P İle Başlayan İlaçlar

POROKS-D3 1000 mg/880 IU Efervesan Granül, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

POROKS-D3 1000 mg/880 IU Efervesan Granül‘ün içinde bulunan aktif maddelerden D3 vitamini (Kolekalsiferol), ince bağırsaklardan kalsiyum emilimini arttıran ve kalsiyumun kemik yapımında kullanılmasını düzenleyen bir vitamindir. Diğer aktif madde ise dişler ve kemikleri güçlendiren aynı zamanda kalp, sinir sistemi ve kas sağlığı üzerinde de etkinliği olan Kalsiyum Karbonat‘tır. POROKS-D3, vücutta D vitamininin yetersizliği ve aynı zamanda kemiklerde kalsiyum kaybının da artmasıyla ilişkili dişlerde dökülme, çürüme, iskelet sistemin hastalıkları, omurgada çökme, kamburluk, kalça kemiği,  kol ve bacak kemiklerinde ağrı, duruş ve denge bozukluğu veya kolay kırılma ile belirgin kemiklerin yumuşaması ve erimesi sonucu gelişen kemik hastalıklarında yardımcı tedavi olarak ve omurga, kalça, bilekler vb. kemiklerde kırılma ihtimali  yüksek olan osteoporozlu kişilerde özellikle menopoza girmiş kadınlarda kırık oluşumunu önlemek amaçlı kullanılmaktadır.

 

POROKS-D3 1000 mg/880 IU Efervesan Granül Hakkında Bilmeniz Gereken Noktalar :

  1. Herhangi kalp hastalığı veya nöbet hastalığınız varsa ya da ağır böbrek hastalığı, böbrek taşı, Sarcoidosis hastalığı, iltihabi veya bakteriyel bir enfeksiyon, yemek borunuzda darlık, onikiparmak bağırsağınızda veya midenizde yara, hazımsızlık, akciğer hastalığı, çok sık alkol tüketimi veya tütün bağımlılığı durumlarında birisine sahipseniz; POROKS-D3 ilaçla tedaviye başlamadan önce bu hususları hekiminizle etraflıca görüşmelisiniz.
  2. İlacınızı aksatmadan her gün günün aynı saatlerinde kullanmaya dikkat ediniz. POROKS-D3 kullanımını hekimin belirlediği zamandan önce bırakmayınız.
  3. Hamileyseniz veya hamile olma ihtimaliniz varsa veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. POROKS-D3 hamilelik döneminde sadece hekim kontrolünde, emzirme dönemlerinde, hekimin belirttiği dozlarda kullanılmasında bir sakınca yoktur.

 

POROKS-D3 1000 mg/880 IU Efervesan Granül  Nasıl Kullanılır :

  1. POROKS-D3, hekim nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanılması gerekmektedir. Tedavi süresince hekiminizin direktiflerini harfiyen yerine getiriniz.  Hekim tarafından belirlenen doz miktarını ve süreyi dikkate alınız. Denilen miktardan daha fazla kullanmak ya da ilacı bırakmanız ikaz edildiği halde ısrarla kullanmaya devam etmeniz halinde sağlığınız bozulabilir.
  2. Önerilen her bir dozun  1 bardak suyun içinde çözünmesini sağlayınız ve bekletmeden içiniz. Yemek esnasında veya yemekten hemen sonra tok karına kullanılması önerilmektedir.

 

POROKS-D3 1000 mg/880 IU Efervesan Granül  Yan Etkileri :

  1. POROKS-D3 kullanımına bağlı eklem ve kas ağrısı, çene ağrısı, şişlik, sırtta ve karın  boşluğunda ağrı ve yanma, soluma zorluğu, deride kaşınma, kabarma, bilinç bulanıklığı gibi çok nadir görülebilen şikayetlerden herhangi biri yan etki olarak görüldüyse; tedavi desteği için acilen bir sağlık kuruluşuna gidiniz.
  2. POROKS-D3 kullanırken daha hafif yan etkiler de görülebilir : ağız tadında değişiklik, mide bulanması, mide asidinde artış,  ishal veya kabızlık, idrar sıklığı, iştah kaybı.

 

İlaç Etken Maddesi: Kalsiyum Karbonat, Vitamin D3
İlaç Marka İsmi: POROKS-D3 1000 mg/880 IU Efervesan Granül

OLIGMA 1 mg Kapsül, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

OFTOMIX Göz Damlası, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.