F İle Başlayan İlaçlar

FERTAMİR 100 mg efervesan granül içeren saşe, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Demir III Hidroksit Polimaltoz kompleksi’dir. FERTAMİR 100 mg , çeşitli nedenlere bağlı vücuttaki demir eksikliğinde ve bu eksikliğin sebep olduğu kansızlığın (anemi) tedavisi ve önlenmesinde; çocuklarda, emziren veya gebe kadınlarda demir ihtiyacının arttığı durumlarda demir takviyesi için kullanılmaktadır.

 

FERTAMİR 100 mg efervesan granül içeren saşe Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Formülü :1 şase FERTAMİR’de 307.69 mg demir III polimaltoz kompleksi (100 mg Fe+3’e eşdeğer) etken madde bulunur. Diğer bileşenleri ise : 120 mg Sodyum bikarbonat, 50 mg Sodyum karbonat susuz, 1290 mg sukroz (pudra şekeri), Sükraloz, Tartarik asit, Vişne Aroması, Mannitol E 421, Sitrik asit, susuz F3500 ve Povidon K-30 (PVP-30) ilacın yardımcı maddeleridir.
 2. FERTAMİR 100 mg saşe içindeki etken maddeye ya da yukarıdaki bileşenlerden birisine karşı sizde daha önceleri aşırı hassasiyet (alerjik reaksiyon) durumu geliştiyse; kullanmayınız.
 3. FERTAMİR’i hamilelik döneminde  ve emzirme dönemlerinde hekiminizle görüşmeden almayınız. Bu dönemlerde kesinlikle hekim gözetiminde kullanılmalıdır.
 4. Akdeniz anemisi başta olmak üzere diğer demir eksikliği dışında gelişen hemolitik kansızlıkta;  kurşun anemisi, sidero-akrestik anemide (demir kullanım bozukluklarında) ; demir yüklenmesi (hemokromatozis, kronik hemolizis) vakasında;  iltihaplı eklem  romatizması, HIV hastalığı veya ağır derecede böbrek yada karaciğer rahatsızlıklarında; FERTAMİR 100 mg saşe kullanmamalıdır.
 5. Alkol bağımlılığınız veya midenizde ülser var ise ya da bağırsaktan demir emilimini bozan bir rahatsızlığınız var ise; FERTAMİR 100 mg saşe kullanılırken dikkatli olunması gerektiğinden tedaviye başlamadan önce hekiminizle bu konuları görüşmeniz gerekmektedir.
 6. FERTAMİR 100 mg saşe, kalsiyum ilaçlarıyla, sütlü mamüllerle ve Levotroksin etken maddeli ilaçlarla beraber kullanılmamalıdır. kalsiyum ilaçları ve sütlü mamüllerle FERTAMİR 100 mg saşe kullanımı arasında mutlaka 2 saatlik bir aralık, Levotroksin’le FERTAMİR 100 mg saşe alımı arasında 4 saatlik bir aralık olmalıdır.

 

FERTAMİR 100 mg efervesan granül içeren saşe’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz FERTAMİR ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Bu ilaçla tedavi süresince lütfen hekiminiz direktiflerine uyunuz.
 2. FERTAMİR saşenin her bir dozunu yemek esnasında ya da yemekten hemen sonra tok karnına bir bardak suda veya meyve suyunda çözündürerek bekletmeden kullanınız.
 3. FERTAMİR 100 mg saşe, 12 yaşından küçüklere verilmesi öngörülmez.
 4. Yetişkinler ve 12 yaşından büyükler için günlük tavsiye edilen doz miktarı: Günde 1 ya da 2 kez 1 saşedir (100-200 mg).
 5. FERTAMİR 100 mg saşe ile tedavi süresi, kansızlığın durumuna ve kırmızı kan hücresi sayısının normal düzeye ulaşmasına bağlıdır. ,
  Belirgin demir eksikliğinde normal kan değerine ulaşmak takriben 3-5 aylık tedaviyi gerektirir. Gizli demir eksikliğinde tedavi süresi 1-2 ayı bulabilir. Hemoglobin değeri normal sınırlara gelinceye kadar (genellikle 8-12 hafta), daha sonra en az 4 hafta daha vücut demir depolarının dolması için tedavi sürdürülmelidir.

