P İle Başlayan İlaçlar

PENTASA 1 G suppozituar, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

PENTASA 1 G suppozituar mesalazin isimli etken maddeyi ihtiva eder. Bağırsak iltihaplanması durumunda iltihap giderici etkisi olan ilaçlardan biridir. PENTASA Supozituvar, rektumun kanamalı ve kronik iltihabi durumlarında kullanılmaktadır.

PENTASA 1 G suppozituar’ın Kullanım Şekli

 1. PENTASA Supozituvar’ı her zaman hekiminizin söylediği şekilde kullanınız. Eğer emin değilseniz, hekiminize ya da eczacınıza sormalısınız. Bireysel gerekliliklerde farklılıklar olabilir. Tedaviniz sadece hekim kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 2. Erişkinler için günlük önerilen doz: 1-2 defa 1 supozituvar (fitil) rektal yoldan (makattan) alınır.
 3. Supozituvarı kullanmadan önce hemen tuvalete gitmeniz önerilir. Parmak koruyucuyu parmağınızın birine takıp, fitili rektumunuzun (makat) içine mümkün olduğu kadar yukarı itiniz. Fitili suyla veya nemlendirici krem ile önce nemlendirirseniz, daha kolay uygulanır. Şayet 10 dakika içerisinde dışarı çıkarsa, yeni bir yeni bir PENTASA fitil yerleştiriniz.
 4. Ağır böbrek ya da  karaciğer yetersizliği durumlarında  PENTASA Supozituvar kullanılmamalıdır.

 

PENTASA suppozituar (fitil) Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. PENTASA Supozituvar beyaz ila açık kahverengi renginde, noktalı, dikdörtgen şeklinde olup, iki katlı alüminyum folyolu blister ambalajda parmak koruyucu ile birlikte takdim edilmiştir. Her bir kutu içinde 28 (7×4) Supozituvar (fitil) bulunmaktadır.
 2. Urünün jçinde bulunan mesalazine, herhangi bir yardımcı maddesine
  veya salisilatlara karşı aşırı hassasiyetiniz var ise veya ciddi böbrek hastalığınız, ciddi karaciğer hastalığınız var ise PENTASA Supozituvarı kullanmayınız.
 3. Eğer Sulfasalazine karşı alerji veya hassasiyet gösteren bir bünyeniz var ise ,PENTASA Supozituvarı kullanırken dikkatli olmalısınız (salisilatlara karşı alerji riski); şiddetli bazı belirtilere dayanıksızlık mesela karın ağrısı, şiddetli baş ağrısı, döküntü, kramplar ve karın ağrısı gibi belirtilerinizin olduğu durumlarda PENTASA Supozituvar ile tedaviniz acilen durdurulmalıdır.
 4. Karaciğer fonksiyon bozukluğunuz var ise dikkatli kullanınız. Hekiminiz karaciğerinizin durumunu ortaya koyacak bazı testleri tedavi esnasında veya öncesinde sizden yaptırmanızı isteyebilir.
 5. Böbrek fonksiyonlarınızda bozulma var ise PENTASA Supozituvar kullanımı önerilmez. Hekiminiz bilhassa tedavinin başlarında böbrek fonksiyonlarının (örn. serum kreatinin) rutin olarak kontrol edilmesini isteyebilir.
 6. İltihaplı bağırsak hastalıkları uzun süreli tedavi gerektiren bir hastalık olduğundan hekiminize danışmadan tedavi sonlandırılmamalıdır.
 7. Azatioprin veya 6-merkaptopurin veya tiyoguanin ile beraber PENTASA Supozituvar kullanılması, kan hastalığı riskinizi arttırabilir. Bu durumu saptayan veya şüphe eden hekiminiz tedavinizi durdurabilir.
  durdurabilir.
 8. PENTASA Supozituvar tedavisinde seyrekte olsa kan hastalığı riski sebebiyle hekiminiz bilhassa tedavi öncesi bazı kan testlerini yaptırabilir.
 9. Astımınız veya herhangi bir akciğer rahatsızlığınız var ise PENTASA Supozituvar’ı kullanmadan önce bunu hekiminize anlatınız.
 10. PENTASA Supozituvarla tedaviniz sürerken çok seyrek olarak çarpıntı, ritim bozukluğu olarak fark edebileceğiniz ancak hekiminiz teşhis edebileceği kalbinize karşı duyarlılık reaksiyonları (kalp kasında ve kalbin dış zarında iltihaplanma) oluşabilir.

