Genel

Sağlıklı Tırnaklar İçin 5 İpucu

0

Güçlü ve bakımlı tırnaklar, güzelliğinizin tamamlayıcısıdır. Gün içerisinde sık sık kullandığınız ellerinizin ise güzel görünmesi özgüveninizin artmasına yardımcı olur. Ancak dış etmenler, sağlıksız beslenme gibi faktörler tırnaklarınızın zayıflamasına, sararmasına ve bakımsız gözükmesine neden olabilir. Eğer tırnaklarınız güçsüzse ve sık sık kırılıyorsa öncelikle sağlıklı beslenmeye özen göstermenizde fayda vardır. Ayrıca sağlıklı tırnak nasıl olur öğrenebilir ve bazı ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

Tırnakların Doğru Törpülenmesi

Tırnaklarınızı yanlış törpülemek, tırnaklarınızın zayıflamasına ve pürüzlü görünmesine neden olabilir. Daha bakımlı tırnaklar bazı ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

  • Tırnaklarınızı törpülemeden önce ellerinizi sabunlu suyla yıkayın ve ellerinizdeki kir ile kimyasalları arındırın.
  • Ellerinizi tamamen kurutmaya özen gösterin. Ellerinizin ıslak olması tırnaklarınızı korunmasız hale getirir ve kırılmasına neden olabilir.
  • Tırnak uçları ve yüzeyleri için ayrı törpüler kullanmanızda fayda vardır. Genel kullanım için metal, tırnak yüzeyi içinse kâğıt ya da plastik törpü tercih edebilirsiniz.
  • Zevkiniz ve kullanım alışkanlıklarınıza uygun bir tırnak şekli seçin. Eğer ellerinizi sık sık kullanıyorsanız badem ve kare tırnaklar ideal bir seçim olabilir. Dikkati üzerinize çekmeyi seviyorsanız tırnaklarınızı uzun bırakıp oval şekil verebilirsiniz.
  • Keskin bir tırnak masası kullanarak tırnaklarınızı istediğiniz uzunlukta kesin. Dikkat etmeniz gereken nokta ise istediğiniz tırnak şekline uzun kesmektir. Ayrıca kare şeklinde bir tırnak elde etmek istiyorsanız istediğinizden daha uzun kesmeye özen göstermelisiniz.
  • Törpüyü, tırnağınıza paralel tutarak tırnaklarına çok bastırmadan törpülemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca tırnağı mutlaka tek yöntem törpülemelisiniz. İleri geri hareketler yapmak tırnaklarınızın zarar görmesine neden olabilir.
  • Törpülemeyi bitirdikten sonra bir tırnak süngeri kullanarak ölü hücreleri temizleyebilir ve son olarak bir parlatıcı ya da oje sürebilirsiniz.

Baz Kat Oje Uygulaması ve Düzenli Oje Temizliği

Ojelerin altına sürebileceğin baz, hem ojeleri daha kolay çıkarmanız sağlar hem de hava almalarını kolaylaştırır. Şeffaf oje kullanmadığınızda renkli ürünlerin içerisindeki pigmentler tırnaklarınız tarafından emilir. Zaman içerisinde ise tırnaklarınızda renk farklılıkları ve güçsüzlükler oluşmaya başlar. Ayrıca vitamin ve mineral içerikli ürünler kullanarak aynı zamanda tırnakları beslemeniz de mümkündür.

Tırnak bakımının en önemli adımlarından birisi, tırnaklarınızı düzgün olarak temizlemenizdir. Sürdüğünüz ojeler uzun süre tırnaklarınızda durduğunda tırnakların nefes almasının önüne geçebilir. Yeterince oksijen alamayan tırnaklarda ise sararmalar oluşabileceği gibi incelme ve soyulmalar da görülebilir.

Ojelerinizi birkaç günde bir temizlemeye özen göstermelisiniz. Kullandığınız asetonun içeriğini inceleyebilir ve mümkün olduğunca az kimyasal içeren ürünlere öncelik verebilirsiniz. Ojelerinizi çıkardıktan sonra aseton kalıntılarını temizlemek için elinizi yıkamayı ihmal etmemelisiniz. Ayrıca temizlik sonrasında tırnaklarınıza bir bakım kremi uygulayabilirsiniz.

Doğru El Kremi Seçimi

Gün boyu dış etmenlere maruz kalan tırnaklarınızı güçlendirebilmek el kremi seçimine dikkat etmenizde fayda vardır. Badem, kakao, limon yağı gibi içeriklere sahip olan el kremleri tırnaklarınıza ihtiyaç duydukları bakımı sunabilir. Gün içerisinde ellerinizi nemlendirirken tırnaklarınıza da hafifçe masaj yaparak kremi yedirebilirsiniz. Ayrıca düzenli kullandığınız el kremi tırnak kütiküllerinin de belirginleşmesini önler.

E Vitamini

Araştırmalar E vitamini takviyesinin tırnakları güçlendirdiğini ortaya koymuştur. Düzenli olarak E vitamini takviyesi kullanan kişilerin tırnaklarında soyulma, çatlama ve sararma gibi sorunların minimuma indiğini görülmüştür.

Yoğun nemlendirici etkisi bulunan E vitamini tırnaklarınızın kurumasının da önüne geçer. Bu sayede tırnaklarınız dış etkenlere karşı daha korunaklı olur. E vitamini doğrudan ampul şeklinde alarak kullandığınız tırnak kremlerinin içerisine ekleyebilirsiniz. Ayrıca piyasada e vitamini içeren pek çok ürün de mevcuttur. Daha bakımlı ve güçlü görünen tırnaklara kavuşmak için protez tırnak ya da kalıcı oje uygulamaları yaptırmak isterseniz Tırnak Butik’i hemen ziyaret edin.

 

Birkenstock Terlik Modelleri Size Konfor Sunuyor!

Previous article

2020 Yılının En İyi Filmleri

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Genel