O İle Başlayan İlaçlar

OFTIFEN Tek Dozluk Göz Damlası, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Ketotifen‘ dir. OFTIFEN Tek Dozluk Göz Damlası, gözlerde alerji nedeniyle gelişen yanma, kanlanma, kızarıklık, şişlik, yaşarma ve şiddetli kaşınma gibi belirtileri içeren alerjik konjonktivit tedavisinde kullanılmaktadır.

Konjonktivit :Gözün en dış tabakasını oluşturan beyaz bölge (konjonktiva tabakası) ve göz kapağının iç kısmındaki zarı kaplayan bölgenin kızararak iltihaplanmasıdır.  Genellikle bahar alerjisi ve belirli maddelere karşı alerjisi olanlarda gözlerde kanlanma şeklinde görülür.

 

OFTIFEN Tek Dozluk Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz, varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Alerji belirtileri olan gözlerde yanma, kanlanma, şişlik, göz yaşarması, kızarıklık, şiddetli kaşınma durumlarının giderilmesinde kullanılır.
 3. İlacı kullanımınız sırasında gözünüzde iltihaplanma, ağrı ya da görüş keskinliğinde anormal bir değişiklik meydana geldiyse ilacın kullanımını durdurunuz ve acil yardım alınız, doktorunuzla tekrar görüşünüz.
 4. Göz tansiyonunuz varsa doktorunuza danışmadan; kullanmayınız.
 5. Lens kullanıyorsanız,  bu ilacın kullanımı lensin rengini değiştirebileceğinden, ilacınızı uygulamadan önce lensinizi çıkarınız. İlacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 6. Tedavi sırasında, gözlerde şiddetli ağrı, görmede ani değişiklik,  gözlerin kızarması, ışığa bakarken ağrı duyma ya da çift görme durumu veya aniden görme alanında yüzen lekeler belirmesi durumlarından herhangi birisi görülürse derhal doktorunuza başvurunuz.
 7. Tedaviye başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme olmazsa doktorunuza başvurunuz.
 8. İlacı uyguladığınızda geçici görme bulanıklığı meydana gelebilir. Araç veya makine kullanacaksanız, görmenizin berraklaşmasını bekleyiniz.
 9. •3 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

OFTIFEN Tek Dozluk Göz Damlası’ nın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldrınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır.
 3. • 3 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz : Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa 1 er damla şeklinde uygulanır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Geçici yanma, batma ve görmede bulanıklık  yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ketotifen
İlaç Marka İsmi: OFTIFEN Tek Dozluk Göz Damlası

OFTIFEN Tek Dozluk Göz Damlası kullanma talimatı


 

PLANICID 200 mg enjeksiyonluk çözelti hazırlamak için liyofilize toz, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

PLANICID 400 mg enjeksiyonluk çözelti hazırlamak için liyofilize toz, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.