 

PENTASA suppozituar (fitil)’in olası yan etkileri

 1. Tüm ilaçlar gibi PENTASA Supozituvar’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. En fazla görülen istenmeyen etkiler ishal, bulantl, kann ağrısı, baş ağrısl, kusma ve döküntü olmuştur. Aşırı duyarlılık reaksiyonları ve ilaca bağlı ateş zaman zaman görülebilir. Rektal uygulamayı takiben kaşıntı, rektal (makatta) rahatsızlık ve acil dışkılama ihtiyacı gibi yerel reaksiyonlar oluşabilir.
 2. Baş ağrısı, döküntü,  mide bulantısı, karın ağrısı, ishal PENTASA Supozituvar’ın en fazla görülebilecek yan etkileridir.
 3. Işık hassasiyeti PENTASA Supozituvar’ın yaygın olmayan yan etkisidir.
 4. Kalp kasında ve kalbin dış zarında iltihap, pankreatit, kanda veya idrarda nişasta sindiriminde etkin bir madde
  olan amilaz değerinde yükselme, midede şişkinlik(gaz) ve baş dönmesi PENTASA Supozituvar’ın nadiren görülebilecek yan etkileridir.
 5. Kanda eozinofil adındaki hücrelerde artış (alerjik reaksiyonlarla alakalı olarak); kan sayımında değişiklikler, anemi (alyuvarlarda azalma/kansızlık), akyuvarlarda, kan pulcuklarında azalma, Kalın bağırsağın tamamında iltihaplanma durumu (pankolit); Lupus hastalığı benzeri reaksiyonlar (ayn, tek bildirimler şeklinde); çevresel sinirlerin işlevlerinde bozukluk, nefes darlığı, öksürük, soluk yollarında daralmalar, alerjik akciğer kesecikleri iltihabı, akciğerlerde eozinofil hücrelerinin-alerji hücrelerinin çoğalması, doku içi akciğer hastalığı, akciğerlerde bulunması gerekenden daha fazla hücre ve madde sızıntısı, akciğer iltihabı dahil (Alerjik ve fibrotik akciğer reaksiyonları ); karaciğer enzimleri, kolestaz (oniki parmak bağırsağına yetersiz miktarda safra ulaşmasıyla ilişkili belirti) göstergesi değerleri ve safra maddesi (bilirubin) artışı, karaciğerin harabiyeti (karaciğer iltihabı, siroz, karaciğer yetmezliği dahil); kas ve eklem ağrısı; geçici saç dökülmesi; ağır ve kronik böbrek iltihabı,  nefrotik sendrom, böbrek yetmezliği dahil anormal böbrek işlevleri; sperm sayısında düşme (geri dönüşlü) ve idrar renginde değişiklikler PENTASA Supozituvar’ın çok nadir olarak görülebilecek yan etkileridir.
 6. İlaca bağlı ateş ve aşırı duyarlılık reaksiyonu PENTASA Supozituvar’ın bilinmeyen yan etkileridir.
 7. PENTASA Supozituvar’a bağlı kalp ve kalp zarı iltihabı, pankreas bezi iltihabı, böbrek iltihabı ve karaciğer iltihabının oluşum mekanizması bilinmiyor. Ancak bu reaksiyonların alerjik olabileceği düşünülmektedir.

 

İlaç Etken maddesi:  Mesalazindir.
Diğer bileşenleri:  Magnezyum stearat, makrogol 6000, talk, povidone.
İlaç Marka İsmi : PENTASA 1 G suppozituar

 

PENTASA 1 G suppozituar kullanma talimatı


PENTASA 1 G suppozituar kullanma talimatı

PENTASA 1 G suppozituar kısa ürün bilgisi


PENTASA 1 G suppozituar kısa ürün bilgisi

 

Ruhsat Sahibi : Ferring İlaç San.ve Tic. Ltd. Şti.
Büyükdere Cad. Nurol Plaza No: 255 Kat: 13 Maslak 34398 Şişli, İstanbul
Tel: 0212 335 62 00-Faks: 0212 285 42 74
e-posta: TR0-info@ferring.com
Üretici firma:
Ferring International Center SA
Chemin de la Vergognausaz 50
1162 St-Prex
İsviçre

OFNOL % 0.1 steril oftalmik çözelti, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

PSÖRETİN 10 mg sert kapsül, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.