FERTAMİR 100 mg efervesan granül içeren saşe’nin olası yan etkileri:

 1. FERTAMİR 100 mg saşe ile tedavi görürken karın ağrısı zor nefes alma, ciltte döküntü kaşıntı, yüzde, dudaklarda, boğaz veya dilde şişlik gibi alerjik belirtilerden herhangi biri ortaya çıktığında; acilen hekime haber verilmeli veya bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.
 2. FERTAMİR ile tedavi gören 10 hastanın en az 1’inde görülen (en yaygın) yan etkiler: dışkıda renk değişikliği
 3. FERTAMİR ile tedavi gören 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülen ( yaygın) yan etkileri: Mide bulantısı, ishal, hazımsızlık ve karın bölgesinde rahatsızlık hissi.
 4. FERTAMİR ile tedavi gören 100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilecek( yaygın olmayan) yan etkileri: diş renginde değişiklik, ciltte döküntü, kaşıntı, karın ağrısı, baş ağrısı ve kabızlık.
 5. FERTAMİR ile tedavi gören 1.000 hastanın birinden az, fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülen( seyrek) yan etkileri: idrarda renk değişikliği.
 6. FERTAMİR ile tedavi gören 10.000 hastanın birinden az görülen( çok seyrek) yan etkileri: zor nefes alma (astım), ciltte döküntü kaşıntı, yüzde, dudaklarda, boğaz veya dilde şişlik gibi alerji belirtileri.

 

FERTAMİR 100 mg efervesan granül içeren saşe’nin saklanması

 1. FERTAMİR’i 25 dereceden düşük ortamda, çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız

 

İlaç Etken Maddesi: 100 mg Fe+3 eşdeğerinde 307.69 mg demir III polimaltoz kompleksi
İlaç Marka İsmi: FERTAMİR 100 mg efervesan granül içeren saşe
İlacın farmakoterapötik grubu ve ATC kodu: Üç Değerlikli Oral Demir Preparatları-B03AB05
İlacın ruhsat sahibi: Drogsan İlaçları San. ve Tic. A.Ş.
Adresi: Oğuzlar Mah. 1370. sok. 7/3 Balgat 06520-ANKARA
Tel no: 0 312 287 74 10-Faks no: 0 312 287 61 15
Üretim yeri: Drogsan İlaçları San. ve Tic. A.Ş.
Esenboğa Merkez Mah. Çubuk Cad. No:31 Çubuk 06760-ANKARA
FERTAMİR 100 mg efervesan granül içeren saşe prospektüsü, kullanma talimatı
FERTAMİR 100 mg efervesan granül içeren saşe prospektüsü, kullanma talimatı

FERTAMİR 100 mg efervesan granül içeren saşe’nin kısa ürün bilgisi
FERTAMİR 100 mg efervesan granül içeren saşe’nin kısa ürün bilgisi

FERTAMİR 100 mg Efervesan Şaşe’nin etki mekanizması:
Demir vücutta bütün hücrelerde bulunur ve hayati fonksiyonlara sahiptir. İyonik demir enerji transferinde rol oynayan enzimlerin (sitokrom oksidaz, ksantin oksidaz, süksinik dehidrojenaz gibi) yapısında vardır. Demir eksikliği durumunda bu hayati fonksiyonların  eksiklikleri meydana gelmektedir. Demir III hidroksit polimaltoz kompleksi uygulaması ile demir III iyonu vasıtası ile demir eksikliğinin sebep olduğu anemilerde kan yapımındaki azalma ve bunun sonucunda oluşan etkiler ortadan kalkmaktadır. FERTAMİR 100 mg saşe, demir eksikliğinin tedavi ve profilaksisi için tasarlanıp, geliştirmiş bir ilaçtır.

FERTAMİR 40 mg efervesan granül içeren saşe, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

EMETOL 200 mg Kaplı Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.