermektedir. Ancak cinsel davranışın veya İnsan Papilloma Virüsü (HPV) gibi diğer faktörlerin hangi boyutta riski artırdığı açık değildir. Daha önce bahsi geçen tümörler hayati risk içeren tümörler olabilir veya ölümcül bir sonucu olabilir.
Periyotlar arasında kanama
Tüm kombine doğum kontrol haplarında, ilk birkaç ay, periyotlarınız arasında düzensiz vajinal kanamalar (lekelenme veya ara kanama) olabilir. Hijyenik ped kullanmanız gerekebilir, ancak tabletlerinizi normal bir şekilde almaya devam edebilirsiniz. Düzensiz vajinal kanama genellikle
vücudunuz tablete alıştığında kesilir (genelde yaklaşık 3 siklusluk tablet alma sürecinden sonra). Kanama devam eder, şiddeti artar veya yeniden başlarsa doktorunuza söyleyiniz.
Kanama olmazsa ne yapılmalıdır
Tüm tabletleri düzgün bir şekilde alırsanız, kusma veya şiddetli ishal yaşamazsanız ve başka ilaç kullanmazsanız gebe olma olasılığınız çok düşüktür. YAZZ 24+4’ü normal bir şekilde kullanmaya devam ediniz. Tabletleri hatalı bir şekilde alırsanız veya tabletleri düzgün bir şekilde almanıza rağmen beklenen kanama ardarda iki kez gerçekleşmezse gebe olabilirsiniz. Hemen doktorunuza danışınız. Gebe olmadığınızdan emin olana kadar bir sonraki pakete başlamayınız. Aynı zamanda, hormonal olmayan doğum kontrol önlemlerini kullanınız. Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
YAZZ24+4’ün yiyecek ve içecek ile kullanılması
Tabletler yeterli miktarda su ile bütün olarak yutulmalıdır.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. YAZZ 24+4, hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Eğer, YAZZ 24+4 kullanımı sırasında hamilelik meydana gelirse, kullanım durdurulmalıdır. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. YAZZ 24+4, emziren anne bebeğini sütten kesinceye kadar kullanılmamalıdır.
Araç ve makine kullanımı
Araç ve makine kullanma becerileri üzerinde etkisi ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Kombine doğum kontrol hapı kullanımının araç ve makine kullanma becerileri üzerinde herhangi
bir etkisi gözlenmemiştir.
YAZZ 24+4’ün içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
YAZZ 24+4, laktoz içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şeker çeşitlerine
karşı tahammülsüzlüğünüz (toleransınızın olmadığı) olduğu söylenmişse, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Doktorunuza mutlaka hangi ilaçları veya bitkisel ürünleri kullandığınız söyleyiniz. İlave doğum kontrol önlemleri (örneğin kondom) almanız gerekip gerekmediğini veya almanız gerektiği takdirde ne kadar kullanmanız gerektiğini veya ihtiyacınız olan başka bir ilaç kullanımını değiştirmeniz gerekip gerekmediğini söyleyebilirler.
Bazı ilaçlar ile birlikte kullanıldığında
-YAZZ 24+4’ün kandaki düzeylerini etkileyebilir
-gebeliğin önlenmesinde daha az etkili hale getirebilir
-beklenmedik kanamaya yol açabilir.
Bu ilaçlar aşağıdakileri içerir:
• Aşağıdaki hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar: o Sara hastalığı (örn. fenitoin, primidon, karbamazepin, okskarbazepin, topiramat,
felbamat, ve barbitüratlar) o Tüberküloz (örn. rifampisin) o Mantar enfeksiyonları (örn. griseofulvin, , azol antifungallar, ör. itrakonazol, vorikonazol, flukonazol, ketakonazol) o Bakteriyel enfeksiyonlar (makrolid antibiyotikleri, ör. klaritromisin, eritromisin) o Belirli kalp hastalıkları, yüksek kan basıncı (kalsiyum kanal blokerleri, ör. verapamil, diltiazem) o Artrit (eklem iltihabı), artroz (eklem deformasyonu) (örn. etorikoksib)
o HIV (AIDS hastalığı) ve Hepatit C Virüsü enfeksiyonları (proteaz inhibitörleri ve nükleosit dışı ters transkriptaz inhibitörleri olarak adlandırılır),
• Greyfurt suyu
• Sarı kantaron otu (St John’s wort), YAZZ 24+4 diğer ilaçların etkisini etkileyebilir, örn;
• lamotrijin (sara nöbetini önleyici olarak kullanılır)
• siklosporin (organ nakli sonrasında vücudun yabancı dokulara verdiği tepkileri azaltarakorganın reddini önlemek ve gerektiği gibi çalışmasını sağlamak için kullanılır)
• melatonin (biyolojik saatin düzelmesinde ve uykunun normalleşmesinde görev alan bir hormondur)
• midazolam (cerrahi girişimlerde anestezi için kullanılır)
• teofilin (solunum yolları hastalıklarının tedavisinde kullanılır)
• tizanidin (kas ağrısı ve/veya kas krampları tedavisinde kullanılır)
Teorik olarak, YAZZ 24+4’ü potasyum düzeylerini yükseltebilecek başka bir ilaçla aldığınız takdirde potasyum düzeyleriniz yükselebilir.
