T İle Başlayan İlaçlar

TEIPLACID 200 mg IV/IM Enjeksiyonluk Çözelti Hazırlamak İçin Liyofilize Toz ve Çözücü, nedir, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

İçerisinde Teikoplanin (antibiyotik)  bulunan TEIPLACID 200 mg IV/IM Enjeksiyonluk Çözelti Hazırlamak İçin Liyofilize Toz ve Çözücü, karın içinin, böbreklerin, idrar kesesi, idrar yolunun (üretrit), rahim ağzının (servisit) iltihaplanması gibi üreme boşaltım sistemindeki enfeksiyonlar, kalp zarı yada kapaklarında iltihaplanma; bakteriyemi (kan dolaşımında bakteri varlığı); omuriliğin iltihaplanması durumları ile diş eti apsesinde, zatürrede ve cildin bakteriyel enfeksiyonlarında kullanılmaktadır.

 

TEIPLACID 200 mg IV/IM Enjeksiyonluk Toz ve Çözücü  Hakkında Bilmeniz Gereken Noktalar :

 1. İlacınızı düzenli olarak her gün günün aynı saatlerinde kullanmaya özen göstermelisiniz. Kendinizi iyi hissetsenizde TEIPLACID kullanımını hekimin belirlediği zamandan önce bırakmayınız.
 2. Hamilelik döneminde iseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız TEIPLACID‘i kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliğin önlenmesi için tedbirli davranınız. Emzirme dönemlerinde de hekime danışmadan kullanılmamalıdır.
 3. TEIPLACID kullanımından sonra boğazınızda, yüzünüzde, dudaklar, dil ve dudaklarınızda şişlik, karın ağrısı, soluk alamama, bilinç kaybı, kurdeşen gibi alerjiyi işaret eden belirtilerde acilen hekiminizi arayınız.
 4. Diyalize giriyorsanız, virüs ya da mantara bağlı bir hastalığınız var ise ya da diyabet, karaciğer hastalığı, kalpte ritim düzensizliği, mide, bağırsak ülseri ya da şiddetli ishaliniz var ise  var ise TEIPLACID kullanmadan önce mevcut olan hastalıklarınızı hekiminize söyleyiniz.
 5. TEIPLACID‘in üzerinizdeki etkisini görmeden araba, alet kullanmak gibi dikkat isteyen işlerden kaçınınız.

 

TEIPLACID 200 mg IV/IM Enjeksiyonluk Toz ve ÇözücüNasıl Kullanılır :

 

 1. TEIPLACID 3-5 dakikalık hızlı enjeksiyonla ya da 30 dakikalık yavaş infüzyon şeklinde kullanılır.
 2. 18 yaşından büyüklere: Orta dereceli enfeksiyonda,  1. gün 400 mg , daha sonraki günlerde 200 mg ;
  Ağır enfeksivonda: başlangıçta 12 saatlik aralar ile 3 defa 400 mg;  sonra her gün günde bir defa 400 mg; cerrahi operasyonlarda hastanın enfeksiyon kapmaması için 1 kere 400 mg;
 3. Yeni doğanlara (1 aylık) : 1. gün 16 mg/kg, 2. günden itibaren günde 1 defa 8 mg/kg
 4. 2 aylıktan büyük bebek ve çocuklara:
 5. Orta dereceli enfeksiyonda,  başlangıçta 12 saatlik aralar ile 3 defa 10 mg/kg; daha sonraki günlerde her gün 1 kere 6 mg/kg; ağır enfeksiyonlarda: başlangıçta 12 saatlik aralar ile 3 defa 10 mg/kg; daha sonraki günlerde her gün 1 kere 10 mg/kg.
 6. TEIPLACID‘i hekim nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanılması gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerini dikkate alınız.

 

TEIPLACID 200 mg IV/IM Enjeksiyonluk Toz ve Çözücü‘nün Yan Etkileri :

 1. Yüksek ateş, ishal, üşüme, kolay kanama, ciltte morartılar, isilik, kabartı, sersemleme, mide bulanması, baş ağrısı, istem dışı kasılmalar, enjeksiyonun uygulandığı yerde ağrı, tahriş gibi yan etkilerde derhal hekiminizle görüşmelisiniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Teikoplanin
İlaç Marka İsmi: TEIPLACID 200 mg IV/IM Enjeksiyonluk Çözelti Hazırlamak İçin Liyofilize Toz ve Çözücü

TEIPLACID 400 mg IV/IM, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

TURKTIPSAN METAMIZOL SODYUM 1000 mg IM/IV Ampul, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.