Blog

Kalsiyum Tozu Nedir, Ne İşe Yarar?

0

Kalsiyum tozu, diğer adı kalsiyum karbonat olan bir bileşiktir. Birçok alanda kullanılan kalsiyum karbonatın ne işe yaradığı pek çok kişi tarafından bilinememektedir. Eskiden evleri boya yerine kalsiyum tozu ile boyarlardı. Günümüzde ise insanlar, kalsiyum tozunu kas geliştirilmek için kullanılan bir şey sansa da aslında kalsiyum tozu insan vücudu için tehlikeli bir bileşiktir. Özellikle suyla tepkimeye girdiğinde müthiş bir yanıcı özellik gösterir. Kalsiyum tozu, günümüzde birçok sanayide ham madde olarak kullanılmaktadır. Tıp, endüstri, PVC sanayi, ilaç sanayi vb. pek çok alanda kullanılan kalsiyum tozu oldukça tehlikeli olduğu için de sık kullanılan bir bileşik değildir.

 

Fakat kalsiyum tozu, takviye edici gıdalar içinde de bulunmaktadır. Peki takviye edici bu kalsiyum tozu ne işe yarar?

 

Kalsiyum tozu içeren takviye edici gıda, içeriğinde bulunan organik kalsiyuma ek olarak A, D ve C vitaminleri de içermektedir. Bu gıda, kemik ve diş gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca içeriğinde bulunan D vitamini sayesinde de kasların normal işleyişini sağlayarak kişiye enerji verip gün içinde zinde kalmasını sağlar.

 

Kalsiyum Tozu Fiyat

 

Kalsiyum tozu içeren takviye gıdalar arasında en yaygın olan Tiens Nutrient markasıdır. İlaç olarak satılmayan bu takviye gıdası pek çok faydalı özelliği ile kolayca bulunabilir bir içeriktir. Eczane veya internet sitelerinden alınabilir olup fiyatı değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte ortalama bir kalsiyum tozu fiyat skalasına göre, 320 TL civarındadır. İçeriğinde her biri 10 gram olan toplamda 100 gramlık şase vardır.

 

Kalsiyum Tozu Reçeteli Mi?

 

Takviye edici gıda olarak kullanılan kalsiyum tozu içerikli gıdalar, ilaç sayılmamaktadır. İçerisinde bulunan kalsiyum ve diğer vitaminlerle oldukça faydalı olan bu gıda reçeteye gerek duyulmadan kolayca eczane ya da alışveriş sitelerinden alınabilmektedir. Yani kalsiyum tozu reçeteli değildir.

 

İş Takip Yazılımı – Netuce

Previous article

Bol Paça Pantolon Kombin Önerileri

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Blog