Genel

Islak Kek Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktaları

0

5 çaylarının, misafir ikramlarının vazgeçilmezlerinden biri olan ıslak kek çeşitlerini hepimiz çok seviyoruz. Klasik kek çeşitlerinden daha fazla ilgi gören ıslak kek yapmak için doğru tarife ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Aksi halde özellikle kıvam ile ilgili bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Yemek.com adresine tıkladığınızda en doğru ve aynı zamanda en pratik ıslak kek tarifi karşınıza çıkacaktır. Bu tarifi eksiksiz ve hatasız bir şekilde uygulamanız durumunda enfes bir ıslak kek hazırlamanız da gayet kolay olacak.

Peki, bu özel kek çeşidinin püf noktaları neler? Öncelikle kek hamurunu hazırlarken kullanacağınız malzemelerin hepsinin oda ısısında olması gerektiğini belirtmeliyiz. Bu malzemeler arasında en önemli olanı da yumurtadır. Kullanacağınız yumurtaların soğuk olması, kekik kabarmasını önleyebilir. Bu nedenle oda ısısında olmalarına maksimum düzeyde dikkat etmeniz gerekiyor.

Malzemeleri Ekleme Sırası Önemli!

Bir diğer püf noktası da hamuru hazırlamaya şeker ve yumurtayı çırparak başlamanızdır. Şeker ile yumurtayı köpük olana kadar çırpmalısınız. Bu yöntem de kekin istediğiniz oranda kabarmasını sağlamak adına önem taşıyan hususlardan biridir. Sonrasında ise kekin diğer malzemelerini eklemeye başlayabilirsiniz. Ancak malzemelerin tamamını aynı anda eklemek yerine tek tek eklemeniz ve her malzemeyi ekledikten sonra hamuru karıştırmanız da önemli olan unsurlar arasında yer alıyor.

Kalıp Seçimine Dikkat!

Keki pişirmek için çok küçük bir kalıp kullanırsanız bu durumda kekiniz çok kalın olacağı için sosu tamamen içine çekemez. Haliyle kekin üst tarafı istediğiniz gibi olurken alt tarafı kuru kalacaktır. Çok büyük kalıplar kullanmak da doğru değil çünkü bu durumda da kek çok ince bir form kazanır. Sos fazla gelebilir ya da kek sos ile buluştuktan sonra dağılabilir. Sonuç olarak seçeceğiniz kalıp ideal büyüklükte olmalıdır.

Sos Aşamasından Önce Keki Dilimleyin!

Püf noktalarından biri de kek piştikten sonra dilimlemeniz ve sonrasında üzerine sosu gezdirmenizdir. Bu sayede sosu daha iyi çeker ve dilimleme sırasında kekik dağılmasının, parçalanmasının önüne de geçmiş olursunuz. Bu arada sosun hafif kıvamlı olması gerektiğini de unutmayın. Su kıvamında bir sos kullanmanız doğru değil. Daha fazla püf noktası öğrenmek için Yemek.com adresine uğramanızı öneririz.

Profesyonel Makyaj Eğitimi Nereden Alınmalı?

Previous article

Sign in Hotmail Giriş Yap

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Genel