F İle Başlayan İlaçlar

FORTEVIR 1 mg 30 film kaplı tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi  :

FORTEVIR 1 mg 30 film kaplı tabletin etken maddesi Entekavir, hepatit B virüslerinin çoğalmasını önleyen ve karaciğer hücrelerine bulaşmasını engelleyen antiviral bir maddedir. FORTEVIR,  HBV – hepatit B virüsünün sebep olduğu enfeksiyonu (karaciğer iltihabını)  tedavi etmek ve virüslerin karaciğere verebileceği hasarları  önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Kullanımı 16 yaş üzeri gençler ve yetişkinler içindir.

 

FORTEVIR 1 mg film kaplı tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar :

 1. Bu ilaçla tedavi sürerken bazı kişilerde laktik asidoz durumu gelişmiştir. Laktik asidoz belirtileri ile kendini gösteren  güçsüzlük, halsizlik, artan uykusuzluk, düşük kalp hızı, üşüme hissi, kas ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi ve bayılma gibi rahatsızlıklardan birisine ya da bir kaçına sahipseniz acilen hekiminizi arayınız ya da bir sağlık kuruluşunun acil servisinden  yardım isteyiniz.
 2. FORTEVIR kullanımı ciddi böbrek problemlerine yol açabilir. Bu durum özellikle de böbrek rahatsızlığınız varsa ya da böbrek fonksiyonlarınızı azaltan ilaçlar kullanıyorsanız daha sık görülebilir.
 3. FORTEVIR ile tedavi bittikten sonraki birkaç ay karaciğer fonksiyonlarınızı hekiminize kontrol ettirmelisiniz. Aylar sonra bile karaciğerde semptomlar gelişebilir.
 4. İlacın, durumunuzu  iyileştirip iyileştirmediğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekmektedir. Ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonlarınızı da kontrol ettiriniz.
 5. İlacınızı muntazam bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. Tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmeyi ihmal etmeyiniz.
 6. FORTEVIR kullanımı hepatit B’ nin çevrenizdekilere bulaşmasına mani olmaz.  Bunun için korunmasız cinsel ilişkiden kaçınınız ve iğne, tıraş bıçağı ya da diş fırçanızı etrafınızdakilerle paylaşmayınız.
 7. Hamileyseniz veya hamilelik şüpheniz var ise ya da bebeğinize süt veriyorsanız bu ilaçla tedaviye başlamadan önce kesinlikle hekiminizle bu konuyu görüşmelisiniz.
 8. Daha önce HIV enfeksiyonu geçirdiyseniz ya da tedavi edilmemiş HIV yada AIDS hastasıysanız  veya böbrek fonksiyon bozukluğu, karaciğer transplantasyonu ya da böbrek fonksiyon bozukluğunuz var ise; FORTEVIR ile tedaviye başlamadan önce hekiminize rahatsızlıklarınızı anlatınız. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına ve bazı tahlillere gerek görülebilir.

 

FORTEVIR 1 mg film kaplı tablet’ in Kullanım Şekli :

 1. FORTEVIR ilacı hekiminiz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanması gerekmektedir. Tedavi süresince tamı tamına hekiminizin direktiflerine tamamıyla uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığınız üzerinde zararlı etkiler oluşturur. Hekim tarafından belirlenen dozaj miktarını ve kullanma süresini dikkate almalısınız.
 2. Her bir tableti 1 bardak dolusu suyla beraber yutunuz. Yemek yemeden iki saat önce veya yemek yedikten iki saat sonra mideniz boşken yutmanız önerilir.

 

FORTEVIR 1 mg film kaplı tablet Yan Etkileri :

 1. FORTEVIR ilacı kullandıktan sonra yüzünüzde, ağız içi ve boğazınızda şişlik, karın ağrısı, soluk alamama  gibi alerjiyi işaret  eden bir  durum kendinizde gelişirse, acilen bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
 2. Midede bulanma, kusma, hazımsızlık, ishal, baş ağrısı, uykusuzluk, uyuklama hali, baş dönmesi, karaciğer enzimlerinde yükselme, tırnak bozukluğu; ilacın görülebilen yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Entekavir
İlaç Marka İsmi: FORTEVIR 1 mg 30 film kaplı tablet

Source link

ENZAFLU 75 mg sert kapsül

Previous article

FORTEVIR 0.5 mg 30 film kaplı tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.