K İle Başlayan İlaçlar

KLIOGEST 28 tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi 2 mg östradiol, 1 mg noretisteron‘dur. KLIOGEST 28 tablet, bayanların menopozal  döneminde, yumurtalıkların östrojen hormonunu az salgılanmasına karşı östrojen hormonunu takviye etmek için kullanılmaktadır. KLIOGEST, rahmi alınmamış ve düzenli adet görme durumu 1 yıl kadar önce biten menopozdaki bayanlarda vücutta düşük östrojen seviyesinin neden olduğu ani sıcaklama, terleme, ciltte kuruluk, idrar yapma problemleri gibi şikayetlerin rahatlatılmasında; ayrıca menopoz sürecinde kemik erimesi-osteoporoz ve kan dolaşımı hastalıklarının önlenmesinde etki gösterir.

 

KLIOGEST 28 tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlaca başladıktan sonraki  ilk aylarda ara kanamalar veya nokta şeklinde kanama görülebilir, endişe etmeyiniz. Ancak tedavi bittikten sonra da bu kanamalar devam ederse hiç vakit kaybetmeden hekiminizi arayınız.
 2. İleri tarihte herhangi bir cerrahi operasyon geçirecekseniz, hekiminize bu ilaçla tedavi gördüğünüz bilgisini veriniz.  Cerrahi operasyondan 1-1,5 ay öncesi bu ilacın kullanımı bırakılmalıdır.
 3. İlaca başladıktan sonraki  ilk aylarda ara kanamalar veya nokta şeklinde kanama görülebilir, endişe etmeyiniz. Ancak tedavi bittikten sonra da bu kanamalar devam ederse hiç vakit kaybetmeden hekiminizi arayınız.
 4. Bu ilaçla tedavi sürerken kanda pıhtılaşma ihtimali daha fazladır. Toplardamarlarda pıhtı oluşumu ve bu pıhtıdan kopan pıhtı parçası, akciğerlerle ilgili kan damarında tıkanıklığa yol açar veya beyin damarları ile ilgili sorunlar oluşabilir. Özellikle ilacın kullanımının ilk yılında pıhtı oluşma riski en yüksek düzeydedir. Durumunuzu hekiminizin önerisiyle yapılacak tahlillerle kontrol ettirmelisiniz.
 5. Kullanımı meme kanseri riskini arttırabileceğinden, tedaviniz sürerken düzenli olarak meme kontrolü yaptırmalısınız ve memelerinizin görünüş  ya da renginde bir değişiklik görürseniz hekiminizle irtibata geçiniz.
 6. Vajinada sebebi belli olmayan kanama, geçmişinizde veya şu anda var olan karaciğer rahatsızlığı, hormonlarla ilişkili tümör varlığı, aşırı derecede yüksek kan trigliserid seviyeleri, damarlarda pıhtı veya tıkanıklık oluşumu ile ilgili bir rahatsızlık, porfiri, meme kanseri varlığı,  gebelik durumlarından herhangi birisi veya birkaçına sahipseniz bu ilacı kesinlikle kullanmamalısınız.
 7. Diyabet, yakın akrabada meme kanseri ve damar pıhtı ve tıkanıklık oluşumu ile ilgili bir hastalık varlığı, önceden geçirilmiş veya şu an var olan felç durumu, bir çok defa düşük yapma durumu, iyi huylu meme hastalığı, aşırı kilo  safra taşı, safra kesesi hastalığı, karaciğer fonksiyon bozukluğu, yüksek kan trigliserid seviyeleri,  yüksek tansiyon, migren, astım, nöbet hastalığı, vücutta ödem, böbrek yetmezliği, kulaktaki kemikçiklerde kalınlaşmaya bağlı işitme kaybı, rahimde tümör bulunması, verem, porfiri,  iltihabi bağ dokusu hastalığı durumlarından herhangi birisi veya bir kaçı var ise bu ilaca başlamadan  önce hekiminize rahatsızlıklarınızı anlatınız.
 8. Hamileliği önleyici olarak kullanılmaz. 50 yaşından küçükseniz ve en son adet kanamasının görülmesi 1 yıldan az ise etkili bir doğum kontrol metoduyla korunmalısınız. Bu hususu hekiminizle görüşünüz.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kesinlikle kullanılmaz. Eğer bu ilaçla tedavi olurken hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen ilacı kullanmayı kesiniz.
 10. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.

 

KLIOGEST 28 tablet’in Kullanım Şekli :

 1. İlacınızı yeterli miktarda suyla yutunuz. Her gün aynı saatlerde kullanmaya özen göstermelisiniz.
 2. Takvimli kutudaki 28 tabletlik ilacınız bittiğinde, hiç ara vermeden bir sonraki kutuya başlayınız. Düzenli olarak kullanınız, doz atlaması yapmamaya dikkat ediniz. Hekimle görüşmeden tedaviyi sonlandırmayınız.
 3. Unutulmuş bir tablet olursa ve her zamanki kullanma saatinden 12 saatlik bir zaman geçmişse, unutulan tableti kullanmayınız; tedaviye ertesi günden itibaren her zamanki gibi devam ediniz. Rahim alınmamışsa, bir tabletin unutulması lekelenme ve ara kanamaların şiddetlenmesine sebebiyet verebilir.
 4. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, vücudunuza ciddi zararları olur.

 

KLIOGEST 28 tablet Yan Etkileri:

 1. KLIOGEST kullandıktan sonra yüzünüzde, ağız içi ve boğazınızda şişlik, karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen gibi alerjiyi işaret  eden bir  durum kendinizde gelişirse, hiç vakit kaybetmeden hekiminizle irtibata geçiniz.
 2. Memelerde şişlik, büyüme, ağrı, vücut ağırlığında artma, ödem, baş ağrısı, mide bulantısı, depresyon veya var olan depresyonun şiddetlenmesi, vajina iltihabı ve vajinal mantar sık rastlanan yan etkilerdir.
 3. Memede ele gelen kitle, çarpıntı, kalp rahatsızlığı, bacaklarda ve kollarda kan akışı ile ilgili problemlere bağlı hissizlik ya da ağrı oluşumu, rahim içinde anormal kitle,  şiddetli baş  ağrıları, anormal vajinal kanama  gibi yan etkilerden birini kendinizde görürseniz, derhal bir sağlık kuruluşuna gidiniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Östradiol, Noretisteron
İlaç Marka İsmi: KLIOGEST 28 tablet

LATİXA 375 mg uzatılmış salımlı tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

LATAFREE % 0.005 tek dozluk göz damlası, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.