E İle Başlayan İlaçlar

EMAXIN 20 mg Efervesan Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

İlacın aktif maddesi Memantin hidroklorür‘dür. Alzheimer  hastalarında beyinde fazla salgılanmasından dolayı beyin hücrelerinde ölüme yol açan glutamat denilen kimyasal taşıyıcıyı engelleyen NMDA reseptör antagonistlerinden bir maddedir. Alzheimer hastalığına bağlı fonksiyonel durum, bilişsel durum ve davranış bozukluklarında faydalı etkilere sahiptir. Beyindeki glutamat aktarımındaki bozukluklar ve beyin içindeki mesajların iletimini sağlayan kimyasallardaki eksiklik,  Alzheimer hastalarında hafıza kaybına ve öğrenme yeteneğinde azalmaya sebep olur. EMAXIN 20 mg Efervesan Tablet, orta ve ileri düzeydeki Alzheimer türü demans (bunama) hastalığında zihinsel kapasiteyi  arttırmak ve bu hastalığa bağlı bellek, algı, dikkat, yargılama, hayal, yeni şeyleri hatırlama, muhakeme ve dil becerileriyle ilgili rahatsızlık belirtilerinin ilerlemesini yavaşlatmak için kullanılmaktadır.

 

EMAXIN 20 mg Efervesan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Hamilelikte ve emzirme dönemlerinde kesinlikle kullanılmamalıdır.
 2. Eğer konjestif kalp yetmezliği, geçmişte kalp krizi öyküsü veya şiddetli yüksek tansiyon, epilepsi veya diğer nöbet rahatsızlıkları,  karaciğer veya böbrek rahatsızlığı, idrar kesesi ya da böbrek enfeksiyonunuz varsa, bu ilaçla tedaviye başlamadan önce ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için kullandığınız ilaçlar ve hastalıklarınız hususunda hekiminizle görüşünüz.
 3. İlaçtan en iyi faydanın sağlanması için düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bunun için ilacınız tamamen bitmeden tekrar reçetenize yazdırınız.
 4. İlaç alımına,  hastanın düzenli olarak ilaç alımını takip edebilecek hastadan sorumlu bir kişi olduğu zaman başlatılmalı ve ilaç hasta üzerinde iyi sonuç verdiği sürece kullanımı sürdürülmelidir.
 5. Bu ilacın vücudunuzda zararlı etkilere yol açmadığından ve hastalığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmek için hekiminizin tedavi sürecinizi düzenli olarak takip etmesi gerekecektir. Hekiminiz ile planlanmış randevularınıza zamanında gidiniz. 
 6. 18 yaş altındaki çocuklar üzerinde güvenirliliği ve etkinliği saptanamadığından, 18 yaş altındakilere verilmemelidir.
 7. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya alet kullanmak gibi aktivitelerde bulunmaktan kaçınmalısınız.
 8. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.

 

EMAXIN 20 mg Efervesan Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz EMAXIN ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, vücudunuza ciddi zararları olur.
 2. İlacınızın her dozunu yeterli miktarda suyun içinde çözündürdükten sonra bekletmeden içiniz.  Tercilen, yemek esnasında veya yemek öncesinde ya da sonrasında içilebilir.
 3. Yaşlı hastalar ve erişkinlere günlük tavsiye edilen doz:  günde bir defa 20 mg lık 1 tablet veya 10 mg lık 2 tablet.
 4. İlacın yan etkilerini önlemek için günlük doz miktarları aşamalı şekilde yükseltilerek kullanılır: 1.hafta 5 mg ; 2.hafta 10 mg lık 1 tablet; 3.hafta 15 mg; 4.hafta ve sonrası 20 mg dozlarla uygulanması tavsiye edilir.
 5. 4. haftadan itibaren tedaviye, günde 1 defa 20 mg’lık 1 tablet olarak  her gün tavsiye edilen dozla tedavi sürdürülür.

 

EMAXIN 20 mg Efervesan Tablet Yan Etkileri

 1. EMAXIN ilacı içtikten sonra yüzünüzde, ağız içi ve boğazınızda şişlik, karın ağrısı, nefes almada güçlük, deride kaşıntı, döküntü (üritker) gibi alerjiyi işaret  eden bir  durum kendinizde gelişirse, hiç vakit kaybetmeden hekiminizle irtibata geçiniz.
 2. Uyku bozukluğu, baş dönmesi, sakarlık sonucu düşme, iştah kaybı, kabızlık, ishal, öksürük, kusma ilacın görülebilecek hafif yan etkileridir.
 3. İstem dışı kasılmalar (nöbet), halüsinasyonlar, bilinç bulanıklığı yan etki olarak görüldüğünde ilacın alımını keserek acilen hekiminizi arayınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Memantin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: EMAXIN 20 mg Efervesan Tablet

FABOS 20 mg/2 ml  Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

EBIXA 20 mg Film Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.