K İle Başlayan İlaçlar

KATAFAST 50 mg Oral Çözelti Hazırlamak İçin Toz, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Diklofenak potasyumdurKATAFAST 50 mg Oral Çözelti Hazırlamak İçin Toz, insan vücudunda iltihaba, ateşe ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik faktörleri azaltıcı etkiler gösterir.  KATAFAST 50 mg, omurgayı oluşturan omurlardaki eklemlerde ya da omurlarla kaburgalar arası veya omurgayla kuyruk sokumu ve leğen kemiği arasındaki eklemlerde katılık, hareketlerin kısıtlanması ya da kaybolmasıyla belirgin bilhassa erkeklerde rastlanan rahatsızlıkta ve eklem iltihabından kaynaklanan ateş, ağrı ve iltihabi durumların rahatlatılmasında; KATAFAST başkaca, regl dönemi  sancısı, baş ağrısı, damla hastalığının ağrı nöbetleri, hasar veya darbe sonucu etkilenen yerde şişmeyle birlikte görülen ağrılar; kalça, parmaklar, ayaklar, dirsek, diz gibi hareketli eklemlerin aşınmaları sonucu gelişen ağrılar, idrar yollarının, yumurtalık kanallarının ve yumurtalıkların iltihabına bağlı ağrılar; diş çekimi sonrası ya da cerrahi operasyonların sonrasında iltihaba bağlı şişme ve ağrının giderilmesinde  kullanılmaktadır.

 

KATAFAST 50 mg Oral Çözelti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. KATAFAST 50 mg ilacını kullanırken zor nefes alıp verme, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişkinlik gibi alerjik bir durumla karşılaştığınızda acilen hekiminizle görüşünüz ve acil tedavi desteğine ihtiyacınız olabileceği için hemen bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
 2. Şu anda var olan ya da tekrarlayan duodenum ülseri; midenizde veya bağırsaklarınızda kanama, kalp, karaciğer ve böbrek işlevlerinizde yetersizlik durumlarından biri veya birkaçına sahipseniz; sizde KATAFAST   kullanılması  uygun değildir.
 3. Geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç veya  pıhtılaşma-kanama bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile kalp yetmezliği, konjestif kalp yetersizliği, hipertansiyon, diyabet, nefes darlığı, burunda polip,  karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı veya tütün kullanmak gibi rahatsızlıklardan biri ya da birkaçı  varsa hekiminizi bilgilendirmeden bu ilacı almamalısınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için hekiminiz dozaj miktarını durumunuza göre belirleyecektir.
 4. Hekime sormadan soğuk algınlığına, ağrıya ve alerjiye karşı kullanılan başka bir ilaç kullanmaktan kaçınınız. Kullandığınız ilaçların prospektüslerini ve etiketlerini okuyarak Diklofenak potasyuma benzer maddeler olan  Diklofenak potasyum  ketoprofen, ibuprofen veya asetilsalisilik asit içerip içermediğini öğreniniz. Bu tür ilaçları aynı anda alırsanız, benzer ilaçları bilmeden çok fazla kullanmış olursunuz.
 5. Güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarından uzak durunuz. Çünkü KATAFAST güneş ışıklarına karşı sizi daha hassas bir hale getirebilir ve cildinizde yanık izleri gelişebilir.
 6. Bu tip ilaçlar hayati tehlike yaratabilecek kalp krizi veya felç gibi ciddi kalp ve dolaşım sorunlarına sebep olabilir. Ne kadar fazla kullanılırsa bu risklerle karşı karşıya kalacak olmasının kaçınılmaz olduğu hususunda hasta uyarılmalıdır.  Kalp bypass operasyonundan hemen önce veya sonra KATAFAST kesinlikle kullanılmamalıdır.
 7. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanılırsa ilacın yol açabileceği mide kanaması riskini yükseltmektedir.
 8. Siyah, kanlı, katranımsı dışkı, kanlı öksürük ya da  koyu kahve kusma gibi mide ve bağırsaklarınızda kanamaya dair belirtilerden biri sizde mevcutsa, tedavi desteği istemek için hemen bir sağlık kurumuna gidiniz. Bilhassa yaşlılarda mide ve bağırsaktaki kanamaya maruz kalma tehlikesi daha yüksektir. Yaşlılarda bu husus dikkate alınmalıdır.
 9. Hekiminiz söylemedikçe KATAFAST ilacını çocuklarda kullanmamalısınız.
 10. KATAFAST hamilelikte özellikle 6 aylıktan sonra kullanılırsa karındaki bebekte doğumsal kusurlara, emzirme döneminde ise anne sütüyle emzirilen bebekte olumsuz etkilere yol açar. Hekiminize danışmadan kesinlikle kullanmayınız.

 

KATAFAST 50 mg Oral Çözelti‘ nin Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz KATAFAST ilacını nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Size verilen dozlardan daha fazla ya da ilacı bırakmanız gerektiği söylendiği halde ısrarla ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.
 2. Poşet içindeki KATAFAST tozu bir bardak suda karıştırarak alınız.

 

KATAFAST 50 mg Oral Çözelti‘nin Olası Yan Etkileri

Göğüste ağrı ve sıkışma, yorgunluk, kas zayıflığı, üşüme, titreme, iştahsızlık, mide bulanması, mide ağrısı, ishal, kabızlık gibi sindirim sistemi şikayetleri, görmede pusluluk, kulaklarda çınlama, kendini hasta hissetme, solunum yetersizliği, konuşmada bozulma, görme veya denge problemleri; istemdışı kasılmalar, siyah, kanlı, katranımsı dışkı; kanlı öksürük veya kahve telvesi şeklinde kusma; ciltte kızarık döküntüler, ışık hassasiyeti, normalden çok az idrar yapma veya hiç idrar yapamama; idrar renginde koyuluk, kil rengi dışkı, göz ve deride sararma, vücutta şişme, kiloda artış, deride benek şeklinde morluklar, çürükler, ışık hassasiyeti ilacın nadiren rastlanan yan etkilerindendir. Eğer bu yan etkilerden birini kendinizde görürseniz, hiç vakit kaybetmeden KATAFAST alımını kesiniz ve doktorunuzla görüşünüz veya bir sağlık kurumuna gidip acil tedavi desteği isteyiniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Diklofenak potasyum
İlaç Marka İsmi: KATAFAST 50 mg Oral Çözelti Hazırlamak İçin Toz

LINOXA I.V. INFUZYONLUK KONSANTRE COZELTI ICEREN FLAKON, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

LAXENO DIET 1.5 mg/ml oral çözelti, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.