G İle Başlayan İlaçlar

GOLWAX 60 mg film kaplı tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Tikagrelordur. GOLWAX 60 mg film kaplı tablet etkisini; beyin ve kalpteki kan damarlarında pıhtılaşma hücrelerinin kümeler oluşturmasına mani olmak suretiyle gösterir. Bu durum, damarlardaki kan akımını artırır, dolaşımı rahatlatır ve damar tıkanıklığını önler. GOLWAX, son 1 yıl ila 3 yıl içerisinde kalp krizi geçirenlerde; gelecek yeni bir krizin veya felcin önlenmesi; kan damarları veya kalp hastalığına bağlı ölüm riskinin azaltılması amacıyla kullanılır.

 

GOLWAX 60 mg film kaplı tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Her bir tableti 60 mg  Tikagrelor ihtiva eden GOLWAX, blister ambalajlı 56 adet tablet bulunan karton kutuda satışa sunulmuştur.
 2. İlacın etken maddesine alerjiniz (aşırı hassasiyetiniz) var ise; kullanmanız önerilmez.
 3. Eğer ameliyat  olacaksanız, GOLWAX kanamayı arttırabileceğinden, kullanımını ameliyattan 1 hafta önce bırakmanız gerekmektedir. Bu ilaçla tedavi gördüğünüzü ameliyattan belli bir süre önce hekiminize bildirmelisiniz.
 4. Emziren anneler ve hamilelerin GOLWAX’ı hekime danışmadan kullanmaları önerilmez.
 5. Bu ilaç araba veya alet kullanmanızı etkilemesi düşünülmez. Yine de ilacın üzerinizde yaratabileceği yan etkilerine karşı,  dikkat isteyen işleri yaparken çok tedbirli davranınız.
 6. GOLWAX, 18 yaşından küçüklere verilmemelidir.

 

GOLWAX 60 mg film kaplı tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz  GOLWAX ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekimin direktiflerine uyunuz. Yanlış ve talimat dışı kullanımlar hastalığın seyrini olumsuz bir şekilde etkiler, sağlığınıza ciddi zararlar verir.
 2. Hekim tarafından belirlenen dozaj miktarını ve kullanma süresini dikkate almalısınız.
 3. İlacınızın her bir dozunu yeterli miktarda beraber yutunuz. Tercihen, yemekten sonra ya da öğün aralarında da kullanılabilir.
 4. Erişkinler için günlük tavsiye edilen doz miktarı: günde 2 defa 1’er tablet (her gün aynı saatlerde olmak şartıyla sabah 60 mg, akşam 60 mg) olacak şekilde kullanılır.

 

GOLWAX 60 mg film kaplı tablet’in yan etkileri:

 1. Karın ağrısı, soluk alıp vermede zorluk, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi alerjiyi işaret eden bir durumda; acilen hekimi bilgilendiriniz.
 2. Soluk almada zorluk, test sonuçlarında kanda ürik asit seviyesinde yükselme, kan hastalığına bağlı kanama GOLWAX ‘ın en yaygın görülen yan etkileridir.
 3. GOLWAX ‘ın yaygın görülen yan etkileri; Düşük tansiyon, görmede bulanıklık, baş dönmesi, sersemlik hali, senkop (bayılma), mide ülseri, hazımsızlık, mide bulantısı, baş dönmesi, ciltte morarıklık, döküntü, kaşıntı, eklemlerde şişme ve ağrı, ishal, kabızlık, diş eti kanaması, burun kanaması, solunum sisteminde veya idrar yollarında kanama.

 

İlaç Etken Maddesi: Tikagrelor
İlaç Marka İsmi: GOLWAX 60 mg film kaplı tablet
GOLWAX 60 mg; Kan ve kan yapıcı organlar, Antitrombotikler, Platelet agregasyon inhibitörleri, tikagrelor olarak sınıflandırılmış farmakoterapötik grupta ve B01AC24 ATC koduyla TİTCK  ilaç listesinde yer alır. Piyasada normal reçeteyle satılan GOLWAX’ın ruhsatı ve üretimi, Abdi İbrahim İlaç firmasına aittir.
GOLWAX 60 mg film kaplı tablet hakkında detaylı açıklamalarla hastayı bilgilendirmek amacıyla bu bölümde;
—GOLWAX 60 mg nedir ve ne için kullanılır;
—GOLWAX 60 mg kullanmadan önce dikkatli olunması gereken hususlar ve alınması gerekli olan tedbirler nelerdir;
—GOLWAX 60 mg. nasıl kullanılır;
—GOLWAX 60 mg olası yan etkileri nelerdir;
—GOLWAX 60 mg nasıl saklanır; gibi sorulara cevaben Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş tarafından sunulan daha geniş kapsamlı bilgiler  bulunmaktadır.
GOLWAX 60 mg film kaplı tablet prospektüsü, kullanma talimatı
GOLWAX 60 mg film kaplı tablet prospektüsü, kullanma talimatı

GOLWAX 60 mg film kaplı tablet kısa ürün bilgisi
GOLWAX 60 mg film kaplı tablet kısa ürün bilgisi

HALFPRIN 10 MG UZATILMIŞ SALIMLI TABLET, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

KURSEPT %19 + %1 krem, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.