Bu ilaçlar aşağıdakileri içerir:
o Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan anjiyotensin-II-reseptör antagonistleri (örneğin; losartan, valsartan, telmisartan),
o Potasyum tutucu idrar söktürücüler (örneğin; spironolakton, triamteren, amilorid),
o İdrar söktürücü olan aldosteron antagonistleri (örneğin; spironolakton, eplerenon).
Laboratuvar testleri
Kan testi veya başka bir laboratuvar testi yaptırmanız gerektiğinde doktorunuza veya laboratuvar çalışanlarına ilaç aldığınızı belirtin çünkü doğum kontrol hapı bazı testlerin sonuçlarını etkileyebilir.
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
3. YAZZ24+4 nasıl kullanılır?
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
YAZZ 24+4, paketin üstünde oklarla gösterildiği yönde, her gün yaklaşık aynı zamanda bir miktar su ile alınmalıdır. Genellikle, hormon içermeyen 4 beyaz tabletin alımına başlanmasından 2-3 gün sonra kanama başlar ve bir sonraki pakete başlandığında devam ediyor olabilir. Paketler arasında ara verilmemelidir. Kanama devam ediyor olsa dahi, bir sonraki paketin kullanımına mevcut paketin bitmesinin hemen ertesi gün başlanmalıdır. Kombine doğum kontrol hapları doğru şekilde kullanıldıklarında yılda yaklaşık %1 başarısızlık riski bulunmaktadır. İlaç alımı unutulur ya da yanlış kullanılırsa bu oran artar.
YAZZ 24+4 ile ilk kutuya başlama: Bir önceki ay doğum kontrol hapı kullanılmıyorsa tabletler kanamanın ilk günü alınmaya başlanmalıdır. Tabletlere kanamanın 2 ile 5. günleri arasında da başlanabilir ancak, bu durumda ilk 7 gün boyunca ek bir bariyer yöntemle (örneğin kondom)
korunulmalıdır. Başka bir doğum kontrol hapından geçiş yapılması: Bir önceki doğum kontrol hapının son tabletinin alındığı günün ertesi günü YAZZ 24+4’e başlanmalıdır. En fazla tabletsiz veya hormon içermeyen tablet alınan dönemin son gününe kadar ara verilebilir. Vajinal halka ya da flaster kullanılıyorsa YAZZ 24+4 alımına döngü paketindeki son halkanın ya da flasterin çıkarıldığı gün ya da en geç yeni uygulamanın yapılacağı gün başlanmalıdır. Tableti aldığınız ilk 7 günde cinsel ilişkide bulunduğunuz takdirde ilave bir korunma yöntemi (örn. kondom veya diyafram) kullanmalısınız.
Sadece progesteron içeren bir yöntemden geçiş yapılması: Herhangi bir günde geçiş yapılabilir ancak tablet alımının ilk 7 günü ek yöntem kullanılmalıdır. Hamileliğin ilk 3 ayında gerçekleşen düşükten sonra: Hemen başlanabilir. Ek yönteme gerek duyulmaz. Doktorunuzun tavsiyesine göre kullanınız. Doğumdan sonra ya da ikinci 3 ayda gerçekleşen düşükten sonra: Emziren anne bebeğini sütten kesinceye kadar kullanılmamalıdır. Emzirmeyen kadınlarda doğumu ya da düşük yapanlarda düşüğü takip eden 21-28. günlerde başlanmalıdır. Eğer daha geç başlanacaksa kullanımın ilk 7 gününde ek bir yöntem kullanılmalıdır. Daha öncesinde cinsel birleşme olduysa, doğum kontrol hapına başlamadan önce hamilelik olmadığından emin olunmalı ya da bir sonraki kanama beklenmelidir.
