L İle Başlayan İlaçlar

LATAMED Göz Damlası, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Latanoprost, Timolol maleat‘ tır. LATAMED Göz Damlası, göz tansiyonu olan hastalara gözün iç kısmındaki yükselmiş basınç için reçete edilen, gözdeki yüksek basıncın sebep olduğu göz rahatsızlıklarının tedavisi ile ilgili bir damladır. Göz merceği ile kornea arasındaki sıvının gözden akımının azaldığı veya fazla sıvı oluşumu durumlarında gözdeki basınç yükselir, bu da gözdeki sinirlere, damarlara kalıcı zararlar verir. Gözde sulanma, büyüme, korneada bulanıklık, ışık duyarlılığı, Descemet zarında yırtıklar gözün iç kısmındaki basıncın yükselmesi neticesinde meydana gelir. Eğer, tedavi düzenli olarak takip edilmezse körlüğe varan sonuçlara sebep olabilir.

LATAMED Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. LATAMED, göz tansiyonu olan hastalara gözün iç kısmındaki yükselmiş basınç için reçete edilen, gözdeki yüksek basıncın sebep olduğu göz rahatsızlıklarının tedavisi ile ilgili bir damladır.
 3. Geçmişte veya şu an nefes darlığı, amfizem ya da KOAH gibi rahatsızlıklara sahipseniz, kalple ilgili sorunlarınız ya da kalp ritminizde bozukluk var ise tedaviye başlamadan önce hekiminize durumunuz hakkında bilgi veriniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. Bu damlayı kullanırken aynı zamanda göz ile ilgili bir damla daha kullanmanız gerekiyorsa,  iki ilaç kullanımı arasında en az 5-10 dakikalık bir süre olmalıdır. Göz jeli veya merhem en son sürülmelidir.
 5. Gözünüze lens takıyorsanız, ilacın kullanımı lensin rengini değiştirebileceğinden, lens gözünüzdeyken ilacı uygulamamalısınız. Gözünüzde lens olmadan ilacınızı gözünüze uyguladıktan sonra lensinizi kullanabilmeniz için yaklaşık 20 dakikalık  bir süre yeterlidir.
 6. İlacın damlatma kısmını başta göz ve eller olmak üzere hiç bir yüzeye temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak sonuçlara sebebiyet verir.
 7. Kullanımı gözlerde, göz kapağında ve kirpiklerde renk farklılıklarına sebep olabilir. Tedaviyi sadece bir gözünüz için uyguluyorsanız, diğer gözünüz ve kirpiklerinizde renk farklılığı daha kolay anlaşılabilir.
 8. Eğer şiddetli veya kontrol altına alınamayan nefes darlığı ya da KOAH, saman nezlesi, öksürük gibi bir rahatsızlığınız var ise; gözde iltihap oluşumuna yatkınlığınız, göz kuruluğu ya da göz ile ilgili diğer rahatsızlıklar; gözlerinizde uçuk veya şişme var ise ya da göz operasyonu öyküsü, kalp ritminde bozukluk, konjestif kalp yetersizliği, felç (inme), kan pıhtısı ve dolaşım ile ilgili sorunlarınız var ise ya da çizgili kas zayıflığı, diyabet veya fazla çalışan tiroid rahatsızlıklarından birine ya da birkaçına sahipseniz tedaviye başlamadan önce hekiminizle görüşünüz.
 9. İlacı damlattığınızda puslu görme gelişebilir. Görmeniz netleşmeden araba veya alet kullanımı gibi dikkat gerektiren işler yapmamalısınız.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması sakıncalıdır. Tedaviniz sürerken hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmelisiniz. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.

 

LATAMED Göz Damlası’ nın kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe eğiniz, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve gözünüzü kapayınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız bu işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız.
 3. İlacınızı her gün aynı saatlerde kullanmaya özen gösteriniz.
 4. Düzenli bir şekilde atlamadan uygulayınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar yazdırmalısınız.
 5. Tedaviyi hekiminize danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını aniden durdurursanız  gözünüzdeki basınç kontrol edilemez, göz sinirleri ve damarlarına zarar verebilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizle görüşmelisiniz.
 2. Yavaş ya da düzensiz kalp atışları, hırıltılı nefes alma, nefes darlığı, soluk alma güçlüğü, depresif ruh hali, halüsinasyonlar, göğüs sıkışması, ışık duyarlılığı, göz içinde veya çevresinde şişme, kızarıklık, kaşıntı, yanma durumlarında ilacın kullanımını durdurup tıbbi destek için derhal hekiminize başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Latanoprost, Timolol maleat
İlaç Marka İsmi: LATAMED Göz Damlası

LATAMED Göz Damlası Kullanma Talimatı


 

Source link

KEDAY XR 50 mg Uzatılmış Salınımlı Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

KETAP 50 mg Film Kaplı Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.