L İle Başlayan İlaçlar

LEVDAY PLUS 2.5 mg/120 mg efervesan tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Levosetirizin dihidroklorür(2,5 mg), psödoefedrin hidroklorür (120 mg)‘dür. LEVDAY PLUS efervesan tablet‘in içinde bulunan Levosetirizin dihidroklorür vücutta, doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun veya geniz akıntısı gibi alerjik belirtilerde kullanılan antihistaminiktir. Diğer etken madde psödoefedrin hidroklorür, burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltıcı etkisi sayesinde alerjik nezleyle birlikte görülen burunda tıkanıklık durumunda kullanılan bir maddedir. LEVDAY PLUS , boğaz, burun ve gözlerde  kaşıntı, hapşırma, geniz akıntısı, öksürük,  burunda tıkanıklık ve akıntı gibi şikayetleri içeren mevsimsel alerjik rinit (saman nezlesi)  ve uzun süre devam eden alerjik rinitte kullanılmaktadır. Kullanımı, 12 yaş ve üzeri çocuklar, ergenler ve yetişkinler için tasarlanmıştır.

 

LEVDAY PLUS efervesan tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. LEVDAY PLUS, alerjik rinit tedavisinde burunda tıkanıklık ve vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin etkilerini  giderir. Etken maddesi Levosetirizin ve psödoefedrin’dir. Yardımcı maddeleri şunlardır: 477 mg Potasyum hidrojen karbonat, 40 mg Potasyum klorür, Sitrik asit anhidrus, PVP K-30, Peg 6000 Sukraloz (E 955), Böğürtlen aromasıdır.
 2. İlacın etken maddesine Levosetirizin veya psödoefedrine ya da ilacın içinde bulunan yukarıdaki yardımcı maddeleden birisine karşı daha önce sizde bir hassasiyet durumu olduysa; LEVDAY PLUS‘ı kullanmanız önerilmez.
 3. LEVDAY PLUS, ciddi böbrek hastalığı olanlarda, diyalize bağlı yaşayanlarda kullanılmamalıdır.
 4. Önemli bir kalp- damar rahatsızlığı veya yüksek tansiyonunuz, kalp ritminizde bozukluk var ise ya da aşırı çalışan tiroid; Monoamin Oksidaz İnhibitörü ilaçlardan biriyle tedavi görmek;  böbrek üstü bezinde tümör varlığı,  idrar yapma güçlüğü veya hiç idrar yapamama durumlarından birisi sizde var ise; LEVDAY PLUS‘ı almayınız.
 5. Soğuk algınlığı ilaçları, ağrı kesiciler, kalp ilaçları, depresyon ilaçları, tansiyon düşürücüler, diyabet ilaçları gibi devamlı kullandığınız ilaçların hepsini hekiminize bildiriniz.
 6. Ciddi karaciğer hastalığı, orta şiddette böbrek rahatsızlığı, diyabet, kalp rahatsızlığınız var ise veya damar sertliği, glokom (göz tansiyonu), prostat bezi büyümesi ve buna bağlı tıkanıklık var ise LEVDAY PLUS‘ı hekimle görüşmeden kullanmayınız.
 7. 60 yaşından büyükler veya alkol bağımlılığı olanlar LEVDAY PLUS‘ı kullanırken dikkatli olmalıdırlar.
 8. LEVDAY PLUS tedavisi 5 gün ile sınırlı tutulmalıdır.
 9. LEVDAY PLUS kullanımına rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen hekiminizle irtibata geçiniz.
 10. LEVDAY PLUS ile tedaviniz süresince alkolden uzak durunuz. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 11. •12 yaşından küçüklere LEVDAY PLUS verilmemelidir.
 12. LEVDAY PLUS, hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde hekime danışılmadan kullanılması öngörülmemektedir. Anne sütüyle emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

LEVDAY PLUS efervesan tablet’ in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz LEVDAY PLUS ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekimin direktiflerine mutlaka uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar tedavinin gidişatını olumsuz etkileyip, sağlığınıza ciddi zararlar verir.
 2. İlacın her bir dozunu 1 bardak suyun içine atıp, çözünmesini sağlayınız ve bekletmeden içiniz.  Tercihen yemeklerle birlikte veya ayrı olarak da alınabilir.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklar, ergenler ve yetişkinler için günlük tavsiye edilen LEVDAY PLUS dozu : Günde 2 defa 1’er efervesan tablettir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. LEVDAY PLUS kullanırken, karın ağrısı, zor nefes alıp verme, ürtiker, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekimle irtibat kurulmalı ve bir sağlık kurumundan yardım istemelisiniz.
 2. Kalp ritminde artış, asabi ruh hali, sersemlik, uyuyamama, uyku bozukluğu, baş ağrısı, bulantı, kusma, halsizlik,  ağızda kuruluk, bulantı veya kusma bu ilacın yaygın görülebilecek yan etkilerdir.

.

İlaç Etken Maddesi:  Levosetirizin dihidroklorür, psödoefedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: LEVDAY PLUS 2.5 mg/120 mg 20 efervesan tablet
İlacın farmakoterapötik grubu ve ATC kodu: Sempatomimetikler, Psödoefedrin kombinasyonları- R01BA52
İlacın ruhsat sahibi: Neutec İlaç San. Tic. A.Şti.
Adresi : Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Teknopark Alanı D1 Blok Esenler / İstanbul
Tel no:+90 212 484 28 60-Faks no:
Üretici firma :

LEVDAY PLUS 2,5/120 mg efervesan tablet prospektüsü, kullanma talimatı

LEVDAY PLUS 2,5/120 mg efervesan tablet’in kısa ürün bilgisi: ileride girilecektir.

Source link

KIDMOL 120 mg/5 mL oral süspansiyon, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

KOPARIN I.V. flakon, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.