Uygulama yolu ve metodu:
Tabletleri kutunun üzerinde belirtilen sırayla, her gün günün aynı saatinde, yeterli miktarda su ile almalısınız. Tabletler sürekli olarak alınacaktır. Birbirini izleyen 28 gün boyunca her gün, günde bir tablet alacaksınız.
Değişik yaş grupları:
Çocuklarda kullanımı:
YAZZ 24+4 yalnızca ilk adet kanamasından sonra endikedir.
Yaşlılarda kullanımı:
YAZZ 24+4’ün yaşlılarda kullanımı yoktur. YAZZ 24+4 menopozdan sonra endike değildir.
Özel kullanım durumları:
Böbrek yetmezliği:
YAZZ 24+4 şiddetli böbrek yetmezliğinde kullanılmamalıdır.
Karaciğer yetmezliği:
YAZZ 24+4 ağır karaciğer hastalığı durumunda kullanılmamalıdır.
Eğer YAZZ 24+4’ün etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla YAZZ24+4 kullandıysanız:
YAZZ 24+4’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
Çok fazla YAZZ 24+4 tableti almanın yaratacağı ciddi zararlı etkilerle ilgili herhangi bir rapor yoktur.
Hormon içeren tabletlerin aşırı dozda kullanımında bulantı, kusma ve genç kızlarda hafif vajinal kanama görülebilir. Eğer sizde bu belirtiler varsa doktorunuza başvurunuz.
YAZZ 24+4’ü kullanmayı unutursanız:
Bir tableti almayı unuttuğunuz güne bağlı olarak ilave doğum kontrol önlemleri almanız, örneğin kondom gibi bir bariyer yöntemi kullanmanız gerekebilir. Aşağıda belirtilenlere uygun şekilde tabletleri alınız. Ayrıca, ayrıntılı bilgiler için ‘unutulan tablet çizelgesine’ bakınız. Tereddüttünüz
varsa doktorunuza danışınız.
• İçeriğinde hormon bulunmayan 4 beyaz film kaplı tableti (blisterdeki en son 4 tablet) almayı unutmanız halinde, bu tabletler hormon içermediğinden hala hamileliğe karşı korunmaktasınız. Ancak, doğum kontrolü açısından önemli olan tablet alma düzeninizi değiştirmemeniz için normal zamanda bir sonraki tableti almaya devam etmeli ve karışıklığı önlemek için, almayı unuttuğunuz beyaz film kaplı tabletleri atmalısınız.
Paketinizdeki en son beyaz tableti almayı unutursanız sonraki paketten doğru zamanda, ilk tableti almanız önemlidir.
Hormon içeren açık pembe renkli tablet (blisterdeki ilk 24 tablet) alınması unutulduğunda:
– 24 saatten daha az zaman geçmişse hamileliğe karşı korunma azalmaz. Hatırlanır hatırlanmaz tablet alınmalıdır. Sonraki tabletler de her zamanki gibi alınmaya devam edilmelidir.
– 24 saatten fazla zaman geçmişse hamileliğe karşı korunmanızda azalma olabilir. Ne kadar çok açık pembe tablet almayı unutursanız, hamileliğe karşı korunmanın azalması riski o kadar artar. Tablet almayı paketin başında veya sonunda (24 açık pembe tabletin sonu) unutmanız halinde hamile kalma riski özellikle artar. Ayrıca aşağıdaki 2 basit kural uygulanır;
1. Tablet alımına hiç bir zaman 7 günden fazla ara verilmez (önerilen hormon içermeyen tablet dönemi süresinin 4 gün olduğunu dikkate alınız).
2. Etkili korunmanın başlaması için en az 7 gün boyunca aralık vermeden tablet alınması gereklidir.
Birden fazla tablet almayı unutursanız doktorunuzla irtibata geçiniz. Atladığınız dozu telafi etmek için bir günde 2 tabletten fazla almayınız.
Paketteki tabletleri almayı unutmanız ve blister sonunda beklenen kanamanın olmaması halinde (içeriğinde hormon bulunmayan son 4 beyaz tablet) hamile olabilirsiniz. Bir sonraki pakete başlamadan önce doktorunuza danışınız.
