M İle Başlayan İlaçlar

MEXIA XR 28 mg Uzatılmış Salınımlı Mikropellet Kapsül, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

Memantin hidroklorür adlı etken maddeyi içinde bulunduran MEXIA XR 28 mg Uzatılmış Salınımlı Mikropellet Kapsül, Alzheimer  hastalığında zihinsel kapasiteyi arttırmak ve bu hastalığa bağlı algılama, dikkat, yargılama, hayal, yeni şeyleri hatırlama, muhakeme, karar verme, kişisel bakım, dil becerisi veya çevresel iletişimle ilgili rahatsızlık belirtilerinin ilerlemesini yavaşlatmak için kullanılmaktadır. Aktif madde Memantin hidroklorür, beyin bölgesinde, fazla salgılanması nedeniyle beyin hücrelerinde ölüme yol açan glutamat denilen kimyasal taşıyıcıyı engelleyen NMDA reseptör antagonistlerinden bir maddedir. Beyinde glutamat iletimindeki düzensizlik Alzheimer hastalarında bellek kapasitesinde ve öğrenmede azalmaya sebebiyet verir. Bu hastalıkta görülen bilişsel, işlevsel ve davranış bozukluklarında yararlı etkileri mevcuttur.

 

MEXIA XR 28 mg Uzatılmış Salınımlı Mikropellet Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. MEXIA XR kapsül Alzheimer rahatsızlığı belirtilerini arttıran kimyasalların etkisini azaltan bir ilaçtır.
 2. Eğer epilepsi veya diğer nöbet rahatsızlıkları,  karaciğer ve böbrek rahatsızlığı, idrar kesesi ve böbrek enfeksiyonu, konjestif kalp yetmezliği, geçmişte kalp krizi öyküsü veya kontrol edilmemiş yüksek tansiyonunuz varsa , bu ilaçla tedaviye başlamadan önce ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için kullandığınız ilaçlar ve rahatsızlıklarınız hakkında hekiminizle görüşünüz.
 3. İlaçtan en iyi sonucu almak için düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bunun için MEXIA XR kapsül tamamen bitmeden tekrar reçetenize yazdırınız.
 4. İlaç alımına,  hastanın düzenli olarak ilaç alımını takip edebilecek hastadan sorumlu bir kişi olduğu zaman başlatılmalı ve ilaç hasta üzerinde iyi sonuç verdiği sürece kullanımı sürdürülmelidir.
 5. Bu ilacın vücudunuzda zararlı etkilere yol açmadığından ve hastalığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmek için hekiminizin tedavi sürecinizi düzenli olarak takip etmesi gerekecektir. Hekiminiz ile planlanmış randevularınıza zamanında gidiniz.
 6. MEXIA XR kapsül, düşünce ve reaksiyonları bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya alet kullanmak gibi aktivitelerde bulunmaktan kaçınmalısınız.
 7. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde kesinlikle kullanılmamalıdır.
 8. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.

 

MEXIA XR Uzatılmış Salınımlı Mikropellet Kapsül’in Kullanım Şekli :

 1. Yaşlı hastalar ve erişkinlere günlük tavsiye edilen normal doz:  günde 28 mg dır.
 2. İlacın yan etkilerine maruz kalmamak için günlük doz miktarları en düşük dozdan başlanıp dozaj yükseltilerek kullanılır: 1.hafta 7 mg ; 2.hafta 14 mg; 3.hafta 21 mg; 4.hafta ve sonrası 28 mg lık dozlarla uygulanmanın sürdürülmesi tavsiye edilir.
 3. İlacınızın her dozunu 1 bardak dolusu suyla içiniz.  Yemek esnasında, yemekten sonra veya öğün aralarında da kullanılabilir.
 4. MEXIA XR kapsül nasıl reçete edildiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve tavsiye dışı uygulamalar hastalığın gidişatını olumsuz şekilde etkiler, sağlığınıza zarar verir.

 

MEXIA XR Yan Etkileri

 1. MEXIA XR kapsülü kullandıktan sonra yüzünüzde, ağız içi ve boğazınızda şişlik, karın ağrısı, nefes almada güçlük, deride kaşıntı, döküntü gibi alerjiyi işaret  eden bir  durum kendinizde gelişirse, hiç vakit kaybetmeden hekiminizle irtibata geçiniz.
 2. Baş dönmesi, sakarlık sonucu düşme, baş dönmesi, uyku bozukluğu, iştah kaybı, öksürük, kusma, kabızlık, ishal ilacın görülebilecek hafif yan etkileridir.
 3. İstem dışı kasılmalar (nöbet), halüsinasyonlar, bilinç bulanıklığı yan etki olarak görüldüğünde ilacın alımını keserek acilen hekiminizi arayınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Memantin hidroklorür
İlaç Marka İsmi:
MEXIA XR 14 mg Uzatılmış Salınımlı Mikropellet Kapsül
MEXIA XR 28 mg Uzatılmış Salınımlı Mikropellet Kapsül

NEOFLEKS %0.9 İZOTONİK SODYUM KLORÜR SUDAKİ ÇÖZELTİSİ

Previous article

NORM-ASİDOZ 1000 mg gastro rezistan tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.