R İle Başlayan İlaçlar

RESTORYN 300 mg sert kapsül, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

Etken madde olarak Erdostein ihtiva eden RESTORYN 300 mg sert kapsül, bronşlar ve akciğerlerle (bronkopulmoner)  ilgili  hastalıklarda ve soğuk algınlığına, üşütmeye bağlı solunum yollarının iltihaplanması durumlarında solunum yollarındaki balgamı  eritici ve atılımını kolaylaştırıcı (mukolitik) etki gösterir. Balgam eritici özelliğiyle solunum yollarını kaplayan yoğun şekildeki balgamı sulandırarak kıvamını azaltıp, verimli bir öksürük oluşturur ve kolay bir şekilde dışarıya atılmasını sağlar. Göğüs tıkanıklıklarını azaltır. RESTORYN, yoğun kıvamlı balgam oluşumunun  eşlik ettiği farenjit (yutak iltihabı), larenjit (gırtlak iltihabı), trakeit (soluk borusu iltihabı), bronşit ve akciğer iltihabı gibi üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları ve özellikle  kronik bronşit ve kronik  obstrüktif akciğer hastalığında (KOAH) solunum yollarında ve akciğerlerde biriken koyu ve yapışkan olduğu için hasta tarafından çıkarılamayan veya zorlukla çıkarılabilen yoğun kıvamlı mukusun (balgamın) daha kolay çıkarılması ve balgam oluşumunun önlenmesi için kullanılmaktadır.

 

RESTORYN 300 mg sert kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. RESTORYN, bronşlar ve akciğerlerle (bronkopulmoner)  ilgili  hastalıklarda ve soğuk algınlığına, üşütmeye bağlı solunum yollarının iltihaplanması durumlarında, balgam oluşumunu azaltır. Oluşan balgamı  sulandırarak, öksürükle dışarıya atılmasını sağlar.
 3. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde hekime danışmadan RESTORYN kullanılmamalıdır.
 4. Hamileyseniz, ilaç kullanımı konusunda her zaman çok dikkatli olmalısınız. RESTORYN ilacın anneye ve doğmamış bebeğe herhangi bir zararlı etkisinin olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir. Hamileyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız; kullanmadan önce hekiminize danışınız.
 5. Emzirme döneminde iseniz, tedaviye başlamadan önce, doktorunuza emzirmekte olduğunuzu söyleyiniz. Anne sütüne geçip geçmediği tam olarak bilinmemektedir. Emziren anneler ilaç kullanımı konusunda her zaman çok dikkatli olmalıdır.
 6. RESTORYN‘le tedaviniz sırasında bol bol sıvı tüketiniz.  Bol sıvı alımı ilacın balgam söktürücü etkisini arttırmaktadır.
 7. RESTORYN‘i öksürük kesici ilaçlarla birlikte kullanmayınız. Öksürük kesici ilaçlar öksürük refleksinin azalmasına sebep olacağından, balgamın öksürükle dışarıya atılmasını engeller.
 8. RESTORYN kullanırken Erdostein veya  içinde bulunan yardımcı maddelerden birisine karşı alerji oluşması  durumunda ilacın kullanımını kesip, acilen bu hususu hekiminize anlatınız.
 9. Eğer ağır karaciğer veya böbrek hastalığınız  ya da peptik ülseriniz var ise ; bu ilacı kullanmayınız.
 10. Eğer orta şiddette karaciğer hastalığınız var ise;  RESTORYN‘i almadan önce hekiminizi durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 11. RESTORYN kapsülün çocuklarda kullanılması öngörülmez.

 

RESTORYN 300 mg sert kapsül’ ün Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz RESTORYN  ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu suyla birlikte yutunuz.
 3. Hekiminiz farklı bir şekilde tavsiyede bulunmadıkça erişkinler için günlük önerilen doz : Sabah ve akşamları olmak üzere günde 2 defa birer RESTORYN sert kapsül şeklinde 7-10 gün boyunca alınması önerilir.

 

RESTORYN 300 mg sert kapsül’ün Olası Yan Etkileri :

 1. RESTORYN ilacı kullanırken karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi alerjik reaksiyonu işaret eden bir durumda acilen hekiminize başvurunuz.
 2. RESTORYN kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Erdostein
İlaç Marka İsmi: RESTORYN 300 mg sert kapsül

RESTORYN 300 mg sert kapsül kullanma talimatı ve kısa ürün bilgisi pdf olarak daha sonra kaydedilecektir.

SIDATRIA 200 mg/245 mg film kaplı tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

SONFEX FORT 800 mg/8 ml İ.V. inf. çözelti, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.