Günlük uygulamada şu öneriler verilebilir:
1-7. günlerde 1 tablet unutulursa: Son unutulan tablet hatırlanır hatırlanmaz alınmalıdır. Sonraki tabletler her zamanki gibi alınmaya devam edilmelidir. İlk 7 gün ek bir doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır. Bu 7 günden önce cinsel birleşme olduysa hamilelik ihtimali göz önüne
alınmalıdır. Ayrıca, ayrıntılı bilgiler için ‘unutulan tablet çizelgesine’ bakınız. Unutulan ilaç öncesinde 7 gün içinde hiç cinsel ilişkide bulunmadıysanız atladığınız açık pembe tableti hatırlar hatırlamaz alın (aynı anda iki tablet alınması gerekse bile) ve sonraki tabletleri normal zamanlarında alın. Sonraki 7 günde ilave doğum kontrol önlemleri (bariyer yöntemi) kullanınız. 8-14. günlerde 1 tablet unutulursa: Son unutulan tablet hatırlanır hatırlanmaz alınmalıdır. Sonraki tabletler her zamanki gibi alınmaya devam edilmelidir (aynı anda iki tablet alınması gerekse
bile). İlk unutulan tablete kadar 7 gün boyunca tabletler hatasız alınmışsa ek yöntem kullanmaya gerek yoktur. Aksi takdirde ya da birden fazla tablet unutulmuşsa ek yöntem kullanılmalıdır. 15-24. günlerde 1 tablet unutulursa: Unutulan tablete kadar 7 gün boyunca tabletler hatasız alınmışsa aşağıdaki 2 seçenekten birinin uygulanmasıyla ek yönteme gerek kalmaz. Aksi takdirde 1. seçeneğe ilave olarak ek yöntem kullanılmalıdır.
1- Son unutulan tablet hatırlanır hatırlanmaz alınmalıdır. Kalan etkin madde içeren tabletler bitene kadar normal zamanda kullanılmalıdır (aynı anda iki tablet alınması gerekse bile). 4 etkin madde içermeyen tablet atılmalıdır ve bir sonraki kutuya hemen geçilmelidir. Kullanıcıda ikinci
kutunun etkin madde içeren tabletleri bitene kadar kanama beklenmez, ancak tablet alınan günlerde lekelenme veya ara kanamalar görülebilir.
2- Kullanılan kutu bırakılmalıdır. 4 gün aradan sonra (tablet unutulan günler de dahil) yeni kutuya başlanır.
Unutulan Tablet Çizelgesi:
Açık pembe tabletlerde herhangi birini aldıktan sonra kusarsanız veya şiddetli derecede ishal olursanız tabletin etkin maddeleri tam olarak emilimi gerçekleşmemiş olabilir. Tableti aldıktan sonra 3 ila 4 saat içinde kusarsanız, bu bir tablet atlama anlamına gelir. Dolayısıyla, “YAZZ 24+4’ü kullanmayı unutursanız” bölümündeki önerileri takip edin. Şiddetli ishal varsa doktorunuzla irtibata geçiniz. Blister sonundaki içeriğinde hormon bulunmayan 4 beyaz film kaplı tableti alırken kusma veya ishal görülmesinin doğum kontrolü üzerinde bir etkisi yoktur. Adet kanamasının öne alınması ya da ertelenmesi: Adet kanamasını ertelemek için kullanılan kutudaki etkin madde içermeyen tabletler alınmaz ve yeni bir YAZZ 24+4 kutusundaki etkin madde içeren tabletlerden almaya devam edilir. Bu uzatma, 2. paketteki aktif tabletler bitinceye kadar istenildiği kadar sürdürülebilir. Bu süre içinde ara kanama ya da lekelenme olabilir. Etkin madde içermeyen tablet döneminden sonra normal kullanıma devam edilir. Adet kanamasını haftanın başka bir gününe kaydırmak için etkin madde içermeyen tablet dönemi istenildiği kadar kısaltılabilir. Adet kanamasının başlangıç gününün değiştirilmesi: Tabletleri belirtildiği gibi alırsanız periyodunuz her dört haftada bir yaklaşık aynı günde başlayacaktır. Bunu değiştirmek isterseniz, ikinci pakete başlamadan önce blisterinizin sonundaki içeriğinde hormon bulunmayan beyaz film kaplı tabletleri almayınız Örneğin, periyodunuz genellikle Cuma günü başlıyorsa ve gelecekte Hemen doktorunuza danışınız
Unutmadan önceki 7 gün içinde cinsel ilişkide
bulundunuz mu?
