L İle Başlayan İlaçlar

LEVOXIN 500 mg IV İnfüzyonluk Çözelti, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

Levofloksasin etken maddeli LEVOXIN 500 mg IV İnfüzyonluk Çözelti, enfeksiyon hastalıklarında bakterileri tahrip eden antibiyotik (antibakteriyel) bir ilaç olup, akciğerlerin iltihaplanması (zatürre-pnönomi), burun-sinüs iltihabı, bronşiolit enfeksiyonu, bakteriyel prostatit (prostat bezi iltihabı) ve ayrıca derinin altında oluşan iltihaplı yumrular (çıban), içi irinli sivilceler, enfekte olmuş yaralar, derinin bulaşıcı iltihaplı lezyonları; mesane enfeksiyonu (sistit), böbreklerin ve idrar kanallarının iltihaplanması; ayrıca Bacillus anthracise bağlı şarbon hastalığı gibi enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

 

LEVOXIN 500 mg IV İnfüzyonluk Çözelti Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar :

•İlacın etken maddesine veya benzer ilaçlara karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
•Eğer, kişisel veya aile geçmişinde uzamış QT sendromu, diyaliz de dahil böbrek bozukluğu, kalpte ve kan dolaşımında problemler, ışık hassasiyeti, kanda düşük potasyum, myastenia gravis (çizgili kas zayıflığı) hastalığı, düşük kan şekeri, pankreas işlev bozukluğu, diyaliz de dahil böbrek bozukluğu ya da hastalık nöbeti durumlarından birisi ya da bir kaç tanesi var ise, LEVOXIN kullanılmadan önce muhakkak hekiminize hastalıklarınızı anlatınız.
LEVOXIN uygulanmaya başladıktan hemen sonra enfeksiyona bağlı yakınmalarda rahatlama hissedebilirsiniz. Ancak enfeksiyon vücutta tamamıyla bitmeden de  belirtilerde iyileşmeler olabilir. Bunun için hekiminizin reçetede yazdığı sürece kullanmaya özen gösteriniz.
•Bu ilacı her gün atlamadan, günün aynı saatlerinde uygulanması, ilaçtan en iyi şekilde yarar görebilmeniz için önemli bir unsurdur.
•Emzirme dönemlerinde ve hamilelik döneminde hekime danışmadan kullanmanız önerilmemektedir.
LEVOXIN kullanımınız süresince eklemlerinizde ani görülen bölgesel acı, ödem ve hareket ettirememe gibi bir sorun oluştuysa ilacın kullanımını durdurup, hekiminizi arayınız.
LEVOXIN uygulanmadan önce veya uygulandıktan sonraki yaklaşık 2-3 saatlik bir sürede süt, hazımsızlık tedavisinde kullanılan antiasitler ve süt, demir takviyesi ürünler veya yiyecekler kullanmamaya özen gösteriniz.
•İlacın şiddetli ishale sebebiyet verebileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer bu ilacı kullanırken ishalin şiddetlenmesi durumunda ishalin kesilmesi için bir ilaç kullanmadan önce acilen  hekiminize başvurunuz. Çünkü alt sindirim organlarınızda ciddi bir enfeksiyon meydana gelmiş olabilir.

 

LEVOXIN 500 mg IV İnfüzyonluk Çözelti’nin kullanım Şekli:

 

Bu ilaç reçetede nasıl yazdıysa o şekilde kullanılması gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Size verilen dozlardan daha fazla ya da ilacı bırakmanız gerektiği söylendiği halde bırakmamakta ısrar edip ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde hastalığınız farklı yönde ilerler, sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.

•İlacın uygulaması hastane veya klinik ortamda yapılması gerekmektedir.

 

LEVOXIN 500 mg IV İnfüzyonluk Çözelti’nin Yan Etkileri :

•LEVOXIN uygulandığında nefes daralması, kurdeşen, yüzünüzde, dudak, dil veya boğazınızda şişlik gibi alerjik bir durumda hekiminizi arayınız.

•Anormal davranış ve düşünceler, sanrılar, depresyon, zihin bulanması, istemsiz kasılmalar, bayılma, çarpıntılı kalp atımları, ayaklar ve el bileklerinde ağrı ve şişlik, deride solukluk ve sararma, kolay çürük oluşumu, dışkının kanlı ve çok sulu olması gibi yan etkilerde derhal doktorunuzla görüşmelisiniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Levofloksasin
İlaç Marka İsmi: LEVOXIN 500 mg IV İnfüzyonluk Çözelti

Source link

LEVOXIPOLIN 500 mg IV İnfüzyonluk Çözelti, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

KEDAY XR 300 mg Uzatılmış Salınımlı Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.