Blog

Kalsiyum Tozu Kullanımı

0

Canlılar açısından önemli bir besin değeri olan kalsiyum özellikle kemik sağlığı konusunda oldukça etkilidir. Diş sağlığı, iskelet ve kas yapısı açısından önemli bir değer olan bu element yeşil sebzelerde, süt ve yoğurt gibi gıdalarda yaygın olarak bulunur. Yaşlanmayı geciktirmesi, kemik gelişimini ve büyümeyi desteklemesi, eklem kasılmalarına engel olması gibi faydaları sayesinde vücuttaki kalsiyum ihtiyacını gidermek gerekir.

 

Kalsiyumu besinlerle yeteri miktarda alamayanlar için takviye edici gıdaların kullanımı da tavsiye edilir. Bu amaçla hazırlanan kalsiyum tozu içerikleri sayesinde sağlıklı bir vücuda sahip olmak mümkündür. Ancak bu tarz ürünler kullanmadan önce uzmana danışmakta yarar vardır. Günlük yaşamda pek çok kişi iş yaşamından ve yoğunluktan dolayı düzenli beslenmeyi ihmal eder. Bu gibi durumlarda ve spor yaparken vücudu desteklemesi adına takviye gıdalardan faydalanılabilir.

Kalsiyum Tozu Kullanım Alanları Ve Özellikleri

Doğada bulunan kayaçlardan elde edilen kalsiyum tozu ülkemizde yaygın olarak kullanılır. Besin takviyesi yoluyla vücuttaki kalsiyum eksikliğini karşılamak amacıyla kullanılan bu gıda ile ilgili bilinen net bir yan etki mevcut değildir. Takviyelerin tüketiminde en uygun zaman genellikle yemek sonrası olarak ifade edilir. Bu sayede sindirim enzimleri kalsiyumun daha kolay emilmesine destek olacaktır. Çoğu takviye edici gıda kapsül ya da tablet şeklinde olduğunda toz halinde olanların kullanımı bunlara kıyasla biraz daha kolaydır.

 

Doğal yollarda kalsiyum alınmak istendiğinde süt ve süt ürünleri tüketilmesi gereken gıdalar arasında ilk sırada yer alır. Bunun yanı sıra hindi, kılıç balığı, levrek, ıspanak, havuç, roka, soya fasulyesi, bamya, incir, kayısı, kivi, muz, portakal, mercimek, bakla, börülce, soya sütü de kalsiyum yönünden zengin besinler olarak bilinir. İstenilen faydanın elde edilebilmesi için her gıdanın doğal olanına öncelik verilmelidir.

Profesyonel Masaj Terapistleri

Previous article

Arayanlar Dikkat! Bu Detayları Sakın Atlamayın

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More in Blog