EVET
 Unuttuğunuz tableti alın ve tabletleri normal düzeninde almaya devam edin (bu, bir günde 2 tablet kullanmanız anlamına gelebilir)
 Sonraki 7 gün boyunca bir bariyer yöntemi kullanın (kondom)
 Unuttuğunuz tableti alın ve tabletleri normal düzeninde almaya devam edin (bu, bir günde 2 tablet kullanmanız anlamına gelebilir)
HAYIR
Yalnızca 1 hormon içeren açık pembe hap kullanmayı unuttum (24 saatten fazla gecikme)
 Mevcut paketi bırakın
 Tablet kullanmaya ara verin (unutulan tabletler dahil en fazla 4 gün)
 Bir sonraki paketle devam edin 8-14. Gün 15-24. Gün 1-7.Gün Birden çok açık pembe tablet almayı unuttum ya da Yeni pakete başlamayı unuttum
 Unuttuğunuz tableti alın
 Hormon içeren açık pembe tabletlerin hepsini kullanın
 Hormon içermeyen 4 beyaz tableti atlayın
 Bir sonraki paketle devam edin veya periyodunuzun Salı günü (3 gün önce) başlamasını istiyorsanız ikinci paketinize her zaman başladığından üç gün önce başlamalısınız, kullandığınız paketin sonundaki, içeriğinde hormon bulunmayan son 3 beyaz film kaplı tableti atıp daha sonra paketler arasında hiç boşluk bırakmadan sonraki paketle devam ediniz. İçeriğinde hormon bulunmayan tablet ne kadar azalırsanız kanamanız olmama olasılığı o kadar yüksektir. Sonraki paketi kullanırken ani kanama veya lekelenme görülebilir.
YAZZ 24+4 ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler
YAZZ 24+4 kullanmayı istediğiniz zaman bırakabilirsiniz. Hamile kalmak istemiyorsanız, diğer güvenilir doğum kontrol yöntemleri için doktorunuza danışınız. Eğer YAZZ 24+4’ ü gebe kalmak için bırakıyorsanız, gebe kalmadan önce ilk adet kanamanızın gerçekleşmesini beklemeniz önerilir. Adet kanamanızın gerçekleşmesini beklemeniz gebe kalmak için hangi günlerde ilişkiye girmeniz konusunda size fikir verecektir. Bu ilacın kullanımıyla ilgili başka sorularınız olursa, doktorunuza sorunuz.
4. Olası yan etkiler nelerdir?
Tüm ilaçlar gibi YAZZ 24+4’ün içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Özellikle şiddetli ve sürekli olan herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız veya sağlığınızda YAZZ 24+4 kullanımından kaynaklı olabileceğini düşündüğünüz bir değişiklik olursa, lütfen bu durumu doktorunuza bildiriniz İlaç kullanımıyla ilişkili ciddi reaksiyonlar dahil yan etkiler için ayrıca ‘YAZZ24+4’ü aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ ve ‘YAZZ 24+4’ü aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ’ bölümlerine bakınız. Bu bölümleri dikkatle okuyunuz ve gerekirse derhal doktorunuza başvurunuz. Toplardamarlarınızda artan kan pıhtısı (VTE) veya atardamarlarınızda kan pıhtısı (ATE) riski KHK alan tüm kadınlar için mevcuttur. KHK’lerin alınmasından kaynaklı farklı riskler hakkında daha ayrıntılı bilgi için “2. YAZZ 24+4 kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler” bölümüne bakınız.
Aşağıda belirtilen yan etkiler oral kontrasepsiyon kullanma kararı almış kadınlarda oral kontraseptif olarak ve orta derecede akne tedavisinde YAZZ 24+4 veya YAZ PLUS ile yapılan çalışmalarda ve oral kontrasepsiyon kullanma kararı almış kadınlarda premenstrual disforik bozukluk (PMDD) belirtilerinin tedavisi için yapılan YAZZ 24+4 ile çalışmada belirtilmiştir.
Olası yan etkiler, görülme sıklıklarına göre de aşağıda yer almaktadır.
Aşağıda belirtilen yan etkilerin sıklığı Çok yaygın (≥ 1/10); yaygın (≥1/100 ila <1/10); yaygın olmayan(≥ 1/1000 ila <1/100); seyrek (≥1/10.000 ila < 1/1000); çok seyrek (< 1/10.000), klinik çalışmalarda elde edilen verilere dayanmaktadır.
Yaygın:
• Duygusal değişkenlik, depresyon/depresif mod
• Baş ağrısı
• Migren
• Bulantı
• Memelerde ağrı, sebebi belirlenememiş düzensiz rahim/vajina kanaması**, ara kanama, adet görmeme
Yaygın olmayan:
• Cinsel isteksizlik ya da cinsel istek kaybı, gerginlik, uyku hali
• Baş dönmesi, dokunma yanılgısı
• Damarlarda varis, yüksek tansiyon
• Karın ağrısı, kusma, hazımsızlık, şişkinlik, gastrit, ishal
• Akne, kaşıntı, döküntü
• Sırt ağrısı, kol-bacaklarda ağrı, kas krampları
• Vajinal pamukçuk, kasık ağrısı, memelerde büyüme, fibrokistik meme (memede ele gelen kitle), genital akıntı, ateş basması, vajina iltihabı, adet düzensizliği, adet gecikmesi, aşırı adet görme, adet görmeme, vajinada kuruluk, papanicolaou smear testinde şüpheli sonuç
• Bitkinlik, fazla terleme, ödem (yaygın, periferik, yüzde)
• Vücut ağırlığında artış Seyrek:
• Pamukçuk
• Kansızlık, kan pulcuklarında azalma
• Allerjik reaksiyon
• Endokrin (hormonlarla ilgili) bozukluk
• İştah artışı, yemek yiyememe, kalsiyum artışı, sodyum azalması
• Orgazm olamama, uykusuzluk
• Vertigo (vücudun denge sisteminde yaşanan sorun nedeniyle ortaya çıkan baş dönmesi), titreme
• Göz nezlesi, göz kuruluğu, göz bozukluğu
• Kalp çarpıntısı
• Toplardamar iltihabı, damar bozukluğu, venöz ve arteriyel tromboembolik olaylar (damarlardaki pıhtının koparak gelmesi sonucu atardamarlarda ve toplardamarlarda oluşan tıkanma) **, burun kanaması, baygınlık
• Karın bölgesinin genişlemesi, mide-bağırsak bozukluğu, mide-bağırsaklarda doluluk, karın fıtığı, ağızda pamukçuk, kabızlık, ağız kuruluğu
• Gebelik lekesi, egzema, saç dökülmesi, akneli deri iltihabı, deride kuruluk, eritema nodozum (nodüllerin izlendiği bir çeşit yangısal hastalık), kılların aşırı büyümesi, deride boukluk, deride çizgilenme, kontak dermatit (bazı maddelerin deriye doğrudan temas etmesi sonucu ortaya çıkan iltihabi bir reaksiyondur), ışığa duyarlı deri iltihabı, deri nodülü (doku büyümesi)
• Safra kesesinde ağrı, kolesistit
• Ağrılı cinsel ilişki, vulvo-vajina (dişilik organı) iltihabı, cinsel ilişki sonrası kanama, memede kist, memede büyüme, meme tümörü, rahim boynunda polip, dölyatağında küçülme, yumurtalık kisti, rahimde büyüme
• Halsizlik
• Vücut ağırlığında azalma
• Bir toplardamarda veya atardamarda zararlı kan pıhtıları, örneğin:
o bacakta veya ayakta (örn DVT)
o akciğerde (örn. PE)
o kalp krizi
o inme
o geçici iskemik ataklar olarak bilinen mini inme veya geçici inme benzer belirtiler (TIA)
o karaciğer, mide/bağırsak, böbrek veya gözde kan pıhtıları. Kan pıhtısı oluşma olasılığı, riski artıran başka durumlara sahipseniz daha yüksek olabilir (kan pıhtısı riskini artıran durumlar ve kan pıhtısı belirtileri hakkında daha fazla bilgi için bkz. bölüm
2. YAZZ 24+4 kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler)
*Kanama düzensizlikleri genellikle tedavinin sürdürülmesiyle ortadan kalkmaktadır.
**KOK grubunu kapsayan epidemiyolojik çalışmalarda hesaplanan sıklık. Sıklık, sınırda veya çok seyrektir. Venöz ve arteriyel tromboembolik olaylar aşağıdaki tıbbi durumları özetlemektedir: Periferik derin ven oklüzyonu, tromboz ve embolizm / Pulmoner vasküler oklüzyon, tromboz, embolizm ve enfarktüs / Miyokard enfarktüsü / Serebral enfarktüs ve hemorajik olarak belirtilmeyen inme Ek olarak, KOK kullananlarda aşağıdaki yan etkiler bildirilmiş, bunların ilişkisi doğrulanmamış ve reddedilmemiştir:
Yaygın: Memelerde hassasiyet
Yaygın olmayan: Meme hipertrofisi (memede büyüme), sıvı tutulumu.
Seyrek: Vajinal akıntı, memelerde akıntı, kontakt lens intoleransı (kontak lense dayanıksızlık, tahammülsüzlük). Kalıtsal anjiyoödem (kalıtsal olarak alerji sonucu yüz ve boğazda şişme) izlenen kadınlarda ekzojen östrojenler anjiyoödem belirtilerini uyarabilmekte veya şiddetlendirebilmektedir.
Eritema multiforme (Ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap) pazarlama sonrası gözlem çalışmalarında bildirilmiştir. Mevcut verilerden sıklık bilgisi tahmin edilememektedir ve bu sebeple bilinememektedir. Çok düşük sıklıkta görülen ya da kombine doğum kontrol hapı grubuyla ilişkili kabul edilen gecikmiş başlangıçlı belirtileri olan yan etkiler aşağıda sıralanmıştır (Bknz “YAZZ 24+4’ü aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ” ve “YAZZ 24+4’ü aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ”)
Tümörler
• Meme kanseri tanı sıklığı doğum kontrol hapı kullananlarda çok hafif düzeyde artmıştır. Göğüs kanseri 40 yaş altı kadınlarda nadir rastlanır olduğundan, genel riskle oranlandığında sayı çok küçüktür. Kombine doğum kontrol hapı kullanımıyla ilişkili neden sonuç ilişkisi bilinmemektedir.
• Karaciğer tümörleri (iyi ve kötü huylu).
Diğer durumlar
• Bacak ve kollarda oluşan ağrılı şişliklerle seyreden döküntülü hastalık (eritema nodozum),
• Kanda trigliserit yükselmesi görülen kadınlar (KOK kullanımında artan pankreatit riski)
• Yüksek tansiyon
• KOK kullanımıyla bağlantısı kesin olmayan durumların ortaya çıkışı ya da bu durumların kötüye gitmesi: kolestazla ilişkili sarılık ve/veya prürit; safra taşı oluşumu, demir birikimi görülen porfiri, eklem ağrıları ve deri döküntülerine neden olan sistemik lupus eritematozus, böbrek yetmezliğine neden olan bir pıhtılaşma bozukluğu olan hemolitik üremik sendrom, beyine bağlı bir hastalık olan Sydenham koresi, hamileliğe bağlı herpes, işitme kaybı,
• Ailevi anjiyoödemi olan kadınlarda, dışarıdan verilen östrojen anjiyoödem belirtilerini uyarabilir ya da şiddetlendirebilir.
• Karaciğer fonksiyonlarında bozukluklar
• Şeker toleransında ya da periferal insülin direnci üzerindeki etkide değişiklikler
• Kronik iltihabi barsak hastalığı olan Crohn hastalığı, ülseratif kolit
• Yüzde ve diğer bölgelerde koyu kahverengi lekelerin varlığı (kloazma)
• Aşırı duyarlılık (döküntü, ürtiker gibi belirtiler dahil olmak üzere)
Etkileşimler
Beklenmeyen kanama ve/veya doğum kontrol yönteminde başarısızlık diğer ilaçların doğum kontrol hapı ile olan etkileşiminden olabilir (örn. bitkisel ilaç kantaron otu veya epilepsi, tüberküloz, HIV enfeksiyonu ve diğer enfeksiyon ilaçları). “Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı” bölümüne bakınız. Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz. Yan etkilerin raporlanması Kullanma talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da, 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.
5. YAZZ 24+4’ün saklanması
YAZZ 24+4’ü çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 25o C’nin altında oda sıcaklığında saklayınız. Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra YAZZ 24+4’ü kullanmayınız. Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz YAZZ 24+4’ü kullanmayınız.

 

ZINXX FORT 30 mg/5 ml Şurup, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

YASMİN Doğum Kontrol Hapı, nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, Yan Etkiler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.